-0.6 C
Edirne
23:58 - 17 Şubat 2020
Edirne Haber Son Dakika Edirne Haberleri, Güncel Haberler, En Son Haber
Güncel

Burun akıntısına sprey ve yumuşak mendil

Hava değişkenliği yaşanan Edirne’de burun akıntısı ve tıkanmasına karşı, Eczacı Şükrü Ciravoğlu, vatandaşlara hekim teşhisinden sonra burun spreyi ve yumuşak mendil önerisinde bulundu.

Gündüz 18-19 derece, akşamları 3 dereceye düşen hava sıcaklıkları sebebi ile vatandaşlar yaşadıkları burun akıntısı ve tıkanıkları sebebi ile sıkıntı yaşarken, burun akıntısında kullanılan sert kağıt mendilinde burun tahrişine yol açması ayrı bir soruna sebebiyet veriyor.

“BURUN AKINTISI İÇİN BURUN SPREYLERİ YAZILIYOR”

Burun akıntılarında ilk hekime gidilip sonra burun spreyi kullanılması gerektiğini belirten Eczacı Şükrü Ciravoğlu, “Burun akıntısı ve burunda oluşan tahrişleri direk olarak önleyecek bir şey yok. Burun akıntısı alerjik olabileceği gibi soğuk algınlığına bağlı da olabiliyor. Tedavi edilerek öncelikle sebebini bulmak gerekiyor mutlaka hekime çıkılıp teşhisi konduktan sonra o sebebe yönelik tedavinin yapılması gerekiyor. Burun akmasını durdurmak için burun spreyleri, burun damlaları yazılıyor. Gene belirtmekte fayda var burun spreylerini de 5 günden fazla kullanılmaması gerekiyor. Alışkanlık yapıp burun spreyini kullanmadan açılmaması gibi bir durum oluşuyor. 5 gün kullanıp ara verdikten sonra tekrar kullanılabilir. Sadece bir defaya mahsus demek değil ama insanlarımızın dikkat etmeleri gerekiyor” dedi.

“BURUN AKINTISINDA, TAHRİŞ OLMAMASI İÇİN YUMUŞAK MENDİL”

Sık sık kağıt mendil kullananların burunlarında oluşan tahriş için yumuşak kağıt mendil ve bez mendil öneren Ciravoğlu, “Burnun kağıt mendil yada yumuşak malzemelerle silinmesi gerekiyor. Uygun olmayan bir malzeme ile burnumuzu silmeye kalktığımızda tahrişi arttırıyor. Bez mendiller de kullanılabilir tabi ki ama kağıt mendilin azda olsa bir maliyeti var. Ama sağlık bakımından şu avantajı da var. Kullanıp atıyorsunuz tekrar dan bulaşma söz konusu olmuyor. Bez mendillerde sık sık mendili değiştirmek gerekiyor. Tekrardan bulaşıp aynı etkenle temas etme söz konusu. Sonuçta gördükleri işlemler aynı yumuşak olması önemli olan” dedi.

Erkan Ekşi

Diğer Haberler

Pehlivanların güreş kıyafeti günlük giysilere ilham oluyor

Son Haber

“Uluslararası Öğrenci Kariyer Akademisi” başladı

Son Haber

Kapıkule’den 7 milyon yolcu geçti

Son Haber

Yorum Yaz

* Web sitesine giren ya da sitedeki formları dolduran her kullanıcı "Telif Hakkı Bilgisi", "Gizlilik Sözleşmesi" ve "Kullanım Şartları"nda yer alan hükümleri okumuş ve kabul etmiş sayılacaktır.

Bu sitede COOKIE'ler kullanılmaktadır. Devam ederek bunu kabul ettiğinizi belirtmiş oluyorsunuz. Kabul Et daha fazla