DOLAR 32,6483 1.15%
EURO 34,9182 0.02%
ALTIN 2.432,131,73
BIST 10.547,481,50%
BITCOIN 21907440,45%
Edirne
24°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çiftçi buğday fiyatında revize bekliyor

Çiftçi buğday fiyatında revize bekliyor

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı sonrası açıklamada bulunan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, TMO’nun geçtiğimiz gün açıkladığı hububat fiyatlarının kabul edilemez olduğu belirtilerek, yeniden revize edilmesini istedi.

ABONE OL
10 Haziran 2024 16:50
Çiftçi buğday fiyatında revize bekliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı sonrası açıklamada bulunan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, TMO’nun geçtiğimiz gün açıkladığı hububat fiyatlarının kabul edilemez olduğu belirtilerek, yeniden revize edilmesini istedi. Buğday ve arpa üreticisinin maliyet artışını hiç göze almadan fiyat verilmesini üreticinin ölüm fermanı olarak değerlendiren Arabacı, Ankara’ya giderek mağduriyeti ve sorunları mecliste dile getireceklerini ifade etti.

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) açıkladığı hububat alım fiyatına birçok İl gibi Edirne’den de tepki geldi. Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, ilçe ziraat oda başkanları ile Edirne Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu olarak oda binasında basın açıklaması düzenledi. Fiyatları kabul etmeyerek tekrar revize edilmesini isteyen Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Kıymetli yetkililerimiz gece gündüz demeden alın teri ile çalışan buğday ve arpa üreticisinin maliyet artışını hiç göze almadan fiyat açıklaması üreticinin ölüm fermanıdır. Bu tarım politikaları çiftçiye büyük zarar veriyor bu zararlardan bir an önce dönülmeli ve çiftçi olarak sabrımız sınanmamalıdır” diye dile getirdi.  Çarşamba günü Ankara’da gideceklerini de söyleyen Arabacı, üreticinin mağduriyetin ve sorunları mecliste dile getireceklerini sözlerine ekledi.

“ÜRETİCİNİN ÖLÜM FERMANIDIR”

Verilen bu düşük fiyatların düşük açıklaması ile üreticinin üretimden koparılmasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Arabacı, “Buğday üreticilerimiz hasat sevincine başlarken sessiz sedasız açıklanan buğday fiyatları karşısında şok olmuştur. TMO’nun geçen hafta açıklamış olduğu fiyatlar Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin açıklamış olduğu 10,87 TL olan buğday maliyetinin çok altında bir fiyattır. Buğdaya, arpaya verilen bu düşük fiyat ile zarar eden buğday ve arpa üreticisinin üretimden koparılması kaçınılmaz bir son olacaktır. Kıymetli yetkililerimiz gece gündüz demeden alın teri ile çalışan buğday ve arpa üreticisinin maliyet artışını hiç göze almadan fiyat açıklaması üreticinin ölüm fermanıdır. Geçen yıla göre son bir yılda mazotta yüzde 105, gübrede ortalama yüzde 30, ilaçta yüzde 52 ve işçilik oranlarında yüzde 75 oranında bir artış söz konusudur” dedi.

“KARA GÜN DOSTU OLARAK BİLİNEN TMO BUĞDAY VE ARPA ÜRETİCİSİNİN YANINDA DURMASI GEREKİR”

Buğday ve Arpa üreticisinin kaderine terk edildiğini vurgulayan Hüseyin Arabacı “Ekilmedik bir karış yer bırakmayın” ve “Sen yeter ki üret” denilerek çıkılan bu yolda buğday ve arpa üreticisi bugün kaderine terk edilmiştir. Çiftçinin kazanacağı bu para ile 12 ay geçineceği gerçeği hiç dikkate alınmamıştır. Çiftçilere göre, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin ürün bedellerini 45 günde ödeyecek olması “buğdayı bana getirmeyin” anlamına geliyor. Hem fiyatın düşük olması hem de ödemenin geç olması TMO’nun buğday “almama” politikası uygulayacağını gösteriyor. Kara gün dostu olarak bilinen Toprak Mahsulleri Ofisi buğday ve arpa üreticisinin yanında durmalıdır. Geçtiğimiz üretim dönemlerinde 1 Ton buğday ile 375 Lt mazot ve 916 Kg gübre alırken bugün açıklanan rakam ile 227 Lt mazot ve 646 Kg gübre alınabiliyor” dedi.

“BU ZARARLARDAN DÖNÜLMELİ, ÇİFTÇİ OLARAK SABRIMIZ SINANMAMALIDIR”

Açıklanan fiyatların üretici maliyetinin çok altında kaldığı ve tekrar revize edilmesi gerektiğini belirten Arabacı, “Bizlerin anlamadığı nokta şudur ki TUİK’ e göre bugün yıllık enflasyon yüzde 75, girdi fiyatlarındaki artış yüzde 50 ama bizim buğday alım fiyatındaki artış ise yüzde 12 dir. Hiçbir girdi fiyat artışında kontrol sağlanamıyorken, her sektör istediği gibi kendi fiyatlarını açıklıyorken Üreticiyi desteklemek için kurulan kurumların işi enflasyon ile mücadele değil üreticiyi desteklemektir. Geçen yıl ekmek 5 TL iken bugün ekmek 10 TL dir. Tüketicinin ekmeğine gelen zam yüzde 100 iken uygulanan bu tarım politikaları ile parayı kim kazanıyor ve kimler kollanıyor. Geçen yıl buğdayı 8 bin 250 TL’den alan TMO bugün bu buğdayı 10 bin 250 TL den satarken çiftçimizden yeni sezon buğdayı 9 bin 250 TL den almak istiyor. Uygulanan bu tarım politikaları çiftçiye büyük zarar veriyor bu zararlardan bir an önce dönülmeli ve çiftçi olarak sabrımız sınanmamalıdır. Bu nedenle açıklanan bu fiyatlar maliyetlerimizin, Türkiye gerçeklerinin ve Türkiye de yaşanan enflasyonun çok altındadır. Fiyatları kabul etmiyoruz ve fiyatların tekrar revize edilerek üretimin sürdürülebilir olması için gerekli adımların atılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

“ÇARŞAMBA GÜNÜ EDİRNE İL KOORDİNASYON KURULU BAŞKANLARIM OLARAK MECLİSTE OLACAĞIZ”

Ankara’ya gideceklerini kaydeden Arabacı, “Önümüzdeki Çarşamba günü Ankara’daki milletvekillerimizden randevu talep ettik. Mecliste de burada yaşanan sorunları, üreticilerin mağduriyetinin giderilmesini Ankara’da talep edeceğiz. Edirne İl Koordinasyon Başkanları olarak mecliste olacağız. İnşallah bölge üreticilerimiz adına fiyat revize edilir ve üreticilerin mağdur olmayacağı bir fiyat olur. Eğer güncelleme olmazsa Edirne’de bir milyon 300 bin dekar olan buğday ekilişi varken önümüzdeki yıl bir milyon 100 bin seviyelerine düşer. Önümüzdeki yıl da tarım politikaları kötü giderse bu ekiliş daha aşağıya düşer. Bizim üretimi azaltmaya değil yukarıya çıkarmaya ihtiyacımız var. İnşallah devletimizin uygulayacağı tarım politikalarıyla üretimimiz artar” diye ifade etti.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.