DOLAR 32,2375 0.17%
EURO 34,9803 0.37%
ALTIN 2.418,900,39
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22069750,89%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Covid-19 kısıtlamalarına isyan ettiler

Covid-19 kısıtlamalarına isyan ettiler

ABONE OL
19 Ocak 2021 17:30
Covid-19 kısıtlamalarına isyan ettiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://www.kircaalihaber.com’da yer alan haber de, Bulgaristan Restorancılar Derneği Başkanı Emil Kolarov, Bulgaristan Ulusal Televizyonu’na (BNT) verdiği demeçte, “Bulgaristan’daki restoran işletmecileri, sabrı tükendiği için İtalya’yı örnek alarak protesto etmek amacıyla ülkedeki kapatılan restoranların toplu olarak açılmasının mümkün olduğu konusunda yetkilileri uyarıyor” diye kaydetti.

Sağlık Bakanı Kostadin Angelov’un yasaklama emrine rağmen özel partiler düzenleyen Plovdiv (Filibe) ve Sofya’da bulunan restoranlarda kutlama yapan yüzlerce müşteri ve personele ceza kesildiği bu hafta sonu restorancılık sektörü ve hükümet arasındaki gerginlik arttı. Bu arada devam eden yasağa karşı bir protesto eylemi olarak İtalya’da restoranların toplu olarak açıldığını gösteren görüntüler de sosyal medya da paylaşıldı.

Kolarov, “Pandemi için kurban seçildik. Alışveriş merkezleri, restoranlar, fitness salonları ve gece eğlence mekanları dışında tüm sektörlerde faaliyetler devam ediyor” dedi. Yetkilileri, söz verilen yardımın kendilerine ulaşmadığı yönünde suçlayan dernek başkanı, ”Bize yardım sözü verildi. Bazı meslektaşların sabrı tükendi. Ne yazık ki ikinci kez gece kulüplerinin kapanmasından üç aydır ve gündüz çalışan yeme-içme yerlerinin kapanmasından iki aydır devletten hiçbir yardım görmedik” dedi.

Kolarov, geçen hafta bu tür yerlerde çalışanların Kasım ayı için günde 24 leva yardım aldıklarını, ancak Aralık ayı için hala tazminat ödeneği almadıklarını belirtti. Şirketlerin cirosunun yüzde 20’si tutarında tazminat sözü konusunda da hala bir gelişme olmadığını söyledi.

Bu arada Başbakan Yardımcısı ve Turizm Bakanı Mariana Nikolova ve Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitsa Saçeva, yeme-içme yerlerinin kademeli olarak açılmasının mümkün olduğunu duyurdular. Restoranların kapasitesinin % 50’si kadar müşteri alınması ve 1,5 metrelik fiziksel mesafenin korunması şartıyla bu olabilir. Ancak, bu yalnızca koronavirüs salgın durumu imkan verirse olabilir.

Restoran işletmecilerinin restoranları toplu olarak açacakları yönündeki tehditlerle ilgili Bakan Angelov, “Bir mücadele tehditlerle veya herhangi bir sektörün girişimleriyle kazanılamaz” diye yorum yaptı.

Bakan, “Makul davranalım, sabırsız davranmak bu durumda en iyi hareket değil. İyi sonuçlar elde ettik ve onları korumak bizim görevimiz. Kim en çok bağırırsa onun sesi en iyi duyulur, ama her Bulgaristan vatandaşının hayatını korumak benim görevim” dedi.

Prof. Dr. Angelov, “Şu anda önceliğimiz restoranlar ve oteller değil, insanların sağlığı ve eğitimi” diye ifade etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.