DOLAR 32,2454 0.18%
EURO 34,9796 0.36%
ALTIN 2.426,120,69
BIST 10.721,40-0,66%
BITCOIN 2167199-1,86%
Edirne
25°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Can’dan esnafa müjde!

Can’dan esnafa müjde!

ABONE OL
31 Mart 2020 18:01
Can’dan esnafa müjde!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Corona virüs salgını nedeniyle mağduriyet yaşayan esnafa, müjdeler gelmeye devam ediyor. Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can, kooperatif aracılığıyla kredi kullanan esnaf ve sanatkarların kredilerinin, faizsiz olarak 3 ay süreyle ertelendiğini ve esnaf destek paketinde açıklanan 25 bine kadar olan destek kredisinin, daha önce kooperatif aracılığıyla kredi kullanan esnaf ve sanatkarlara da verilmesinin kararlaştırıldığını söyledi.

Corona virüs salgını nedeniyle esnaf ve sanatkarlar zor günler yaşamaya devam ediyor. Bu zorlu süreçte esnafa nefes aldırmak amacıyla bazı destek paketleri de açıklanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda; Esnaf ve Sanatlarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullanan esnaf ve sanatkarların kredilerinin Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 ayı taksitleri, faizsiz olarak 3 ay ertelenirken; esnaf destek paketinde açıklanan 25 bine kadar olan destek kredisi ise daha önce kooperatif aracılığıyla kredi kullanan esnaf ve sanatkarlara da verilmesinin kararlaştırıldı.

“KREDİLERE FAİZSİZ 3 AY ÖTELEME!”

Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ayhan Can, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Corona virüs salgınının yayılmasını engellemek için yurt genelinde alınan tedbirler nedeniyle esnaf ve sanatkarlarımızdan birçoğu işyerlerindeki faaliyetlerine ara vermek durumunda kalmışlardır. Başta Türk halkı olmak üzere ekonominin bel kemiği olan esnaf ve sanatkarlarımızın bu zor günlerinde yaşanan bu pandemiyi atlatırken; el ele verip birlik ve beraber olma zamanıdır. Yaşanan bu zor günlerde esnaf ve sanatkarlarımıza destek olmak ve bu zor günleri sağlıklı bir şekilde atlatabilmek için başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, ilgili Bakanlıklarımızca çeşitli esnaf destek paketleri açıklanmıştır. Açıklanan bu destek paketleri doğrultusunda esnaf ve sanatkarlarımızdan gelen talep ve istekler dikkate alınarak esnaf destek paketleri üzerinde ilave olarak bazı düzenlemeler yapılmıştır. Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde yayınlanarak yürürlüğe giren birinci husus; taksitlerin ötelenmesidir. Daha önceki tarihlerde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatiflerimiz aracılığıyla Türkiye Halk Bankasından kredi kullanan ortaklarımızın taksit ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran 2020 tarihleri içerisinde olan ortaklarımızın ödemeleri gereken taksit miktarları ve aynı kredilerin devam eden taksitleri, faizsiz olarak 3 ay süreyle ötelenmiştir.” dedi.

“ESNAFA DESTEK KREDİSİ”

Can, ikinci olarak da esnaf ve sanatkarlara yönelik destek kredisi verileceğini söyleyerek, “İkinci husus ise, destek kredisi. Esnaf destek paketinde açıklanan ve Türkiye Halk Bankası’nın esnaf ve sanatkarlarımıza vermeyi planladığı 25 bine kadar olan destek kredisi, bundan böyle Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifimizden daha önce kredi kullanmış olan ortaklarımıza da verilmesi kararlaştırılmıştır. Verilmesi planlanan bu destek kredisi, Türkiye Halk Bankası kaynaklarından olup hem Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle hem de doğrudan Türkiye Halk Bankası tarafından ortaklarımıza verilmesi kararlaştırılmıştır. Destek kredisinin kullanımı aşağıdaki gibi olup, istifade etmek isteyen ortaklarımızın bankamıza veya kooperatifimize bizzat müracaat etmeleri ve gereken sağlıklı bilgiyi yetkililerden almaları gerekmektedir. Kooperatifimize ulaşmak isteyen esnaf ve sanatkarlarımız 225 15 09 numaralı telefondan detaylı bilgi alabilirler. 25 bine kadar, 1-3-6 aylık dönemlerde, 36 ay taksitle ve yüzde 4,5 faiz oranıyla. Corona salgını sebebiyle herhangi bir sağlık sorununa ve yığılmaya sebep vermemek için esnaf ve sanatkarlarımızın yapacak oldukları talepleri müracaat sırasına göre ve kendilerine verilen randevu sistemine göre Türkiye Halk Bankamızla beraber gece-gündüz demeden çalışarak en kısa zamanda sonuçlandırıp, esnafımızın mağduriyet yaşamaması amaçlanmaktadır. Bu hususta sizlerden gerekli anlayışı göstereceğinizden asla şüphemiz yoktur. Unutmayın sizlerin sağlığınızı, kendi sağlığımız kadar önemsiyoruz. Allah esnaf ve sanatkarlarımıza yaşadığımız bu zor günleri bir an önce, en az hasarla atlatıp sağlıklı ve dinamik olarak tekrar işimizin başına dönmeyi ve ailelerimizin yanında onlarla uzun ömürler beraber olmayı nasip etsin. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere TESKOMB Genel Başkanımız Abdülkadir Akgül’e ve Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan’a teşekkürü borç biliriz.” ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.