DOLAR 31,1521 0.01%
EURO 33,7757 -0.12%
ALTIN 2.036,330,18
BIST 9.179,48-1,66%
BITCOIN 17695541,89%
Edirne
13°

KAPALI

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çiğ süt analiz çalışmaları başladı

Çiğ süt analiz çalışmaları başladı

ABONE OL
24 Mart 2022 10:19
Çiğ süt analiz çalışmaları başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği arasında yapılan, çiğ inek sütü numunelerinde süt içerik analizi iş birliği protokolü kapsamında, çiğ inek sütü numune analizlerine başlandı.

Yapılan iş birliğine göre; Edirne’de çiğ sütün yağ ve protein değerlerine göre sınıflandırılması, süt üretiminde kalitenin arttırılması, üretici gelirlerinin yükseltilmesi ve süt ürünleri üretiminde verimliliğin artırılmasına yönelik çalışmalar Edirne Köy Koop Birliği ve bakanlık ortaklığında yürütülecek. Köylerdeki en ücra köşeden alınan süt numunesinin incelenerek yağ ve protein değerleri Ankara’daki sistemden üreticinin cep telefonuna ulaşıyor. Çıkan oranlara göre üreticiye aldığı desteğin üzerine 8 kuruş ek destek sağlanacağı da belirtildi.

“ÇİĞ SÜT İÇERİK ANALİZİ BAŞLADI”

Analiz sisteminde numune alımlarına başladıklarını belirten Edirne Köy Koop Birliği Bakanı Ahmet Erken, “Bakanlığımızın sınıflandırılmış çiğ inek sütü numune analizlerine başladık. 21 Mart Pazartesi Günü’nden itibaren numune yapımlarını başlattık. Daha önce bakanlığımızdan aldığımız şifrelere istinaden birliğimizde numune ölçüm cihazı makinalarını alarak bakanlığımızla istişare ederek numune alımlarına başladık” dedi.

“SONUÇLAR ÜRETİCİNİ CEP TELEFONUNA GELİYOR”

Bölgelerden almış oldukları numuneleri numaralandırdıklarını belirten Erken, “Köylerdeki üreticilerimizin numara karşılığı aldığımız kişileri bilmemek şartıyla numaralandırılarak ölçümleri yapıyoruz. Burada tabletten sisteme giriyoruz, numunelerimizi barkotluyoruz, cihaza ölçüme sokuyoruz, cihazda ölçüm bittiğinde Ankara’daki sisteme giriliyor, Ankara’daki sistemden üreticiden alarak sisteme entegre ettiğimiz cep telefonuna numune değerleri geliyor. Üreticide nasıl bir süt ürettiğini anında bilgilendirilmiş oluyor. Buna istinaden 3.2 protein, 3.6 yağ oranından sonra her yağ oranına göre normal desteğin üzerine 8 kuruş ek devletten destek alacaklar. Şu ana kadar yapmış olduğumuz ölçümlerde 3.50 ile 4.20 arasında yağ oranlarımız, protein değerlerimizde 3 ile 3.50 arası çıkmakta. Tabi ki bu üreticilerimizin hayvana bakıp bakmadığını, hayvanın vermiş olduğu sütünde değerini ortaya çıkarıyor. Bu anlamda da bütün üreticilerimize bu konuda bilgilendireceğiz. Zaten bilgilendirmemize gerek yok, numune sonucunda hayvanın kaliteli beslenmesini üreticimizde anlamış oluyor. Bu işlemleri Tarım İl ve İlçe müdürlüklerindeki veteriner arkadaşlarla beraber alımları yapıyoruz. O tutanaklara göre değerlendirmemize giriyoruz” dedi.

“BİZ EN ÜRETİCİNİN OLDUĞU HER YERE BEDAVA HİZMET VERİYORUZ”

Erken “Bu işlemleri yapabilmek için 600 bin liralık yatırım yaptık. Numune kapları, bölge bölge verilecek tabletler hepsini birlik olarak tedarik ettik. Normalde bakanlığımızın numune başı 15 lira alınır demesine rağmen biz Edirne Birliği olarak bedava hizmet veriyoruz üreticimize. Bu da üreticimizin, ortaklarımızın memnuniyetini ayağına kadar sağlamış oluyoruz. En ücra köşedeki yerden bile ayağına gidip numuneyi alıyoruz. Edirne Köy Koop Birliği’ne getirerek numunelerimizi yapıyoruz. Bunları nakil sırasında ekstradan bozulmaması için buzlama yaparak getiriyoruz” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.