DOLAR 32,2035 -0.01%
EURO 35,0016 -0.03%
ALTIN 2.498,40-0,08
BIST 10.705,720,58%
BITCOIN 2155439-0,12%
Edirne
23°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Çekilme söylemi bile şiddeti arttırıcı”

“Çekilme söylemi bile şiddeti arttırıcı”

ABONE OL
24 Kasım 2021 23:50
“Çekilme söylemi bile şiddeti arttırıcı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Barosu Başkanlığı Kadın ve Aile Hakları Komisyonu, İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesi söylemi bile şiddeti arttırıcı bir etki yaratmakta olduğunu ve kadınların şiddete karşı korumasız kıldığına dikkat çekerek, “Kadın kazanımlarını geri götürecek, kadının insan haklarının ihlaline yol açacak, kadını özgür birey olmaktan uzaklaştırıp ayrımcılığa muhatap hale getirecek, kadının kazanılmış yasal haklarını zedeleyecek hiçbir girişimi kabul etmiyoruz” dedi.

Edirne Barosu Başkanlığı Kadın ve Aile Hakları Komisyonu, son aylarda Türkiye gündeminden düşmeyen İstanbul Sözleşmesine yönelik yazılı açıklamada bulundu.

İstanbul Sözleşmesi’nin; şiddetin önlenmesi ve şiddet mağdurlarının korunması için devletlere yol haritası çizen ve atılması gereken somut adımlar konusunda kılavuzluk eder uluslararası bir sözleşme olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Avrupa Konseyi tarafından hazırlanan ve bugüne kadar 45 ülke ve Avrupa Birliği’nin imzaladığı sözleşmeyi ülkemiz ilk imzalayan ve onaylayan ülkedir” denildi.

Edirne Barosu Başkanlığı Kadın ve Aile Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi;

“Son yıllarda kadına karşı şiddet katlanarak artmışken ve biz alanda çalışan Barolar ve Kadın Hakları Merkezler / Komisyonları olarak İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 Sayılı Kanunun etkin olarak uygulanması için taleplerimizi ifade ederken; İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilme hususunun tartışılmasını büyük bir kaygıyla izlemekteyiz.

İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesi söylemi bile şiddeti arttırıcı bir etki yaratmakta, kadınların şiddete karşı korumasız kılmaktadır. Sözleşmeden imzanın çekilmesi kadınları, çocukları şiddete açık hale getirecek devlete başvuruların önü kesilecek; bundan kadınlar, çocuklar olumsuz etkilendiği kadar ülkemizin dış dünyadaki itibarı da zedelenecektir.

Kadın kazanımlarını geri götürecek, kadının insan haklarının ihlaline yol açacak, kadını özgür birey olmaktan uzaklaştırıp ayrımcılığa muhatap hale getirecek, kadının kazanılmış yasal haklarını zedeleyecek hiçbir girişimi kabul etmiyoruz.

Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için ihtiyacımız olan İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 Sayılı Kanunun etkin bir şekilde, tavizsiz uygulanmasıdır.

Bir kere daha yetkililerden ve ilgili kurum ve kuruluşlardan; İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesi söylemlerinden vazgeçmeleri, artan kadına yönelik şiddetin önlenmesi için etkin ve kararlı politikalar oluşturmalarını, kadın hakları mücadelesinde önemli işlevleri olan sivil toplum örgütleri, meslek odaları ile birlikte koordineli çalışmalarını beklediğimizi belirtiyor, kadınların kazanılmış yasak haklarını tehdit eden söylem, davranış ve değişikliklere imkan sağlamamalarını talep ediyoruz.

Biz Barolar ve Kadın Hakları Merkezler / Komisyonları olarak kadının insan haklarının ihlaline yol açacak her türlü girişimin karşısında olacağımızı ve kadına yönelik şiddeti önleme mücadelemize dayanışma ruhuyla devam edeceğimizi kamuoyuna saygılarımızla iletiyoruz”

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.