DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2184085-2,59%
Edirne
24°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhuriyet’in Zafer Tacı

Cumhuriyet’in Zafer Tacı

ABONE OL
30 Ağustos 2019 11:54
Cumhuriyet’in Zafer Tacı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şan ve şeref dolu tarihimizin en önemli günlerinden biri olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97’inci yılını büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.

Edirne’de bugün, 30 Ağustos 1922’de Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Türk’ün anlı şanlı tarihimize zafer yazdığı 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Düzenlenen programa göre 30 Ağustos Zafer Bayramı bugün saat 09.30’da Atatürk Anıtına çelenklerin sunulmasıyla başlayacak. Buradaki tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından saat 10.00’da Valilik Makamında Vali Ekrem Canalp, tebrikleri kabul edecek.

Tebriklerinin kabul edilmesinin ardından saat 11.00’de Vali Ekrem Canalp, Tugay Komutanı Tuğgeneral Dündar Şahin Güngör ve Belediye Başkanı Recep Gürkan Talatpaşa Caddesindeki törenlere katılarak, burada hazırlanan araçla halkın bayramını kutlayacaklar. Alan gönderine İstiklal Marşımız eşliğinde bayrağımız çekilecek. Günün anlam ve önemini belirten konuşma Garnizon Komutanlığına bağlı bir subay tarafından yapılacak. Konuşmadan sonra Belediye Bandosu eşliğinde geçit töreni gerçekleştirilecek.

VALİ CANALP, “97’İNCİ YILIN GURUR VE MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Edirne Valisi Ekrem Canalp, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı kutlama mesajında, “Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kazanılan büyük zaferin 97. yıldönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğu içerisindeyiz.

26 Ağustos 1071 de Malazgirt’ten ilk kez değil son kez Anadolu’ya giren kahraman Türk ordusu, yine 26 Ağustos’ta başlayıp, 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile Dumlupınar’da Anadolu’nun ebedi olarak Türk yurdu olduğunu tüm dünyaya haykırmıştır.

Tarihin altın sayfalarındaki yerini alan 30 Ağustos Zaferi, Türk Milleti’nin, ordusu ile birlikte Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yazdığı kahramanlık destanıdır. Hürriyetine ve bağımsızlığına düşkün olan bir milletin 26 Ağustos 1922’de başlayıp, 30 Ağustos’ta nihayetlendirdiği bu zafer, Türkiye’nin kuruluşuna ön ayak olduğu gibi, geleceğimizin de en önemli yapı taşlarından biri olmuştur.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kurtuluş Destanının zaferle taçlandırıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyor, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı uğrunda kanlarını akıtan tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimiz ile şehit ailelerimize de sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum” dedi.

GÜRKAN, “30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlayarak, “Türk Milleti azimle, inançla ve kararlılıkla, kanının son damlasına kadar vatan toprağını nasıl müdafaa edebileceğini, büyük bedeller ödeyerek de olsa tüm dünyaya göstermiştir” dedi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajda şunlara yer verdi:

“Türk Milleti’nin kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Mayıs’ta İstanbul’dan yola çıkarak 19 Mayıs’ta Samsun’a ulaşmasıyla başlayan Milli Mücadele; adım adım zafere ulaşmıştır. Türk ordusu işgalci güçleri Anadolu’dan temizlemek için 26 Ağustos’ta Afyon’da Büyük Taarruzu başlatmıştır.

30 Ağustos aslında bir anlamıyla da, yeni genç Türkiye Cumhuriyeti’nin de kuruluş tarihidir. 30 Ağustos, 15 Mayıs 1919’ta İstanbul açıklarında bindiği Bandırma Vapuru’nda, gemideki askerin İngiliz-Fransız donanmalarını gösterip; ‘Paşam bunlar ne olacak?’ dediğinde, ‘Geldikleri gibi giderler’ diyen o Büyük Komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yurdu işgale gelen bütün emperyalistleri Türkiye’nin topraklarından attığı gündür.

Türk Milleti azimle, inançla ve kararlılıkla, kanının son damlasına kadar vatan toprağını nasıl müdafaa edebileceğini, büyük bedeller ödeyerek de olsa tüm dünyaya göstermiştir. 30 Ağustos Zaferi; Birinci Dünya Savaşı’nda yenik ve yorgun düşen Türk Milleti’nin küllerinden yeniden doğarak; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, azmi, inancı, vatanseverliği ve kahramanlığı ile kazandığı şanlı bir zafer olarak tarihte yerini almıştır.

Ne mutlu ki Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde vatan sevgisini ve bağımsız yaşama arzusunu tüm dünyaya haykıran Türk Milleti, 97 yıldır cumhuriyetle, demokrasiyle, Atatürk İlke ve İnkılaplarıyla nefes almaya devam etmektedir. Dün olduğu gibi bugün de ülkemize, Cumhuriyetimize, demokrasimize, birlik ve bütünlüğümüze kastetmeye çalışanlar, asla başarılı olamayacaklardır. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin ve bağımsızlığımızın mimarı, Türk Milleti’nin ebedi önderi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet ile anıyorum. Zaferimizin 97. yılı kutlu olsun.”

 

Harun Aker

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.