DOLAR 32,2307 0.13%
EURO 34,9531 0.28%
ALTIN 2.426,410,70
BIST 10.696,59-0,89%
BITCOIN 2167514-1,01%
Edirne
25°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dantel böceği seferberliği

Dantel böceği seferberliği

ABONE OL
19 Ekim 2021 15:43
Dantel böceği seferberliği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediyesi, son günlerde şehirde artan dantel böceği ile mücadele başlattı. Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, dantel böceğinin bir anda yoğun şekilde ortaya çıkmasının iklim değişikliğine bağlı olduğunu belirterek, “Sıcak havaların çok artması kışın da yeterli soğuk olmaması neticesinde ve nisan yağmurlarının yaz yağmurlarının gecikmesi neticesinde yerleşim alanlarında popülasyonu çok arttı” dedi.

Dantel böceğinin son 2 yıldan bu yana Türkiye’nin bir çok ilinde olduğu gibi Edirne’de de ciddi bir popülasyona ulaştığını belirten Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, böceğin insan sağlığına herhangi bir zararının olmadığını ancak yoğun şekilde ortaya çıkmasıyla insanlarda doğal olarak tedirginlik yarattığını söyledi. Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü uzmanları ile neler yapılabileceğini görüştüklerini kaydeden Tanrıkulu, Belediye olarak sabah erken saatlerde ağaçlık ve yeşil alanlarda ilaçlamaya başladıklarını, vatandaşlardan bir süre bu alanlardan uzak durmasının gerektiğini belirtti. Edirne Belediyesi’nin tamamen biyolojik ilaçlama yapan bir belediye olduğunu ifade eden Tanrıkulu şöyle konuştu:

“Dantel böceği özellikle kışların çok sıcak geçtiği ve Nisan yağmurlarının Haziran ve Temmuz’a kaydığı zamanlarda iklimin ısınması ile birlikte ne yazık ki ortaya çıkıyor. Aslında normalde de var. Fakat böyle özellikle sıcak havaların çok artması kışın da yeterli soğuk olmaması neticesinde ve nisan yağmurlarının yaz yağmurlarının gecikmesi neticesinde yerleşim alanlarında popülasyonu çok artıyor. Herhangi bir zararı yok.

Bu anlamda biz bilim insanlarıyla yaptığımız Trakya Üniversitesi Biyoloji Bölümü böcek bilimcileriyle yaptığımız çalışmalar neticesinde, öncelikle şehir içindeki ağaçlık bölgeleri ilaçlamaya karar verdik. Öncelikle şehir içinde çok fazla popülasyon olduğu yerlerdeki ilaçlamayı yapıyoruz. Daha sonra diğer mahallelerde de çalışacağız ve buralardaki ağaçları yıkayacağız. Ve bu şekilde de bu mücadeleye devam ediyoruz. Türkiye’nin birçok ilinde de önceki yıllarda dantel böceği artışı oldu.

Sıcak havaların çok olması, iklim değişikliğinin inanılmaz derecede olması, ekolojik dengenin bozulması sonucunda bu böcek ve olması gerekenden daha fazla ortaya çıkıyor ama herhangi bir zararı yok. Arkadaşlarımız sabah serinliğinde özellikle 6 ila 7 buçuk arası bir buçuk saat sabah serinliğinde özellikle bu ilaçlamamızı yapıyorlar. Edirne Belediyesi özellikle biyosidal çalışmalarında kimyasalı en az kullanan ve özellikle biyolojik mücadeleye önem veren bir belediye. Halkımızdan özellikle bu 2 gün ilaçlamaların yapıldığı ağaçlık yerlerden biraz uzak durmalarını istiyoruz.  Çünkü astımı ya da allerjisi olan insanlarda birazcık rahatsızlık verebiliyor bu ilaçlar. Bunun dışında da herhangi bir sorun çıkarmıyor dantel böceği. Ancak alerjik durumu olanlarda belki hassasiyet gösterebilir. Bu böceğin çeşitli türleri de var.  Aniden ortaya yoğun bir şekilde çıkması tabii ki tedirginlik yaratıyor. Ancak ilaçlamanın ardından 2-3 gün içerisinde ortadan kalkmasını bekliyoruz. Bizim için önemli olan doğanın dengesini bozmamak.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.