DOLAR 32,2440 0.07%
EURO 35,0244 0.46%
ALTIN 2.430,160,37
BIST 10.435,93-0,41%
BITCOIN 21968980,61%
Edirne
25°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çiniler Rusya’ya kaçırılmış

Çiniler Rusya’ya kaçırılmış

ABONE OL
18 Kasım 2020 11:18
Çiniler Rusya’ya kaçırılmış
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, 1877-1878 tarihlerinde gerçekleşen Osmanlı-Rus Savaşı’nda bir Rus generalin tarihi Selimiye Cami’nden alıp götürdüğü çinileri geri almak için çalışma başlattıklarını söyledi.

Edirne İl Genel Meclisi’nde bütçe görüşmeleri devam ediyor. Meclis dün Mehmet Geçmiş başkanlığında toplandı. Bütçe görüşmeleri kapsamında meclise gelen, Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, yıl içerisindeki faaliyetlerini anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Mimar Sinan’ın “Ustalık Eserimdir” dediği tarihi Selimiye Cami’nden kaybolduğu düşünülen çinilerle ilgili dikkat çekici bir açıklama yaptı.

Çinilerin kaybolmadığını 1877-1878 yıllarında meydana gelen Osmanlı-Rus Savaşı’nda bir Rus general tarafından alındığını belirten Soytürk, “Selimiye her ülkeye her şehre nasip olmayacak bir eser. Selimiye’nin sadece şehrimizde bile bulunması yeterli bize. Selimiye ile ilgili bazı okumalar yaptık. Şu anda Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı İskender Pala’nın, Edirne ile ilgili yazdığı bir makaleyi okudum. O makalede diyor ki; Hünkar mahfilinde kaybolan çiniler var. Bu çinilerle ilgili bir yetkili girişim başlatsın diyor. Biz de bu girişimi başlattık. Hünkar mahfilindeki çiniler maalesef savaştan sonra bir Rus general tarafından alınıp götürülüyor. Bu çinilerin Moskova Müzesi’nde sergilendiği veya depoda tutulduğu söyleniyor. Biz bu konuyu sayın İskender Pala’ya ilettik. Kendisi hemen talimatlandırdı. Rus general tarafından 1877-1878 yıllarında Selimiye Cami’nden sökülüp alınan bu çinileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı şu anda Rusya’dan getirtilmesi için çalışıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı son 2 yıldır özellikle ülkemizden yurt dışın kaçırılan kendi topraklarına ait eserlerle ilgili çok ciddi çalışmalar yaptı. Şu ana kadar da yurt dışından çok ciddi eserler getirildi. İnşallah bizde Selimiye Cami’nin hünkar mahfilindeki bu çiniler kendi yerine gelecek. Çünkü bu eserler kendi topraklarında değerli, kendi topraklarında olması gerekiyor” diye konuştu.

“MAKEDON KULESİ RESTORE EDİLECEK”

Kentin en önemli tarihi eserlerinden biri olarak öne çıkan, Makedon Kulesi’nin de 2021 yılı yatırım programına alındığını vurgulayan, Soytürk, “Makedon Kulesi’nin 2021 yılında restorasyonuna başlıyoruz. Makedon Kulesi (Eski Saat Kulesi) şehrin en önemli eserlerinde birisi. Osmanlı döneminde bu eser zaman zaman saat kulesi zaman zamanda yangın kulesi olarak kullanılıyor. Projeler hazır sadece ödenek bekleniyor. 2021 yatırım programına alındı. Başlanmış iş bitecektir elbette ama restorasyon işleri biraz uzun sürüyor. Kule’nin içinde ayrıca bir müze var.  Bir de seyir terası olacak. Genel Müdürümüz aynen şöyle ifade etti; ‘Edirne’nin Galata Kulesi olacak burası’. Makedon Kulemiz hakikaten şehrin tam meydanında.” dedi.

Soytürk sözlerini, “Konaklama oranlarımız 1.86. Bütün derdimiz şu; Edirne’ye gelen insanlar en az iki gün konaklasın. Yani bir günde tamamlanacak bir gezi turu değil. Gelen ziyaretçi grupları Edirne’de daha fazla vakit geçirsin. Bütün derdimiz bu” diyerek sonlandırdı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.