DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2168734-0,34%
Edirne
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li kadınlar Anneler Günü kahvaltısında buluştu

CHP’li kadınlar Anneler Günü kahvaltısında buluştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Kadın Kolları tarafından Meriç Sosyal Tesislerinde Anneler Günü kahvaltısı düzenlendi.

ABONE OL
25 Mayıs 2024 16:14
CHP’li kadınlar Anneler Günü kahvaltısında buluştu
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Kadın Kolları tarafından Meriç Sosyal Tesislerinde Anneler Günü kahvaltısı düzenlendi. Yoğun katılım gerçekleşen kahvaltıya Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, CHP Edirne İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Gegeoğlu ve çok sayıda CHP’li kadın katıldı.

Düzenlenen program saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Programda İl ve merkez ilçe başkanlarının kadın olacağı konusunda bir konuşma gerçekleştiren CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, “Kadınlarımızın bu kadar çoğunlukta olduğu benim ilk konuşmam, muhtemelen Yücel Başkan’la birlikte de son konuşmamız herhalde. Önümüzdeki dönem, bu dönem başlayan kadın devrimi devam edecek gibi gözüküyor” diye ifade etti.

“ASIL HEDEFİMİZ HAK ETTİĞİMİZ YÖNETİM BİÇİMİNE ULAŞMAK İÇİN 2028 GENEL SEÇİMLERİ”

Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, “Geldiğimiz noktada da hep birlikte oldukça, birlikte olmaya devam ettikçe ne kadar güçlendiğimizi de görüyoruz. Bu seçim sürecinde hiçbir siyasi parti ayrımı gözetmek için nasıl birlikte yol yürüdüysek, inşallah bundan sonraki süreçte de ben Edirne’nin Kadın Belediye Başkanı olarak bütün kadınlarımızla birlikte yol yürümek istiyorum, Dayanışma içerisinde olmak istiyorum. Bugüne kadar yaptıklarımız, bu seçim süresinden sonra yaptıklarımız da bundan sonra yapacaklarımız da, hep söylediğimiz gibi kadınları öncelikleyeceğiz, sizlerle beraber olmaya, sizlerle proje yönetmeye devam edeceğiz. O yüzden ben nasıl ki seçim süresinde yanımdaydınız, beni desteklediniz, bundan sonraki dönemde de benim yanımda olmanızı, benimle birlikte yol yürümemizi birlikte üretmek, birlikte çalışmak, birlikte hareket etmek istiyorum. Güzel bir başlangıç yaptık, hep birlikte çok güzel yol aldık. Ama az önce Çiğdem Başkanı’nın da dediği gibi asıl hedefimiz 2028 genel seçimleri. Bu süreçteki tecrübelerimizi, bu süreçteki birlikteliğimizi devam ettirdiğimiz takdirde, inanın 2028’de hem kadınlar olarak bizler daha güçleneceğiz, hem de ülkemizde hak ettiğimiz yönetime, yönetim biçimine ulaşacağız. O yüzden bize düşen iş daha çok, yolumuz daha çok uzun, yapacak çok işimiz var. Ama o dirayett ve kararlılık da hepimizde var, bunu görüyorum. Yapamaz dediklerim her şeyi yaparız. Girilmez denilen her yere gireriz. Söylenemez denen her şeyi söyleriz. Çünkü cesuruz, cesaretliyiz, kararlıyız. Aynı anda bu şekilde devam edeceğiz. Hep birlikte olmaya devam edeceğiz. Hepimizde bunu diliyorum. Bu seçimden sonra geçirdiğim en güzel günlerden bir tanesi. Daha çok ileride olmak için, daha çok organizasyon yapacağız. Daha çok fikir alışverişinde bulunacağız. Edirne Belediyesi’nin kapısı her zaman bütün kadınlarımıza açık. Sizlerle beraber yol yürümekten her zaman gurur duydum. Hep birlikte olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“HEDEFİMİZ 520 BİN KADIN ÜYEMİZİ 650 BİNE ULAŞTIRMAK”

İl Genel Meclis Başkanı ve CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, “Biz, seçim öncesi Filiz Başkanım atandıktan sonra partide bir toplantı gerçekleştirmiştik. Ve o toplantıda bir söz vermiştik. Edirne’de bir kadın devrini yapmaya, Edirne’de kadının daha görünür olması için gece gündüz çalışmaya bir söz vermiştik. Bugün de geldiğimiz noktada ben emeği geçen, bizi yalnız bırakmayan, sahada çalışan, mahallesinde örgütlenen tüm kadınlarımıza çok teşekkür ediyorum. Cumhuriyet Halk Partisi kadın kolları 81 il 973 ilçede örgütlü bir yapı. 520 bin kadın üyemiz var. Bugün partimizin üye yapısında sayımızı daha yüzde 35’lere falan getirebildik. Bu salonda üye olmayan, bildiğiniz gönlü bizimle olan, yüreği bizimle olan kadınlarımız var. Çünkü bizim bir hedefimiz var. 520 binden 650 bine ulaşmak istiyoruz. O yüzden üye olmayan tüm kadınlarımızı da üye olmaya partiye davet ediyoruz. Kadınlar özellikle de son seçimde yaşananlarda sonra ama bir kadın devrimi dedik doğru ama çok geç kalmış bir kadın devrimiydi. Bizim talebimiz ne öne geçmek, ne geride kalmak. Bizim hedefimiz yüzde 50 eşit adımlarla beyefendilerle birlikte yürümek. Cumhuriyet Halk Partisi bu 2024 yerel seçimlerinde başlı başına bir kadın devrimi gerçekleştirdi. 2019 yılında 643 meclis üyemizde kadın arkadaşımız 2024’e bu sayı 2621’e yükselttik. Yani aslında sadece Edirne’de değil, tüm Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi adına bir kadın devrimi gerçekleştirdik. Geçtiğimiz dönem 12 tane kadın belediye başkanımız varken bugün tam 35 tane kadın belediye başkanımız var. Bunların 3’ü Büyükşehir, 3’ü İl, 28’i İlçe Belediyesi yani bir de belediye belediyemiz devriminde 35 kadın belediye başkanımız var ve Türkiye’deki nüfusa baktığımızda nüfusun yüzde 11’ini kadınlar yönetiyor. Türkiye’de yaşıyorsanız 3 temel sorunumuz var. Bunlardan bir tanesi şiddet, bir tanesi yoksulluk, bir tanesi erişimde eşsizlik ve karar mekanizmalarında maalesef ki yol alamıyor oluşumuz. Gelin birlikte yol alalım, birlikte yürüyelim ve birlikte başarmaya devam edelim” dedi.

