DOLAR 32,4817 0.05%
EURO 34,7234 0.43%
ALTIN 2.475,46-0,43
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN 1989856-2,23%
Edirne
21°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dev projenin temeli atıldı

Dev projenin temeli atıldı

ABONE OL
13 Kasım 2021 22:31
Dev projenin temeli atıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Meriç Nehri kenarında bisiklet ve yürüyüş yolları, elektrik üretilecek Arşimet tribünleri, Millet Bahçesi ve çevre düzenlemelerinin yapılacağı “3 Nehir ,1 Şehir” projesinin temeli atıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Edirne Valiliği ve ildeki kurumların desteği ile içerisinde Millet Bahçesi, bisiklet ve yürüyüş yolları ile çevre düzenlemelerinin de yer aldığı ‘Üç Nehir Bir Şehir’ projesinin temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene; Edirne Valisi Ekrem Canalp, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne Okan Gaytancıoğlu, Belediye Başkanı Recep Gürkan ve il protokolü katıldı.

“ÇEVRECİ PROJE”      

Temel atma töreninde konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, projenin kendi kategorisi içerisinde dünyada lastik savaklı baraj projeleri içerisinde bir dünya şampiyonu olduğunu belirterek, “Şu ana kadar Çinlilerin yapmış olduğu 120 metrelik bir proje de var ama bu kıyından diğer kıyıya 210 metre, 70’er metrelik 3 bölüm halinde lastik savağıyla bu proje bir dünya şampiyonu. Bu dünya şampiyonluğu Edirne’ye yakıştı. İkinci olarak 3 Nehrin etrafındaki 30 kilometrelik kesintisiz bisiklet yollarıyla da en fazla bisiklet yoluna sahip olan dünyadaki en uzun bisiklet şampiyonluğu da Edirne’nin oldu, bu da Edirne’ye çok yakıştı. Bu projenin üçüncü heyecan veren kısmı çevreci bir proje olmasıdır. Bir defa bu proje yeşil enerji üretecek. Hiçbir şekilde atmosfere, gezegenimize, dünyamıza zarar vermeden enerji üretecek bir proje olacak” dedi.

“14 TRİBÜN DE VAKIF İÇİN, EDİRNE’NİN FAKİR FUKARASI İÇİN DÖNECEK”

Vali Canalp, bölgenin nitelikli koruma alanı ilan edildiğini hatırlatarak, “Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından kiracı olarak kullanılan Valiliğimize bitişik 4 katlı binamız vardı. Bu binayı Şehir Gönüllüleri Vakfı’nın karargâhı haline getiriyoruz. Vakfımızı da kurmuş bulunuyoruz. Bu vakfın amaçlarından bir tanesi, gönüllü olarak Edirnelilere hizmet etmek isteyenler için açık bir platform olacak. Ana ekseni, fakir fukara, garip gruba kim varsa, bir şekilde devlet kurumlarına ulaşamayan kim varsa, işi gücü bu şekilde bu insanları aramak ve bulmak olacak.  Bu proje kendi kendini finanse eden bir proje. 14 adet Arşimet tribünü döndükçe, elektrik üretilecek; üretilen elektriğin satılmasından para kazanacak. Bu yaklaşık 6 yıllık periyod olacak. Bu 6 yıllık periyotta bu Arşimet tribünlerinden bir tanesi bu vakıf için dönecek. 6 yıl sonra projenin kredisi tamamlanmış olacak, o zaman 14 tribün de vakıf için, Edirne’nin fakir fukarası için dönecek. Projenin hayata geçmesinde emeği olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Edirne Valiliği Çevre Vakfı Müdürlüğü, İl Müdürlükleri ve belediye çalışanlarına teşekkür ediyorum” dedi.

