DOLAR 32,5105 0.68%
EURO 34,9112 -0.02%
ALTIN 2.405,600,63
BIST 10.391,892,23%
BITCOIN 2170310-1,58%
Edirne
31°

KAPALI

03:25

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bulgarlar iyot için Edirne’nin kapısını çalıyor

Bulgarlar iyot için Edirne’nin kapısını çalıyor

ABONE OL
11 Mart 2022 11:20
Bulgarlar iyot için Edirne’nin kapısını çalıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş süreci kesintisiz devam ederken, nükleer tehlike ile tedirgin olan Bulgar vatandaşları Edirne eczanelerindeki iyot tablet ve solüsyonlara yöneldi.

Yaşanan savaş krizi ile beraber Rusya’nın nükleer silah kullanma olasılığı ve Ukrayna’da bulunan nükleer santrallerin savaş sırasında patlama olasılığı tüm Avrupa’da endişeler tırmandırmış durumda. Komşu ülke Bulgaristan vatandaşları da nükleer tehlikede vücudu radyasyona bağlı risklere karşı korumak amaçlı iyot solüsyon ve iyot tablete yöneldi. Bulgaristan’da yaşanan korku eczanelerdeki iyot stokunu tüketirken, Bulgarlar vatandaşları Edirne eczanelerinin kapısını çalmaya başladı.

Eczacı Şükrü Ciravoğlu, Bulgar vatandaşlarının son günlerde Edirne’deki eczanelerden iyot almaya başladığını söyledi.

“BULGARİSTAN VATANDAŞLARI İYOT TALEP ETMEYE BAŞLADI”  

Ciravoğlu “bir nükleer savaş endişesi insanların bir kısmında var. Olanak dışı değil. Bunun yanında kaza ihtimali de var. Nükleer santral patlaması ile kaza olma söz konusu da var. Dolayısıyla radyoaktiviteye karşı iyot talebi son günlerde Bulgaristan’dan gelen vatandaşlar tarafından talep edilmeye başlandı. Çok yüksek boyutta değil ama daha önce böyle bir talep oradan gelmiyorken şimdi az da olsa böyle talepler gelmeye başladı. İyot, solüsyon halde bulunabiliyor eczanelerden temin edilmesi olanaklı. Literatürde rigol solüsyonu olarak geçer. Bundan bir miktar iyot alarak radyoaktiviteye karşı böyle bir duruma uğradığında insanlar kendini korumaya çalışacak sanıyorum bu nedenle talep söz konusu. İyotun tabletleri de var ama daha çok solüsyon yani damla şeklinde kullanıyorlar. İyot genel tüm vücudu koruma sağlıyor. Son birkaç yıldır trend olan bir başka konu da iyotun birçok şeye iyi geldiği insanlar için söylemler var. İyot eksikliğinin birçok soruna yol açtığı, iyotun yerine konması şeklinde taleplerde oluyor. Bunlar geniş anlamda bilimsel olarak kanıtlanmış şeyler değil. Ancak bu şekilde varsayım üzerine iyot solüsyonları talep eden insanlar var” dedi.

“BULGAR ECZANELERİNDE BİR YILDA SATILAN İYOT TABLET 6 GÜNDE TÜKENDİ”

Geçtiğimiz günlerde Bulgaristan Eczaneler Birliği Başkanı Nikolay Kostov, ülkelerinde iyot tableti konusunda eczane stoklarının bittiğini söyleyerek “Son 6 günde Bulgar eczaneleri bir yıl boyunca sattıkları kadar iyot tableti sattılar. Bazı eczanelerin stokları şimdiden tükendi. Yeni miktarlar sipariş ettik ama korkarım onların da bitmesi çok uzun sürmeyecek” şeklinde ifade etmişti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.