DOLAR 32,2511 0.14%
EURO 35,0023 0.27%
ALTIN 2.417,880,36
BIST 10.676,65-1,07%
BITCOIN 22198960,14%
Edirne
21°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Dikiş makinalarına hayat veriyor

Dikiş makinalarına hayat veriyor

ABONE OL
4 Ocak 2020 11:19
Dikiş makinalarına hayat veriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gelişen teknolojiyle sayıları her geçen gün azalan dikiş makinesi ustaları, tüm olumsuzluklara rağmen mesleklerini devam ettirmeye çalışıyor. Edirne’nin tek dikiş makinası tamircisi olan 54 yaşındaki Zeki Kaynarca, yok olmaya yüz tutmuş mesleği ve 150 yıllık dikiş makinalarıyla 1980 yılından beri dikiş nakış işi yapanlara hizmet veriyor.

İçindeki söküp takma merakıyla, dikiş makinalarına olan 40 yıllık tutkusu ile dikiş makinası tamirciliği yapıp çoluk çocuğunu okutarak evini geçindiren Zeki Kaynarca, bugüne kadar 10 bine yakın dikiş makinası tamir ettiğini belirtti.

Yok olmaya yüz tutmuş olan dikiş makinası tamirciliğinde kendisinden sonra bu mesleği devam ettirecek kimsenin de olmadığını belirtirken, dikiş kurslarının yaygınlaşması ile mesleğin tekrar canlandığını dile getirdi.

“ARTIK KADINLAR DENİZE BİLE DİKİŞ MAKİNASI İLE GİDİYOR”

40 yıldır dikiş makinası tamirciliği yapan 54 yaşındaki Zeki Kaynarca, “1980’den beri dikiş makinası tamirciliği işindeyim. Eski sürece göre yeni makinalar çıktı. Bu yeni modellerle müşterilerin kullanımı daha kolay hale geldi. Dolaplı, ayaklı makine kalmadı. Kullanımları da pratik. Eskileri gibi yağlamıyorsunda. Şu anda kullanımı daha da arttı. Eskiden durmuştu, şimdi yeni modellerle daha da arttı. Şimdi insanlar kendi dikiş, nakış işini yapmak istiyorlar. Makinalarda uygun, kullanımı da güzel, talep iyi. Kullanım kolaylığı gelince makinalara, kadınlar artık makinalarını her yere götürüyor. Denize bile giden, ben makinasız duramam diyerek makinasını alıp yazlık bölgede kıştan biriktirdiği parçaları dikip, biçiyor”dedi.

“155 YAŞINDA DİKİŞ MAKİNASI”

Eski makinaları canlandırmanın ayrı bir zevk olduğunu söyleyen Kaynarca “En eski bana gelen 155 yaşında makine oldu. Daha eskileri de var ama millet kıymetini bilmedi attı onları. Elinde olanda getiriyor, elimizde kalan eski parçalardan tamirini yapıyoruz. Onlada uğraşmak ayrı bir zevk. Eski makinayı canlandırmak farklı bir şey oluyor. Yeni model çıktıkça eskilerin değeri kalmadı. Annesinden, kayınvalidesinden kalma varsa hoşuna giden kenara ayırıyor. Bazıları var kıyamazsın çok güzel. Süslemeleri olsun, işçiliği olsun çok güzel”dedi.

“YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ MESLEK”

Teknolojinin gelişmesi ile yeni makinaların tamirlerinin daha kolay olmasına rağmen arkadan yetişecek elemanın olmadığını dile getiren Zeki Kaynarca, “Bizim işimiz tamamen mekaniğe merak. Ama insan yetişir mi bu meslekten, yetişmez. Daha kapıdan girerken kaç para vereceksin diyor, sigorta yapacak mısın? Gel ben san bir meslek öğreteyim. Herkes okuyupta masa başında çalışmayacak. Benden sonra sen devam et. Hele şimdiki makinalar eskiye göre daha iyi. Daha rahat tamiri, daha kolay. Ben şimdiki aklım olsa kızıma öğretirdim bu tamiri. Çok daha güzel ve eğlenceli bir meslek. Ben çocuklarımı bu meslekten kazandığımla büyütttüm. Okuttum, ev geçindirdim, bağ kur ödedim, dükkan çevirdim. Buna şükür”dedi.

“EDİRNE’DE TEK DİKİŞ MAKİNASI TAMİRCİSİ BENİM”

Edirne’de dikiş makinası tamirinin son neferi olduğunu ifade eden Zeki Kaynarca, “9-10 sene önce Saraçlar Caddesi’nde bir makinacı abimiz vardı. Vefat etti, ondan sonra yapan yok. Bu bölgede sadece ben varım, bir de Uzunköprü de abim var. Edirne ve ilçelerine biz bakıyoruz. Bu işi yapacak insan yok, yetişmezde bitti. Dikiş makinası tamirciliği gözlerde para kazanılmayacak meslek olarak görülüyor ama bereket versin. Asgari ücretle sürünmektense bu işi yaparım”dedi.

“TAMİR ETMEK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPARIZ”

Dikiş makinası tamirinde ellerinden geleni yaptıklarını, müşterileri memnun göndermek için çabaladıklarını vurgulayan Kaynarca “Makinada ilk baş arıza tespiti yaparız. Kaça yapılacak, değişecek parça var mı söyleriz. Müşteri bütçesine göre değerlendirir. Bakar ya alır gider ya da yaptırır. Baktık diye para alacak değiliz. En çok mekik yatak bölümü dediğimiz, dişli plakaları bozuluyor. Maliyet işçilikle beraber 70’den başlıyor, 150 liraya kadar da gidiyor. Bakmışsın yemek yağı bulaşmış, sök, temizle, ilaçla ona göre fiyat yazıyorsun zamanınızı alıyor. Elimizde çoğu makinanın parçası var. Yurtdışından gelen makine bile olsa oturur, uğraşırız. Çünkü insanlar artık tamir edeceğime at yenisini alalım demeye başladı. Makinasını yaptırmak isteyende o makinaya alışmış istemiyor başka bir şey” dedi.

“DİKİŞ NAKIŞ KURSLARI HALK EĞİTİMDE”

Halk eğitimdeki kurslarla bayanların dikiş nakış işine ve dikiş makinalarına ilgisinin arttığını, dikiş nakış işleri ile uğraşanların güzel dikim ürünleri çıkardığını anlatan Kaynarca “1980 yılından beri uğraşıyorum, 10 bin üzerinde dikiş makinası tamir etmişliğimiz vardır. Tamir olarakta geliyor, sormaya da geliyor. Benim işim gücüm bayanlarla. Onlara anlatıyorum, tarif ediyorum. Eşi parayı verir gider. Makinanın kullanım kursları Halk Eğitim’de var. Nakış kursu, giyim kursunda bayanlar eğitim alıyor. Çeşit çeşit işler çıkıyor. Mayıs, haziran sonuna doğru sergiler oluyor. Güzel işler çıkıyor onlardanda tabi ki.  Bizim terzi makinaları ile pek işimiz yok. Biz ev tipi makinaları tamir ediyoruz. Onların makinalarına biz sanayi tipi makine diyoruz. Onlar kolay kolay bozulacak bir makine değil. Zaten kendi işlerini, tamirlerini hallediyor onla. Gelse de yardımcı oluyoruz gene ama bizim işimiz ev tipi makine” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.