AKSAL, “BU GÜZEL PROJEYLE ŞEHRİMİZ DAHA DA İLERİLERE GİDECEK”

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) Başkanı ve AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal da “Sayın valimizin en büyük hayallerinden bir tanesi Meriç Nehri’nin kenarını düzenlemekti. AK Parti olarak da hükümet olarak da bizimde Cumhuriyetimizin yüzüncü yılı için 81 ilimiz de 81 milyon m2 Millet Bahçesi yapma gibi bir hedefimiz vardı. Edirne’de de güzel bir Millet Bahçesi yapmayı planlıyorduk. Valiliğimizin projesi ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın projesini birleştirerek inşallah Edirne’de çok daha güzel bir projeyi hayata geçireceğiz.  Edirne hem tarihi dokusuyla hem doğal güzellikleriyle üç nehrin kesiştiği başka bir il var mıdır, bilmiyorum. Üç Nehir Bir Şehir projesini hayata geçiriyoruz. Tabi Edirne sadece üç tane nehrin kesiştiği bir il değil. Üç tane ülkenin kesiştiği yerdeyiz. Restorasyonunu tamamladığımız Hıdırlık Tabyası’nda o seyirlik tepesine çıkarsanız üç tane ülkenin sınırının kesiştiğini görürsünüz.  Üç tane dinin huzur içinde yaşadığı kent aynı zamanda. İnşallah bu güzel projeyle de şehrimiz daha da ilerilere gidecek” dedi.

GAYTANCIOĞLU, “EDİRNE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR PROJE”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu da Edirne için çok önemli bir projede bir araya geldiklerini belirterek, “Bu proje bizim için çok önemli. Çünkü bazı şehirler nehirleriyle anılır. Londra dediğiniz de Thames Nehri, Paris dediğiniz de Sen Nehri, yine böyle Tuna Nehri çok önemlidir. Edirne’miz de üç tane nehir var. Bizim bunu çok daha yukarılara çıkartmamız lazım. Tanıtım açısından. O nedenle bu projeyi çok önemsiyorum” dedi.

BAŞKAN GÜRKAN, “EDİRNELİLERİN HAYALİYDİ”

Kendisinden önceki belediye başkanlarının Tunca ve Meriç Nehri ilgili birçok projeler yaptıklarını ancak başarılı olamadıklarını söyleyen Belediye Başkanı Recep Gürkan ise “Edirnelilerin belki de yüzyıllık hayalidir, nehir kenarlarında bir düzenleme, bir yapılanma, bir insanların rahatça gezebileceği, rahatça nefes alabileceği, keyfine varabileceği bir proje. İki yıl önce değerli valimiz Ekrem Canalp’le konuşurken böyle bir proje yapmak istediğini bahsetti. Meriç Nehri’nin kentliyle, kente gelen milyonlarca turistle buluşturulması gerektiği arzusunu hissettiğini söyledi. Bende ona geçmişi anlattım. Dedim, ‘yapamazsınız’. ‘Neden?’ dedi. Çünkü dedim ‘geçmişte kimse yapamadı’. ‘Ben yaparım’ dedi. Kırmamak için ‘hayırlısı olsun o zaman’ dedim. Ama Allah şahit inanmamıştım.  Şimdi bugün geldiğimiz noktada böyle önemli bir günde bu duygularımı sizinle paylaşmak istedim. Sayın Valim, Edirnelinin geçmişten bu yana yüzlerce yıldır özlemi olan, hele hele son elli yılda herkesin bir şekilde bir proje yapıp bir türlü yaşama geçiremediği bir alanda başarılı oldunuz. Ben sizi hem Edirne halkının temsilcisi bir belediye başkanı olarak hem de Edirne’de doğmuş, büyümüş ve Allah nasip ederse Edirne’de ölecek olan bir Edirneli olarak kalben tebrik ediyorum. Bütün Edirne halkı adına sağ olunuz, var olunuz. Burada tabi şunu da söylemek gerekiyor. Sayın Fatma Aksal’ın da bu konuda hükümet nezdindeki desteklerini, katkılarını biliyorum. Ona da çok teşekkür ediyorum” dedi.

VALİ CANALP’E FAHRİ HEMŞEHRİLİK VERİLECEK

Başkan Gürkan ayrıca, Edirne Valisi Ekrem Canalp’e kentte yaptığı hizmetlerden dolayı belediye meclis kararıyla fahri hemşehrilik verileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp, Milletvekilleri Fatma Aksal ve Okan Gaytancıoğlu ile Belediye Başkanı Recep Gürkan nehir kenarına inerek çocuklarla birlikte temel atma törenini gerçekleştirdi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.