DOLAR 32,5189 0.19%
EURO 34,6082 0.09%
ALTIN 2.491,310,21
BIST 9.548,09-1,36%
BITCOIN 20763051,30%
Edirne
23°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çoğal, “Zeytinlikler yok olmasın”

Çoğal, “Zeytinlikler yok olmasın”

ABONE OL
1 Ağustos 2023 10:08
Çoğal, “Zeytinlikler yok olmasın”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Hatay Dikmece’de kamulaştırılan ve toplu konut yapılması planlanan zeytinliklerle ilgili gelişmelerin takipçisi olduklarını belirterek, “Daha fazla kaybedecek zeytinimiz, toprağımız, ormanımız yok” dedi.

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, Hatay Dikmece’de kamulaştırılan ve toplu konut yapılması planlanan zeytinliklerle ilgili açıklamada bulunarak, “Daha fazla kaybedecek zeytinimiz, toprağımız, ormanımız yok” dedi.

Köy halkının, konut inşası için boş alanların kullanılmasını istediğini ve zeytinlikleri korumak için nöbet tuttuğunu belirten Çoğal, “15 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayımlanan; “deprem nedeniyle yıkılan konutların yerine yapılmak üzere zeytinlik, mera ve orman alanlarının imara açılma kararı” ile beraber yaklaşık 12 bin 500 hektar (17 bin 500 futbol sahası) büyüklüğünde arazi imara açılmıştı. Hatay, Adıyaman ve Kahramanmaraş’ta ağırlıklı olmak üzere tüm deprem bölgesinde yapılması planlanan projeler hem ekosistemin zarar görmesine hem de halkın geçim kaynaklarını kaybetmesine neden olacak” dedi.

TEMA Vakfı olarak depremlerin ülkemizde ve deprem bölgesinde yarattığı yıkımların farkında olduklarını ve yaraların bir an önce sarılmasını yürekten dilediklerini belirten Çoğal, “Konut projelerinin; bölgedeki sosyal, ekonomik ve ekolojik değerleri üstün kamu yararı temelinde değerlendirerek dikkate alan ve bölgedeki tarım alanlarını, meraları, zeytinlikleri, orman alanlarını koruyan mekansal planlar doğrultusunda geliştirilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.