DOLAR 32,1990 0.19%
EURO 35,0460 0.19%
ALTIN 2.425,55-0,15
BIST 10.647,75-0,09%
BITCOIN 2182918-1,40%
Edirne
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Burun farkıyla

Burun farkıyla

ABONE OL
21 Eylül 2019 13:38
Burun farkıyla
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Meclisi SGK’ya olan borçların yapılandırılması için teminat verilmesini görüşmek üzere olağanüstü toplandı…

Edirne Belediye Meclisi Personel Şirketinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan faiz hariç 16 milyon borcun taksitlendirilmesi için ipotek verilmesi yönündeki önerge AK Parti, MHP ve İYİ Partili Meclis Üyelerinin 14 red, CHP ve tek İYİ Partili Üye Duygu Şener’in kabul olumlu görüş bildirmesiyle 15 kabul oy ile kabul edildi. Böylece Acar Park, Emirgan, iki köprü arasındaki kullanılmayan bina da dahil birçok gayri menkul SGK’ya ipotek olarak verilecek.

Edirne Belediye Meclisi dün saat 14.00’de Recep Gürkan başkanlığında olağanüstü toplandı. Toplantı için yeterli sayının olması üzerine gündem maddelerine geçildi. Gündem gereği, Edirne Belediyesi’nin 2020 ile 2024 yıllarına ait Stratejik Plan Başkan Gürkan tarafından okundu. Daha sonra plan oy birliği ile kabul edildi.
Oylamadan sonra AK Partili Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Mehmet Çapoğlu son dönem de Edirne’de suların çamurlu aktığı ve koktuğu yönünde yoğun şikayetler olduğunu söyleyerek, son iki aylık analiz raporlarının kamuoyu ile paylaşılmasını istedi.

