DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2079060-5,02%
Edirne
20°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çolak’tan ETUS güzergahlarına eleştiri

Çolak’tan ETUS güzergahlarına eleştiri

ABONE OL
1 Ekim 2019 10:29
Çolak’tan ETUS güzergahlarına eleştiri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi İnşaat Mühendisi Nihat Çolak, Edirne Toplu Ulaşım Sistemi (ETUS) güzergahlarında yapılan değişiklik ile ilgili konuşarak, “Ulaşım planları düzenlenirken temel alınan unsur yayaların ulaşımıdır, araçların ulaşımı değildir” diye konuştu.

Alınan güzergâh değişikliklerini gerçekçi ve sahici bulmadıklarını söyleyen Çolak, “Ne yazık ki ETUS araçlarının talep ve istekleri doğrultusunda, onların sürüş rahatlığı mı diyelim, onların yakıt ekonomisi mi diyelim, ona göre planlanan bir güzergahla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

“HASTANEYE VEYA OKULA TEK ARAÇLA GİDEBİLECEKLERİ BİR YERDEN EV ALMAK VEYA KİRALAMAK İSTEYEBİLİRLER”

Toplu ulaşım güzergahlarının kentin imar planıyla direkt ilişkili olduğuna vurgu yapan Çolak şunları söyledi;

“Toplu ulaşım güzergahlarında alınan kararla köklü ve çok farklı değişikliğe gidildiğini görüyoruz. Toplu ulaşım güzergahları aslında bir ulaşım planının parçasıdır. Bu plan doğrultusunda güzergahlar tespit edilir. Elbette ki güzergahların zamanla, kentin gelişmesiyle, imar planlarında yapılan değişikliklerle mutlaka güzergahlarda da ilaveler söz konusu olur. Ama öncelikle şunu belirtmek lazım ki ulaşım planları da kentin imar planlarıyla bütünlüklü olarak hazırlanır. Bütünlüklü bir plan ortaya konur. Yani toplu ulaşım güzergahları kentin imar planıyla direkt ilişkilidir ki, insanlarımız kendilerini bu ulaşım güzergahlarına göre de konumlandırabilirler. Yani hastaneye tek araçla gidebileceği bir yerden ev almak isteyebilir insanlarımız. Veya çocuğunu okula tek araçla gönderebileceği bir yerden ev kiralamayı tercih edebilir. Siz şimdi durup dururken bunları değiştirmeniz insanların bu tercihlerini bu çabalarını da yatsımış olursunuz.

“AKTARMALI SİSTEM İLE VATANDAŞLARIMIZI, ÖĞRENCİLERİMİZİ YORACAKLAR”

Şimdi yeni çıkan güzergâh planında gördüğümüz en çok dikkatimizi çekende sistemin bir aktarmalı ulaşım sistemine dönüşmesidir. Birçok noktada insanlarımızın, vatandaşlarımızın toplu ulaşımla tek araçla Devlet Hastanesi’ne, sağlık kurumuna gidemediğini görüyoruz. Yine yeni yerleşimden Esentepe bölgesinden, Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi’ne öğrencilerin ulaşımı öncesinde tek araçla yapılırken, şu aktarmalı bir şekilde yapılması gündeme gelmiştir. Şimdi bizim sorduğumuz şu.

“KİMLERLE ANKET YAPILDI? İNSANLAR NASIL BÖYLE BİR ANKET VEREBİLİR”

Burada birtakım değişiklikler yapılıyor ama biz bu değişikliklerin gerçekçi, sahici bir değişilik olduğuna inanmıyoruz. Bu daha önceki ulaşım güzergahları planı da aynı şirket Palye tarafından yapılmıştı. Şimdide Palye’nin yine birtakım anketleri, tespitleri doğrultusunda çoğu güzergahta kökten bir değişiklik söz konusu. Kimlerle anket yapılmıştır? İnsanlar nasıl böyle bir anket verebilir? Yani, Kıyık’taki bir vatandaşımız şöyle bir şey mi dedi. ‘Ben artık Devlet Hastanesi’ne tek araçla gitmek istemiyorum ya. İki araçla gideyim’. Böyle bir talep mi geldi ki, böyle bir güzergâh değişikliği oldu? Ya da yeni yerleşimdeki öğrencilerimiz bizim şey mi dedi ‘Ben bir aktarma yapayım çarşıda da bir 15 dakika daha zaman kaybedeyim, araç bekleyeyim. Öyle gitmek istiyoruz’ diye bir talep mi geldi? Sanmıyorum. Biz bunun gerekçelerinin gerçekçi olmadığını düşünüyoruz.

“YAYALARIN DEĞİL, ETUS’UN, TALEP VE İSTEKLERİ BAZ ALINARAK GÜZERGAHLAR OLUŞTURULMUŞ”

Çünkü bir ulaşım planında, bir ulaşım güzergahında temel alınan yayaların ulaşımıdır, araçların ulaşımı değildir. Bir ulaşım planı yayaların ulaşımına göre düzenlenir, kararlar alınır. Burada gördüğümüzse ne yazık ki ETUS araçlarının talep ve istekleri doğrultusunda, onların sürüş rahatlığımı diyelim, onların yakıt ekonomisi mi diyelim, ona göre planlanan bir güzergahla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Halbuki baz alınması gereken yayaların ulaşımıdır, en uçtaki insanın en zorunlu gidebileceği sağlık kurumlarına, eğitim kurumlarına veyahut şehirlerarası ulaşım istasyonlarına entegre bir ulaşım planı gündeme gelmesi gerekir. Biz bu kararı son derece eksik, gerekçesi yetersiz olan bir karar olarak görüyoruz. Bir an önce bunun, bilimsel, teknik temeller üzerinde tekrardan ele alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.