DOLAR 32,6278 -0.56%
EURO 35,0198 -0.72%
ALTIN 2.427,47-0,71
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2127967-1,22%
Edirne
35°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çiftçilere zirai ilaçlama anlatıldı

Çiftçilere zirai ilaçlama anlatıldı

ABONE OL
5 Mart 2020 11:28
Çiftçilere zirai ilaçlama anlatıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Ziraat Odası tarafından çiftçilere yönelik buğday tarımında ilaçlamalar konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan, Ziraat Mühendisi Adama Tarım ürünleri Müdürü Levent Başer, doğru ilaçlama zamanına işaret ederek, doğru ilaçlama zamanının kaçırıldığı zaman verim kaybını yaşandığına işaret etti.

Edirne Ziraat Odası ve Adama Firması’nın birlikte düzenlediği buğday tarımında ilaçlamalar konulu bilgilendirme toplantısı Margi Otel’de gerçekleşti. Toplantıya çok sayıda çiftçi ve ilçe ziraat odalarının başkanları katıldı.

Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından program başladı.

“SADECE ODA DA DEĞİL, SAHADA DA HİZMET ETMEK İSTİYORUZ”

Toplantının açılışında konuşan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Edirne Ziraat Odası olarak çiftçilerimizin ilaçlama ve gübreleme dönemi başlangıcında buğdaydaki hastalıklar yapmamız gereken işlemlerle alakalı bilgilendirme toplantısı düzenlemek istedik. Zaten biz birçoğunu biliyoruz ama hem bilgi tazelemek hem de bu hastalıklar günden güne gelişiyor, bunlarla ilgili firmamızla birlikte ortaklaşa yaptığımız bir sunum olacak. Burada ben Edirne Ziraat Odası olarak çiftçimizle beraber artık sadece odada değil, sahada da birlikte olmak hizmet etmek istiyoruz. Bu süreç içerisinde biz bu yıl iki tane danışman arkadaş aldık. Bundan sonra artık sadece odada değil arazide de sizlerle birlikte olacaklar. Aşağı yukarı on gündür en az 2 tane köy ziyaretlerinde bulunuyorlar. Hem tarlada yerinde hastalığı tespit edip, hangi bölgelerde sıkıntılar var bunları köyde muhtarımızla, çiftçilerimizle diyalog halinde olup burada hastalık olmazdan önce tespit edip birlikte ortaklaşa çalışıp her yıl yaptığımız gibi ne kadar verim alabiliriz diye düşünüyoruz. Bizde burada bir on kilo ya da yirmi kilo fayda sağlayabilirsek, doğru işlem yapabilirsek ve katkımız olursa ne mutlu bize” dedi.

“HASTALIK VE YABANCI OTLARLA MÜCADELE DE DOĞRU İLAÇLAMA ZAMANINI KAÇIRMAMAK”

Ziraat Mühendisi Adama Tarım ürünleri Müdürü Levent Başer, “Edirneliyim, bu benim için ayrı bir gurur. Edirne Ziraat Odası ile böyle bir organizasyonu daha önceki yaptıklarından daha büyüğünü yapıyoruz. Katılımcılarımız çok iyi. Lalapaşa Ziraat Odası, İpsala Ziraat Odası. Bunlar bizim için önemli. İlgi çok iyi. Adama çok uluslu tarım ilaçları üreten bir şirket. Dünyada tek işimiz tarım ilaçları üretmek. Adama firması Türkiye’de 6 yıldır faaliyette. Kendi ürünlerini satıyor, orijinal bir firmadır. Buğday üretiminde hastalıklardan yabancı otlara kadar zararlara kadar çözümlerimiz var. Edirne’de zaten bununla ilgili çalışıyoruz. Ürünlerde çiftçiler tarafından kullanılıyor. Bu ürünlerden bahsedeceğiz. Bunlardan biri Embrella’dır. Buğday çözümü olarak kökten başağa kadar her dönem kullanılabilen bir üründür. Diğer ide yabancı ot çözümünde geniş yapraklılar için mokka, stratos dar yapraklı otlar için kullandıracağımız ilaçlardır. Bugünkü sunumda buğday hastalıklarına değineceğiz. Türkiye’de bizim buğday üretimimize baktığınız zaman dünya üretimine göre 11. Sıradayız. Dünya da 750 milyon ton buğday üretiliyor. Biz 20 milyon ton üretimle 11. Sıradayız ve büyük bir üreticiyiz. Ürettiğimiz ürün bize yetmiyor. Türkiye’nin toplamda işlediği, dışarıdan gelen buğdayla beraber 29 milyon tonu buluyor. Kendi ihtiyacımızı karşılamıyor. Bizim verim ortalamamız dünya ortalamasının altında. 315 kilo dünya ortalaması varken, bizim Türkiye ortalamamız 277 kilogram. Bununla en büyük sıkıntıyı biz bölgelerde Tüm Türkiye genelinde hastalıkla ve yabancı otlarla mücadele etmediğimiz, doğru ilaçlama zamanını kaçırdığımız zaman bu verim kaybını yaşıyoruz. Bununla ilgili biz çiftçilerimize ne zaman hangi ürünü kullanmaları gerektiği konusunda bilgiler veriyoruz” dedi.

Erakn Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.