DOLAR 28,9880 0%
EURO 31,1710 -0.16%
ALTIN 1.847,30-1,02
BIST 7.728,44-2,34%
BITCOIN 1207961-4,79%
Edirne

AÇIK

06:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çocuk Müzesi kapılarını açıyor

Çocuk Müzesi kapılarını açıyor

ABONE OL
4 Ağustos 2021 11:36
Çocuk Müzesi kapılarını açıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın vizyon projelerinden biri olan ve 29 Ekim 2019 tarihinde Cumhuriyet’in 95. Yılında açılan Edirne Belediyesi Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi, uzun sürenin ardından yeniden açılıyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını ve müzede gerçekleştirilen tadilat çalışmalarından dolayı bir süredir kapalı olan Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi’nin, 4 Ağustos Çarşamba günü kapılarını ziyaretçilerine yeniden açacağını belirten Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Özlem bitiyor. Türkiye ve Balkanlar’ın en büyük çocuk müzesi Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi, geleceğimizin teminatı çocuklarımız ile yeniden buluşuyor. Bu müzeyi çocuklarımızın fiziksel ve zihinsel gelişimi için çok önemsiyoruz. Çünkü çocuklarımız burada yaparak, yaşayarak ve sorgulayarak öğreniyor. Buraya gelen çocuklarımız soru soruyor, merak ediyor. Sordukları soruların cevabını alıyor” diye konuştu.

Kendisi de bir öğretmen olan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın bu müzeye çok önem verdiğini belirten Tanrıkulu, “Pandemi döneminde eğitime ve öğretime ne yazık ki ara vermek zorunda kaldık. Müzeye yeni bir alan daha ekledik, Bilim ve Sanat Atölyesi kurduk. Aynı zamanda bir Uzay Evi’miz var. Onu pandemiden önce açmıştık. Pandemi olunca hemen kapattık. Bilim ve Sanat Atölyesi’nde çocuklarımız, öğretmenleri ile birlikte deney çalışmaları gerçekleştirecek. Bizler Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç gibi öğretmenlerin izinden ve Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir’ şiarıyla yolumuza devam ediyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımız bilimle yoğrulsun, bilimle eğitilsin ki geleceğe aydınlık olarak bakalım. Bizi bilim, fen, eğitim kurtaracak. Dünyayı da bilimle, sanatla, sporla güzel günlere götüreceğiz.”

Müzenin pandemi tedbirleri kapsamında hizmet vereceğini belirten Tanrıkulu, “Çocuklarımızın ve kıymetli ailelerimizin sağlığı bizler için çok önemli. Bu nedenle maske, mesafe ve hijyen kurallarına çok dikkat edeceğiz. Müzemiz düzenli olarak dezenfekte edilecek. Çocuklarımızın sağlığı için atölye çalışmalarımız en çok 5 öğrenci ile gerçekleştirilebilecek. Müze içinde bulunan ve çocukların gezegenleri izleyebildiği ve normal koşullarda 24 kişi olan Planeteryum’u ziyaret ise sosyal mesafe koşullarına uyarak 6 kişi ile sınırlandırılacak” dedi.

Tanrıkulu, “Bizler çocuklarımız ve aileleri ile yeniden kucaklaşmanın heyecanı içerisindeyiz. 4 Ağustos Çarşamba günü açılacak olan müzemize tüm çocuklarımızı ve ailelerini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.