DOLAR 32,2067 0.01%
EURO 35,0091 0.31%
ALTIN 2.452,28-0,37
BIST 10.899,280,04%
BITCOIN 2235591-0,83%
Edirne
20°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çoğal, “Ağaçlar da kentimizin bir bireyidir!”

Çoğal, “Ağaçlar da kentimizin bir bireyidir!”

ABONE OL
31 Ekim 2023 13:25
Çoğal, “Ağaçlar da kentimizin bir bireyidir!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Kentlerin; sadece içinde insanların yaşadığı alanlar olmadığını, ağaçların da kentin bir yaşayanı olduğuna dikkat çekerek, “TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak ağaçların kentin yaşayan bir bireyi ve korunması gereken değeri olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, kentte geçtiğimiz gün bazı ağaçların devrilmesi üzerine açıklamada bulundu.

İlimizdeki bazı ağaçların devrildiğine dair haberleri üzülerek takip ettiklerini belirten Çoğal, “Kentler; sadece içinde insanların yaşadığı alanlar değildir, ağaçlar da kentin bir yaşayanıdır. Üstelik kent ağaçları oksijen üretiminden, sıcak havalarda altındaki gölgeye sığınmaya; toz tutumundan, gürültü azaltmaya kadar insanlara çok sayıda yarar sağlamaktadır” dedi.

Çoğal, ağaçların, giderek şiddetini artıran iklim krizine karşı da kentlerin uyumunu ve direncini artıran önemli parçaları olduğunu belirterek, “Ancak çok sayıda hizmet üretmelerine rağmen ağaçların ihtiyaç duydukları yaşam alanları daraltılmaktadır. Bunun sonucunda ömürleri kısalmakta, hatta yaşamlarını bile kaybedebilmektedirler. Her canlı gibi onlar da hastalanmakta ve hastalık içlerini çürütebilmektedir. Çürüyen ağaçlar da devrilerek yaralanmalara ve hasarlara neden olabilmektedir.

Kentlerin kimlikleri, doğal ve kültürel değerleri korunduğu ölçüde güçlenir ve kent ağaçları bunun önemli bir bileşenidir” dedi.

“TEMA Vakfı Edirne İl Temsilciliği olarak ağaçların kentin yaşayan bir bireyi ve korunması gereken değeri olarak kabul edilmesi gerektiğine inanıyoruz” diyen Çoğal, “Bu nedenle kent ağaçlarının köklerinin yeterli su ve havaya ulaşmasının sağlanmasını, çürüme kontrollerinin ve sağlıklı kalmalarını sağlayacak şekilde gerekli tüm düzenlemelerin yapılmasını yetkililerden talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.