“KADIN VE ERKEĞİN BİR BÜTÜNÜN İLE EŞİT YARISI OLDUĞUNA İNANMIYORUZ”

CHP Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Burcu Birgül Çolak, “Bugün anneler günü kahvaltısında sizlerle bir arada olmanın mutluluğuyla sizleri selamlıyorum. Kahvaltımıza, annelerimizin yüreğinde annelik duygusunu taşıyan tüm kadınlarımızın anneler gününü kutluyorum. 2024 yerel seçimlerinde Edirne’de bir kadın devrimi yaşandı. Seçilen kadınlarımız, eşit temsiliyet ve eşit koşullarda yarışarak kazandılar. Onlar da erkek adayların yanında yer alarak seçildiler. Çünkü biz kadınlar, kadın ve erkeğin bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi, kadına bakış açısıyla cinsiyet eşitliğine inanmış, eşit temsiliyeti getirerek bunu da tüm ülkemize ispatlamıştır. Bunun en büyük örneği, demokrasi yolundan hiçbir zaman ayrılmayan Edirne’mizdir. Edirne’mizde Belediye Başkanımız Av. Filiz Gencan Akın, İl Genel Meclisi Başkanımız Çiğdem Gegeoğlu ve tam 7 mahallemiz kadın muhtarlarımız tarafından yönetiliyor. Başardık! Bu tablo, kadınların emeği, kadınların gücü ve kadınların inanışıdır. 2024 yılında kadın kolları başkanlığına atanarak kısa sürede kadın devrimi için Cumhuriyet Halk Partili kadınlarımın seçilme hakkının sadece hak olarak kalmaması için üyesi olduğum partinin gücünü Edirne’de göstermek adına tüm kadınlarımızla canla başla çalıştık ve çalışmaya devam edeceğiz. 31 Mayıs Cuma günü Merkez İlçe Konferans Salonu’nda gerçekleşecek olan Merkez İlçe Kadın Kolları seçimine hepinizi davet ediyorum” dedi.

“YÜCEL BAŞKANLA BERABER HERHALDE BU SON KONUŞMAMIZ”

CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, “Bugün harika bir kalabalık görüyorum ama sadece burada görmüyorum, salonun arkası da dolu, kapalı kısım da dolu. Öncelikle emeği geçen ilçe başkanımıza, il başkanımıza, tüm kadınlarımıza çok teşekkür ediyorum.  Kadınlarımızın bu kadar çoğunlukta olduğu benim ilk konuşmam, muhtemelen Yücel Başkan’la birlikte de son konuşmamız herhalde. Önümüzdeki dönem, bu dönem başlayan kadın devrimi devam edecek gibi gözüküyor. Bundan bizim hiçbir şekilde rahatsızlığımız yok. Çok da mutluyuz. Çünkü ben uzun zamandır il yönetiminde görev yaptım. Son bir buçuk yıldır da il başkanlığı görevini yürütüyorum. Bu bir yıl içinde de üç tane seçim geçirdik. Çok yoğun bir tempoda çalıştığımız üç seçim geçirdik. Ve burada şunu çok rahat söyleyebilirim. Kadınlarımızın çoğunlukta olduğu her yerde, gençlerimizin çoğunlukta olduğu her yerde başarı mutlaka geldi. Bunu her seçimde gördük. Kapı kapı çalışan, yağmur demeden, kar, çamur demeden çalışan kadınlarımıza çok şey borçluyuz. Son seçimlerde de aynı şekilde hiç durmadan çalıştılar. Ama son seçimde şunu da gördük. Genel merkezimiz kesinlikle kadınların önde olmasını çok arzuluyor ve bunu da burada Edirne’de gösterdi. Bu dönem Edirne’de ilk defa bir kadın belediye başkanı var. Onunla birlikte hep beraber önümüzdeki dönem çok daha fazla kadın olacak. Kadınlarımız seçilebilir her yerde olursa mutlaka başarı gelecek” diye kaydetti.

Konuşmaların ardından, Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın Edirne İl Genel Meclis Başkanı Çiğdem Gegeoğlu’na hediye takdim edildi. Hediye takdim sonrası müzik grubu ile şarkılar eşliğinde program devam etti.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.