DOLAR 32,9076 0.25%
EURO 35,4044 0.73%
ALTIN 2.463,820,55
BIST 10.690,74-0,75%
BITCOIN 2026915-3.93423%
Edirne
32°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Can dostlarıyla buluştular

Can dostlarıyla buluştular

ABONE OL
5 Ekim 2019 11:07
Can dostlarıyla buluştular
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla Edirne Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı’nı ziyaret eden öğrenciler hayvanları besledi, düzenlenen konserde eğlendi.

4 Ekim Dünya Sokak Dünya Sokak Hayvanları Günü nedeniyle, Edirne Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı’nda öğrenciler için program düzenlendi. Etkinliğe Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Fehmi Irmak kreşi öğrencileri ve Kurtuluş İlköğretim Öğrencileri katıldı.

Öğrenciler Dünya Sokak Hayvanları Günü’nde barınağa mama yardımında bulunarak günün anlam ve önemi için kendi hazırladıkları şapka ve pankartlarla geldiler. Edirne Belediye Bandosu’nun da konser verdiği etkinlikte gönüllerince eğlenen öğrenciler, görevliler eşliğinde barınağı gezdi. Öğrenciler burada yanlarında getirdikleri mamaları barınaktaki hayvanlara verdiler.

Trakya’nın en büyük hayvan barınağı olma özelliğini taşıyan Edirne Belediyesi Barınağı’nın da 2’inci bölümü hizmete girdi.

“SOKAK HAYVANLARINA ŞİDDETE KARŞI BİLİNÇLENMENİN ÇOCUK YAŞYA BAŞLAMASI GEREK”

Etkinlikle konuşan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, sokak hayvanlarına şiddete karşı bilinçlenmenin çocuk yaşta başlamasının önemine değinerek, “İlimizdeki okul öncesi, anaokulu, ilkokul, ortaokul öğrencilerimiz hayvan barınağında ki dostlarımızı, canlılarımızı ziyaret ediyor. Kimisi elinde küçük bir mama getiriyor, kimisi pankart getiriyor, yüreğini, sevgisini getiriyor. Sabahtan beri devam ediyor etkinlik gün boyuna da sürecek. Öğleden sonra Saraçlar Caddesi’nde farklı bir etkinliğimiz olacak. Sizin de gördüğünüz gibi gerçekten çocuklar çok mutlu. Burada temel amaç dünyada insanın dışında da canlıların yaşadığını ve onlarında insanlarla aynı haklara sahip olduğunu, çocuk yaşta bunu onların hafızalarına kazımak ve sadece ülkemizde değil dünyanın tüm ülkelerinde nasıl insanlara şiddete karşıysak, sokak hayvanlarına da şiddette karşı olmamız gerektiğini ve bu bilinçlendirme eğitiminin çocuk yaşta başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Çok yerinde bir etkinlik oldu. Çok iyi bir farkındalık oldu. Gördüğünü gibi çocuklar, aileler mutlu, öğretmenlerimiz ve hayvanlarımız dolayısı ile hepimiz mutluyuz. Tekrar Dünya Sokak Hayvanları Koruma Günü’nü kutluyorum. Sürekli öğrencilerimiz gelmeye devam ediyor. İnşallah çok yağmur olmaz etkinlik yarım kalmaz” dedi.

“BARINAĞIN İKİNCİ ETABI AÇILDI”

Sokak hayvanları için daha özgür bir alan hazırladıklarını kaydeden Başkan Gürkan, “Edirne Belediyesi barınağı Trakya’da ki en büyük barınaktır. İkinci etabının da fiilen açılışını yapmış olduk. Burası eski bölüme oranla hayvanların özgür hareket edeceği daha da kendilerini özgür ortamda hissedeceği bir ortam. Bununla ilgili, Edirne’de ki sokak hayvanları açısından hem bakım, tedavi ve kısırlaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Bundan sonra da 3 veteriner, aşağı yukarı 31 personelle bu çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Mithat Paşa Orta Okulu 5.sınıf öğrencisi Seldanaz Tunca da “Kış geldi, soğukta burada daha iyi bakılabilirler” dedi.

Tolga Taşdelen

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.