Başkan Gürkan sözlü talep üzerine, Edirne’nin içme suyunun yıllarca Süloğlu Barajından sağlandığın, ancak ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle alternatif arayışına girerek DSİ ile yapılan protokol sunucu Kayalı Barajından su getirildiğini söyledi. Başkan Gürkan Paşaçayırı bölgesindeki kuyulardan su getirmenin ekonomik olmaması nedeniyle devre dışı bırakıldığını anlatarak, “Elektrik ile su çıkarılıyor ve şehre pompalanıyor. Buradan su ihtiyacının yüzde 40 sağlanıyordu. Kayalı Barajından gelin su yeterli olduğu için buraları devre dışı bıraktık. Ancak Kayalı’dan su alınırken kurulan sistemin arıza yaptığını ve boruların zincirlerinden koparak tabana indiğini anlaşıldı. Bu nedenle çamurlu su gelmeye başlamış. Son günlerde şikayetlere neden olan durum bundan kaynaklanıyor. Şehir şebeke suyuna kanalizasyon suyu karışması mümkün değil. Kayalı sistemini devre dışı bırakarak Süloğlu ve Paşaçayırı kuyularını devreye aldık. Kayalı da sistem çalışır hale gelince yeniden burası devreye alınacak.”dedi.
HAZIR SUDAN FARKSIZ
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, kürsü de bulunan su bardağını göstererek, şehir şebeke suyunun hazır sulardan farksız olduğunu açıklayarak, “Koku lağım karışmasından kaynaklanmıyor. Ağır bir koku var kabul ediyorum. Zincirler koparak Kayalı barajındaki borular tabana düşmüş ondan oldu. Analizler sürekli olarak yapılıyor. Bizim dışımızda Hıfzıssıhha tarafından da sürekli analizler yapılıyor. Bunun sonuçlarını da kamuoyu ile paylaşırız.”dedi. Son iki aylık Hıfzıssıhha analiz sonuçlarının önümüzdeki günlerde Başkan Gürkan tarafından açıklanması bekleniyor.
SGK BORCU İÇİN TEMİNAT
Edirne Belediye Meclisi’nin olağanüstü toplantısının ikinci gündem maddesine geçilmesi üzerine Başkan Recep Gürkan, Personel A.Ş.’nin SGK faizler hariç 16 milyon 414 bin lira ana para borcu olduğunu, faizlerle birlikte rakamın 19-20 milyon lirayı bulduğunu söylerdi. SGK ile borç yapılandırması konusunda anlaştıklarını, ancak borcun yüzde 50’lik bölümü kadar teminat istediklerini açıklayan Başkan Gürkan, “Belediyenin Personel şirketine borcu var. Belediyenin gayri menkullerinden teminat gösterilecek.” dedi. Söz olan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Ayhan Dinç, teminat olarak gösterilen yerlerin içinde halen kiracılar olduğunu, bir bölümünün sözleşmelerinin devam ettiğini hatırlatarak esnafın mağdur olup olmayacağını sordu. Bunun üzerine Başkan Gürkan borç taksitlerini ödeyeceklerini, aksi bir durumda ise, kiracılık anlaşmalarının devam edeceği yönünde bilgi verdi.
KONSER PARALARINA DİKKAT ÇEKTİ
AK Partili Belediye Meclis Üyesi Kerim Kazan ise, bir taraftan belediyenin kamu kurumlarına yüksek miktarda borçları olduğunu, tasarruf yoluna gidilmediğini söyleyerek, son olarak 1 Eylül Barış Günü vesilesiyle 177 bin liraya konser düzenlendiğini hatırlatarak, “Belediye bu konularda tasarruf etsin. Getirilen sanatçının konser bedelleri belli, çok düşük rakamlar. Belediyenin ödediği konser bedeli çok yüksek. “dedi. Bunun üzerine Başkan Gürkan, konser için ne kadar ödendiğini bilmediğini ama daha sonar meclisi bilgilendireceğini söyledi.
GİTMEYEN PERSONELE GRİ PASAPORT
AK Parti Belediye Meclis Üyesi Kerim Kazan, bunun üzerine bandonun Zigetvar’a gittiğini, ancak aralarında ilgisiz personel olduğunu yönünde basında çıkan haberleri hatırlatması üzerine Başkan Gürkan, “Bandomuz çok davet alıyor. Özellikle Balkan ülkeleri davetlerine katılıyor. Çok başarılı oluyorlar, Türk Bayrağını orada sallandırmak için gidiyoruz. Bu arada gazetelerde örnek vereyim Şenol Geçmiş dozer operatörü olarak gittiği yazılmış kendisi gitmedi. Ama gidecek gibi belediye meclis kararına yazıldı. Böylece o grup ile gidecek gibi gösterip Gri Pasaport çıkarttık. Gri Pasaport çıkartmak için bazen gitmeyecek personel de listeye eklenebiliyor. Böyle bir yöntem var’ dedi.
Başkan Gürkan’ın bu savunması, Edirne Belediyesi’nin Gri Pasaport almak için meclis listelerine gitmeyen personel eklendiğini ortaya çıkardı. Ancak gitmeyen personelin hizmet pasaportunu iade edip etmediği de ayrı bir tartışma konusu oldu.
KIL PAYI YETKİ
CHP’li Belediye Meclis Üyesi Selçuk Çakır, SGK teminat olarak verilecek parsellerin arasına Kirişhane bir arsanın da eklenmesini teklif etti. Daha sonra Başkan Gürkan yapılan teklif eklenerek maddeyi oylamaya sundu. Yapılan oylamada toplantıya katılan CHP’li 14 belediye meclis üyesi ile İYİ Partili Meclis Üyesi Duygu Şener olmak üzere 15 üye kabul oyu kullandı. Toplantıda bulunan 9 AK Parti, 2 MHP’li ve İYİ Partili 3 meclis üyesi de hayır oyu olmak üzere 14 üye hayır oyu kullandı. Meclis kararına göre aralarında Acar Park, Emirgan gibi belediyeye ait gayri menkuller bulunduğu parseller SGK borç taksitlendirmesi için teminat olarak verilecek. Taksitlerin süresinde ödenmemesi durumunda SGK satışa çıkarırda belediye buna itiraz edemeyecek.
Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.