DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21130630,08%
Edirne
28°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhuriyet sevgisi

Cumhuriyet sevgisi

ABONE OL
30 Ekim 2019 10:33
Cumhuriyet sevgisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 96’ıncı yılı Edirne’de büyük bir coşku içinde kutlandı. Ellerine Türk bayrağını alan 7’den 70’e Edirneliler, 29 Ekim kutlamalarının yapıldığı Talatpaşa Caddesi’ni doldurdu.

Edirne’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenleri sabah saatlerinde Edirne Valisi Ekrem Canalp’in Valilik makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Ardından saat 10:00’da Talatpaşa Caddesi’ndeki törenlere geçildi. Talatpaşa Caddesi’nde gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı kutlama programına ellerine Türk bayrağını alan binlerce Edirneli katıldı.

Buradaki tören, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör’ün üstü açık askeri araçla tur atarak halkın bayramını kutlaması ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günü anlam ve önemini belirten konuşmayı Edirne Valisi Ekrem Canalp yaptı.

TÜRK ORDUSUNA SELAM    

Vali Canalp, konuşmasına “Barış Pınarı Harekatı’nda eşsiz bir başarı gösteren Türk ordusunun kahraman ordumuzun asil evlatlarını Edirne’den bütün Edirne ve Edirneliler adına saygıyla selamlıyorum” diyerek başladı.

“1923 RUHUYLA AYNI RUHTUR”

Vali Canalp, Türk ordusunun çok kısa bir süre içerisinde Barış Pınarı Harekatı’nda başarı elde etmesine değinerek, “Başarı, bu milletin damarlarındaki asil kanın coşkuyla akmaya devam ettiğini bütün dünyaya bir kez daha göstermiştir. Ve bütün dünya bir kez daha anlamıştır ki bu milletin bugün taşıdığı ruh 1923 ruhuyla aynı ruhtur” dedi.

“KUTLU ZAFER CUMHURİYETLE TAÇLANDIRILDI”

Bundan 96 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde büyük bir inanç ve kararlılıkla kazanılan kutlu zaferin Cumhuriyet ile taçlandırıldığını belirten Vali Canalp, “Cumhuriyet büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle Türk milletinin karakterine ve geleneklerine en uygun idaredir. Cumhuriyet milletimizin şanlı geçmişini umut dolu geleceğe bağlayan köprünün adıdır. Cumhuriyet milletimizi çağdaş uygarlık seviyesine çıkartacak olan yönetim şeklidir, Cumhuriyet kayıtsız ve şartsız olarak egemenliği halka vermektir. Cumhuriyet halkın geleceğini bizzat kendisinin belirlediği rejimin adıdır. Cumhuriyet Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle az zaman da yapılan büyük işlerin en büyüğüdür. Bugün 96 yıllık Cumhuriyetimizi kazananların sayesinde ülkemiz dünyanın en güçlü ülkelerinden ve ordumuzda dünyanın en güçlü ordularından bir tanesidir. Türk milleti Cumhuriyet ile gelişmiş dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu taşımış devletimizde gelişen kalkınan bir dünya devleti olmanın kıvancına erişmiştir. Millet olarak bugün bunun gurur ve mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz” dedi.

“COŞKUYLA KUTLUYORUZ”

“Cumhuriyetimizin yıl dönümünü bütün yurtta ve Edirne’miz de coşkuyla kutluyoruz” diyen Vali Canalp, şunları söyledi;

“Elbette ki ulaşmamız gereken daha nice büyük hedeflerimiz ve yapmamız gereken nice büyük işlerimiz vardır. Üzerinde yaşamış olduğumuz bu coğrafyanın politik ve stratejik önemi karşımıza sürekli iç ve dış düşmanları çıkartmaktadır. Ancak demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti halkımızı ırk, din, dil, inanç ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin bir bütün olarak kucaklamaktadır. Yaşadığımız bu zorlu coğrafya da var olabilmenin, büyümenin ve güçlü kalabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik ruhuna sahip olabilmekten geçmektedir. Aziz milletimiz gücünün ve bekasının teminatı olan enerjisini bu birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhundan almaktadır. Cumhuriyetimiz bu yönüyle milletimizin geleceğinin en büyük teminatıdır. Her yerde ve milletimizin her ferdiyle milletimizin bekası ve milletimizin refahı için çalışmaya dünyanın gelişmiş ülkeleri ile yarışmaya insanlık değerinin savunmasını öncülük etmeye malumların yanında zalimlerin ise karşısında durmaya devam edeceğiz. Bu amaç için gerekli aşka birikime kararlığa ve heyecana sahibiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadesiyle ihtiyacımız olan tek şey çalışkan olmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman arkadaşları olmak üzere şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimize kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duyguları ile anıyorum. Büyük Türk milletinin ve siz değerli Edirnelilerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor bu meydanda bulunan herkesi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Devletimizin ve milletimizin en büyük bayramı Cumhuriyet Bayramı hepimize kutlu olsun” dedi.

DERECE ALAN ÖĞRENCİLER ÖDÜLLENDİRİLDİ

Vali Canalp’in konuşmasının ardından Halk Oyunları gösterileri sunuldu ve öğrenciler Cumhuriyet Bayramı ile ilgili şiirlerini okudular. Daha sonra, yıl içerisinde yapılan resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödülleri Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör tarafından verildi.

GEÇİT TÖRENİ YAPILDI

Daha sonra Edirne Belediye Bandosu eşliğinde resmi geçit töreni yapıldı. Tören, eğitim ve öğretim kurumlarının öğrenci ve öğretmenlerinin, askeri birliklerin ve motosiklet ve bisiklet kulüplerinin geçit töreni tamamlandı.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.