DOLAR 32,4861 0.06%
EURO 34,7100 0.44%
ALTIN 2.478,85-0,29
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN 2003621-1,89%
Edirne
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çadıra bir tepki de Altunhan’dan

ABONE OL
27 Temmuz 2019 10:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kapıkule yoluna kurulup Edirne gündemini etkileyen devasa çadıra bir tepki de Edirne Otogar İşletmecisi İş İnsanı Mustafa Altunhan’dan geldi.

İş İnsanı Mustafa Altunhan, Oda başkanlarının özellikle ETSO’nun bu duruma göz yumduğunu öne sürerek, “ETSO başkanı ve oda başkanları avazı çıktığı kadar bağırmalı. Bu esnafın ekmeğine kan doğramaktır. ETSO borsa birleşsin çadır yapacaklarsa benim Kapıkule yolu üstünde ki 25 dönüm arazimi Edirne esnafının hizmetine bedava veriyorum” dedi.

Edirne gündeminde büyük yankı uyandıran yerli esnafın ekonomisini etkileyeceği söylenen Çorlu Fuarcılık tarafından Kapıkule yolu üzerine kurulan çadır her geçen gün tepkileri toplamaya devam ediyor.

Basın toplantısı düzenleyerek kurulan devasa çadıra tepki gösteren Edirne Otogar İşletmecisi iş insanı Mustafa Altunhan, “Edirne gündeminde hala çadır muhabbeti var. Bu çadırı kimler kuruyor, kimler kurduruyor bilmiyorum. Bu konuda hiçbir bilgim yok. Ama iş adamı arkadaşlar çadırla alakalı neler olacak diye soruyor. Bende burada düşüncelerimi paylaşacağım. Bu çadırın Kapıkule’nin girişine kurulması gerçekten yanlıştır” dedi.

“ÇADIRDA TİCARET OLMAZ, YASAL DEĞİL”

Kurulan çadırı haksız rekabet olduğunu beliten Altunhan, “Edirne esnafına karşıdır. Bulgaristan’dan turistler geldi alışverişini yaptı, hemen geriye gitti. Biz böyle bir şey istemiyoruz. Alışverişe gelen insan Edirne’nin içine girsin, Edirne’nİn kuruyemişini alsın. Edirne’de ciğerde, köftede yesin. Ama orada o iş sadece endekslenmiş ki, dışarıdan gelecek olan esnaf oradan faydalanası, parayı toplayıp gitsin, bizim esnafımız da ağzı açıp baksın. Böyle bir şey yok. Baktım ki bu duruma sessiz kalınıyor. Ama istenirse bir yürütme durdurma kararı ile burada ticaret yapamazlar. Kaldı ki normalde çadırda ticaret olmaz. Bunların hiç biri yasal değil. O çadırın hangi güvenlik önlemleri var. Allah korusun, naylondan bir çadır yangın çıksa her yeri plastik, kim hesabını verebilir” dedi.

“EDİRNELİ ESNAFIN EKMEĞİNE KAN DOĞRAMAK”

Çadır olayına sessiz kalınmaması gerektiğini belirten ve kendisinin de Saraçlar Caddesi’ne çadır kurabileceği yönünde göndermede bulunan Altunhan “Bu çadıra kim ruhsat verebilir. Kurulacak çadırın ruhsatı var mıdır? Biz ufacık bir iş yapsak 5 metrekarelik bir dükkan açsak hemen çalışma ruhsatı, sigortan, elektriği, suyunu açtın mı, vergi dairesine kayıt oldun mu? Eğer böyle kolaylık varsa bende Saraçlar Caddesi’nin ortasına kurayım bir çadır orada başlayayım ticaret yapmaya. Kesinlikle buna müsaade edilmemesi lazım. Edirneli esnaf olacak diyorlar, Edirneli esnaftan kim dükkanını kapatıp oraya gidebilecek. Böyle bir şey yok. Bu iş başlangıçtır. Edirneli odaların sahip çıkması lazım şehre, böyle çadırlara falan göz yummaması lazım. Benim bu kişisel düşüncem. Daha güzel düşünen insanlarda vardır. Ben bunun faydalı olduğuna İnanmıyorum. Esnaf zaten Yunanistan’dan Bulgaristan’dan gelen turistlerle geçiniyor. Bunları Kapıkule’de karşılayıp ekmeğine kan doğramaktır. Yazıktır, günahtır. Önemli olan burada Edirneli esnafımız mağdur olmasın, Edirneli esnafımıza zarar gelmesin. Bu benim haddime olmayabilir ama benim şahsi düşüncem”dedi.

“ODA BAŞKANLARI ESNAFIN HAKKINI KORUMAK İÇİN OTURUYORLAR ORADA; DİK DURSUNLAR”

ETSO başkanının çadıra karşı olduğu sözlerinin hatırlatılması üzerine Altunhan, “Ama ilk önce onlar çağırmış, onlar izin vermiş. Tavşan’a kaç, Tazı’ya tut denmez. Orada doğru söylemiyorlar. Ticaret odası başkanıysa çıkacak aslan gibi diyecek ki “ben bu çadıra karşıyım arkadaş, esnaf gelin buraya” diyecek. Öyle ağzının ucuyla kim konuşursa demek ki onda bir ley var. Edirneli esnaf için avazı çıktığı kadar bağıracak. Öyle kenardan ben karşıyım demekle olmaz. Hele ticaret odası başkanı, oda başkanları avazı çıktığı kadar bağıracaklar. Hakkını arayacaklar. Ne için? Bu esnafın haklarını korumak için oturuyorlar orada. Maalesef bizim oda başkanlarımızda zaafiyet var bu konuda. Dik dursunlar, oturdukları makamın hakkını versinler. Bu koltuğun hakkını vermezlerse benim gibi birisi çıkar böyle onlar hakkında konuşur. Kendİlerin laf konuşturmasınlar” dedi.

“BU ÇADIRLA DİĞERLERİ DE GELECEK, ATEŞ YANDI”

Bu kurulan çadır gibi başka şehirlerden de çadırların gelebileceğini ifade eden Altunhan, “Şimdi orada bir çadır ateşi yandı, bakıcak rant var öteki de gelecek, diğeri de gelecek. Çadırda ticaret olmaz. Böyle bir şey yok. Çadırda ticaret sadece şehri idare edenler göz yumarsa olur. Eğer göz yummazlarsa o çadırın fermuarını bile kimse açamaz. Bu esnafa zarar veremez” dedi.

“EDİRNE ESNAFINA BENDEN 25 DÖNÜM YER BEDAVA”

Edirne esnafı için çadır kurulacaksa kendi arazisini ücretsiz tahsis edeceğini belirten Mustafa Altunhan,“Ticaret odası, borsa birleşsin büyük bir çadır yapsınlar Edirne Ticaret Odasına kayıtlı olan esnafa. Benim Kapıkule yolu üzerinde 25 dönüm yola sıfır yerim var. Orayı da ben bedava Edirne esnafının hizmetine vermeyi taahhüt ediyorum. Size söz veriyorum. 25 dönüm yola sıfır. Ticaret odası yapsın, versin Edirne esnafına bedava. Bu da benden” dedi.

“ENEZ’DE TROLL BİTTİ”

Enez’de ki troll olaylarını değerlendiren Mustafa Altunhan, “Orada trol olmayacak. Halkta bilinçli orada karşı geliyorlar. Trol demek karada ormanı nasıl yakıyorsun orman kül oluyor, troll de denizin altını yakmak demektir. Bölgemize ne kadar zararlı olduğunu herkes biliyor. Bilmemezlikten geliyor” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.