DOLAR 32,2579 0.09%
EURO 34,9067 -0.35%
ALTIN 2.427,66-0,77
BIST 10.479,16-1,86%
BITCOIN 2185214-0,07%
Edirne
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çeker, “Üvey çocuğa miras kalması için sağlığında vasiyet şart”

Çeker, “Üvey çocuğa miras kalması için sağlığında vasiyet şart”

Son zamanlarda emlak piyasasında sıkça rastlanan anne ve babadan kalan arsa, konut, gayrimenkul hisselerinin üvey evlada kalıp kalmayacağı konusunda, Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker tartışmaya açıklık getirdi.

ABONE OL
13 Mart 2024 16:11
Çeker, “Üvey çocuğa miras kalması için sağlığında vasiyet şart”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son zamanlarda emlak piyasasında sıkça rastlanan anne ve babadan kalan arsa, konut, gayrimenkul hisselerinin üvey evlada kalıp kalmayacağı konusunda, Edirne Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Serhat Çeker tartışmaya açıklık getirdi. Vefat eden bireylerin mirasının ilk kan bağı olan öz çocuk ve sonra kardeşlere kaldığını dile getiren Başkan Çeker, bireylerin vefat etmeden önce üvey çocuğa miras kalması için beyanname vermesi gerektiğinin altını çizdi.

“ANNE BABA VEFATI DURUMUNDA ÖZ ÇOCUĞA MİRAS KALIR, YOKSA KİŞİLERİN KARDEŞİNE KALIR”

Ailede üvey çocuğun annesi ve babası vefat ettiği takdirde miras işleminin vefat edenlerin kan bağından olanlara ilk sırayla bakıldığını dile getiren Başkan Serhat Çeker “Anne ve babadan kalan miraslar hakkında tabi ki bize de birçok şeyler geliyor böyle, işte ben bu mirası alabilir miyim, hak ediyor muyum, hak etmiyor muyum? Şu var, şimdi anne babadan kalan miraslar, anne ve babanın çocukları. Kime kalır? Anne babadan gerçek olan, yani öz çocuğa kalır. Kimdir bu? Yani üveylik olmayan, annesi de aynı kişi, babası da aynı kişi, üveylik olmayan. İçine üvey girdiğinde, üvey olduğunda bunu bu mirastan hak edebilmesi için, sağlığında, ölmeden önce benim bu çocuğum, üvey çocuğumun üzerine gidip tapuda beyan etmesi gerekiyor. Hak alabilmesi için, hak edebilmesi için oraya beyanda bulunması gerekiyor” diye konuştu

“ANNE BABA VEFATINDA ÜVEY ÇOCUĞA MİRAS KALMASI İÇİN SAĞLIKLIYKEN VASİYET VERMESİ GEREK”

Anne ve baba vefatı sonrası miras kalması konusunda öz çocuğu olmamasına rağmen mirasın kardeşlere kaldığını, mirası bırakan kişilerin vefat etmeden önce üvey evlada ev, arsa ve diğer mülkiyetlerin kalması için beyanname vermesi gerektiğini kaydeden Çeker, “Eğer böyle bir işlem yoksa, tapuda vasiyet edilmediyse, ölüm hali oldu, ‘ben de çocuğu sayılıyorum’ diyemez. Ama üveylik olduğu için o köke bakıldığında, eğer çocuk gerçekten üveyse, miras bırakan kişilerin kökünden değilse, o mirastan hak sahibi olması imkansız. Olabilmesi için de bunu sağlığında, kişi ölmeden önce üvey çocuğuna, yarın öbür gün kişiye bir şey olduğunda hak alabilmesi için tapuya gidip vasiyette bulunması gerekiyor, işletmesi gerekiyor. Bunu belirttiği takdirde, bunu uyguladığı takdirde, o üvey de hak sahibi oluyor” şeklinde ifadeleriyle açıklık getirdi.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.