DOLAR 32,5976 0.29%
EURO 35,0574 0.18%
ALTIN 2.445,860,56
BIST 10.644,921,66%
BITCOIN 21430210,90%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Yazgan: “Eski bakanlar komisyonları işlevsiz bıraktı”

CHP’li Yazgan: “Eski bakanlar komisyonları işlevsiz bıraktı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 14 Mayıs seçimlerinde AKP sıralarından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) giren eski 10 bakanın tamamının, farklı komisyonların başkanlığına getirilmiş olmasına rağmen, komisyonların büyük bir kısmının etkin bir şekilde çalışmadığını ve AKP iktidarının Meclis’i işlevsizleştirdiğini belirterek, "Meclis böyle mi ulusal iradenin merkezi olacak?" dedi.

ABONE OL
31 Mayıs 2024 14:02
CHP’li Yazgan: “Eski bakanlar komisyonları işlevsiz bıraktı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 14 Mayıs seçimlerinde AKP sıralarından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) giren eski 10 bakanın tamamının, farklı komisyonların başkanlığına getirilmiş olmasına rağmen, komisyonların büyük bir kısmının etkin bir şekilde çalışmadığını ve AKP iktidarının Meclis’i işlevsizleştirdiğini belirterek, “Meclis böyle mi ulusal iradenin merkezi olacak?” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan,14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM’nin 28. Dönemi, 2 Haziran 2023’te gerçekleştirilen yemin töreniyle başladığını hatırlatarak, önceki dönem bakanlık yapan 10 isimin, milletvekili seçilerek çeşitli komisyonların başkanlığına atandığını söyledi.

Ancak, bu komisyonların etkin bir şekilde çalışmadığını ifade eden Milletvekili Yazgan, Plan ve Bütçe Komisyonu, eski bakan Mehmet Muş’un başkanlığında bir yılda 34 kez toplanarak en fazla çalışan komisyon olduğunu buna karşın, diğer komisyonların etkili bir faaliyet göstermediğini ve bazılarının ise hiç toplanmadığına dikkat çekti.

HİÇ TOPLANMAYAN KOMİSYONLAR

Milletvekili Yazgan, Başkanlığını Mahmut Özer’in yaptığı Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, Başkanlığını Murat Kurum’un yaptığı Çevre Komisyonu, Başkanlığını Süleyman Soylu’nun yaptığı İçişleri Komisyonu ve Başkanlığını Vahit Kirişci’nn yaptığı Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nun yeni dönemde bir kez bile toplanmadığını söyledi.

3’Ü YALNIZCA 2 KEZ, 2’Sİ İSE YALNIZCA 3 KEZ TOPLANDI

Milletvekili Yazgan Başkanlığını Derya Yanık’ın yaptığı İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Başkanlığını Adil Karaismailoğlu’nun yaptığı Ulaştırma ve Turizm Komisyonu ve Başkanlığını Vedat Bilgin’in yaptığı Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nun yalnızca 2 kez toplandığını söyledi. Yine Başkanlığını eski bakanlardan Hulusi Akar’ın yaptığı Milli Savunma Komisyonu ve Başkanlığını Mustafa Varank’ın yaptığı Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nun 3 kez toplandığını ifade etti.

5’İ SADECE YEMİN ETMEK İÇİN KÜRSÜYE ÇIKTI

Eski bakanların Meclis faaliyetleri bununla da sınırlı kalmadığını belirten Milletvekili Yazgan, 1 yılda hiçbir yasa teklifine imza atmayan ve hiç soru önergesi vermeyen 10 bakandan 5’i, TBMM Genel Kurulu’nda sadece yemin etmek için kürsüye çıktığını söyledi.

TBMM’nin, ulusal iradenin temsil edildiği kurum olduğunu vurgulayan CHP’li Yazgan, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte Meclis’in işlevsiz hale getirildiğini söyledi. Yazgan, şunları kaydetti: “Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı yürüten TBMM, bu özelliğiyle dünya tarihinde eşsiz bir öneme sahip. Ulusal iradenin merkezi olan Meclisimiz, AKP iktidarı ve politikaları nedeniyle saygınlığını yitirme noktasına geldi. İktidar, Meclis’i işlevsiz hale getirdi. Bunun en somut örneği de geçtiğimiz 1 yıl içinde yaşandı. Türkiye’nin gündemindeki konularla ilgili olan komisyonlar dahi 1 yılda toplanmadı. Öğretmenlerin durumu, çevre katliamları, tarımdaki sıkıntılar herkesin konuştuğu konular ancak bu konularla ilgili komisyonlar bir kez bile milletvekilleriyle, uzmanlarla bir araya gelmedi. Bazı komisyonların ‘bilgilendirme toplantısı’ adı altında bir araya geldiğini biliyoruz ancak aslolan TBMM’nin kurumsal yapısını işleyişini korumaktır. Bazı komisyonlarımız da ‘numunelik’ denebilecek şekilde 2-3 kez toplanmakla yetindi. Meclis böyle mi ulusal iradenin merkezi olacak? Meclis’in işlevselliğini daha çok artıracaklar izlenimi vererek eski bakanları getirip, komisyonların başına oturttular; sonuç hüsran oldu. Bunların tecrübeden anladıkları demek ki bu; hiçbir şey yapmamak. Çünkü onların anlayış ve tecrübesine göre hiçbir şey yapmamalılar, yaparsa cumhurbaşkanı yapar, Meclis’in bir önemi yok. Muhalefetin yasa tekliflerine, araştırma önergelerine, grup önerilerine gözlerini kapatan, yurttaşların sorunlarını görmezden gelen, kemeri zengine değil işçiye, emekçiye sıktıran iktidar, kendi bildiğini okumakta ısrarcı. Bu anlayışın karşısında duracağız.”

Haber Merkezi

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.