DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 21100940,01%
Edirne
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Devletten ek destek talep ettiler

Devletten ek destek talep ettiler

ABONE OL
17 Kasım 2020 17:43
Devletten ek destek talep ettiler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

www.kircaalihaber.com’un haberine göre Bulgaristan Otelciler ve Restorancılar Derneği Başkan Yardımcısı Atanas Dimitrov, NOVA TV’ye verdiği röportajda, “Devletin ve hükümetin bizimle ilgilendiği her şey için minnettarız, ancak durumun karmaşıklığı göz önüne alındığında değişiklikler olmalı ve bazı şeylerin değiştirilmesi ve zenginleştirilmesi gerekiyor. Çalışma saatleri bakımından bazı gece kulüpleri ve mekanları rehin alındı. Onlar faaliyetlerine devam etmiyor. Koronavirüs salgınının ilk dalgası sırasında ilk kapatılan mekanlardan oldular, şimdi de ilk kapatılanlardan ve ne zaman açılacakları bilinmiyor. Birçoğu, çalışma saatleri ve çoğunlukla hafta sonları çalıştıklarını göz önünde bulundurarak elemanları için part-time (4 saat çalışma) sigorta primi ödüyor. Gece kulüpleri ve mekanlarının personeli imzaladıkları sözleşmeler nedeniyle sosyal yardımlardan mahrum bırakmaları adil değil, yüzde 50 azaltmaları gerekiyor” diye kaydetti.

Dimitrov, mekanların güvenliği ve bazı restoranların müşterilerin sağlığını riske atan enfekte olmuş personeli bulunduğu gerçeği göz önünde bulundurulduğunda onların kendi kendini karantina altına alacak bir mekanizmanın olmadığını ve böyle bir mekanizma olsa bile personele ödenecek tazminatın maliyetini karşılamayı kimsenin üstlenmediğini belirtti.

Dernek Başkan Yardımcısı, “Bu, 14’ten 28 güne kadar süren son derece karmaşık bir dönem. Hasta olanlar hastalık izni belgesi alır ve onlara tazminat ödenir. Ancak gece mekanlarının faaliyetleri durdurulduğu için sağlıklı olan elemanlar çalışmaya devam edemiyor ve bu son derece ciddi bir sorun” diye kaydetti.

Dimitrov, “Risk altında sadece personel değil, aynı zamanda işleri neredeyse bir yıldır tökezleyen restoran sahiplerinin Bulgaristan ekonomisinin temel direklerinden biri olan işletmeleri de batma tehlikesiyle karşı karşıya” diye uyardı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.