DOLAR 32,1808 0.14%
EURO 35,0344 0.15%
ALTIN 2.422,48-0,27
BIST 10.656,96-0,18%
BITCOIN 2179126-1,26%
Edirne
18°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Direksiyon başında süt ürünlerine dikkat

Direksiyon başında süt ürünlerine dikkat

ABONE OL
22 Ağustos 2019 09:53
Direksiyon başında süt ürünlerine dikkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Merkez İlçe ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, süt ürünlerinin rahatlatıcı ve uyku etkisini yaptığını belirterek, uzun yola arabaları ile çıkanların direksiyon başında süt ürünlerini tüketmemesi gerektiğini söyledi. Suiçmez, ayrıca uyku problemi yaşanların ise süt ve süt ürünleri tüketmesi yönünde tevsiye de bulundu.

SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, yaz aylarında bunaltıcı sıcaklarla karşı karşıya kalan vatandaşların, uzun yola çıkarken direksiyon başında süt ürünleri tüketmemesi, uyku problemi olanlara ise süt tüketimini tavsiye eden bir açıklamada bulundu.

Ayran, süt, yoğurt vb süt ürünlerinin insanı rahatlatıcı, gevşetici özelliği olduğunu belirten Başkan Suiçmez, direksiyon başında olan kişinin kesinlikle süt ürünleri tüketmemesi uyarsında bulundu. Bunun aksine evde uykusu kaçan, uyku problemleri yaşayan kişilerin ise uyku ilaçlarına değil süt ürünlerini tüketiminde sorunun ortadan kalkacağını belirtti.

“DİREKSİYON BAŞINA GEÇEN KİŞİLERE SÜT ÜRÜNLERİ ÖNERMEM”

Mustafa Suiçmez “Uzun yola çıkacaklar biliyor ki bilim adamları bu işin altını üstünü araştırmış. Yoğurdun, sütün, ayranın insan vücudunu çok rahatlattığını, uzmanların yatmadan önce bir bardak süt içilmesini, bir kase yoğurt yenilmesini öneriyor. Uzun yola çıkacak olan direksiyon başına geçecek olan vatandaşlar, direksiyona geçtiği zaman bizde ayran, yoğurt gibi ürünleri kullanmamasını öneririz. Uzmanların tersine söyleyecek lafımız olamaz. Uzun yolda uyku açıcı daha çok kafein türünden içebilir. Vardığı yerde istirahate çekildiği zamanda ayranını, yoğurdunu yer çok güzel bir uyku çeker. Sabahta Allah’ın izni ile yoluna devam eder. Bu gerçek. Buradna ne çıkıyor ? Yoğurt, süt ve süt ürünlerinin insan vücudunu ne kadar rahatlattığı. çünkü rahat vücut uyur. Vücudun rahat değilse uyuyamazsın sen. Ben uzun yolda araba kullanacakların süt ürünlerini tüketmemesi konusuna katılırım. Bu tür şeyleri direksiyona geçmeden önce kullanılmasını önermem. Vardığı yerde güzel istirahat için bir bardak süt içip, bir kase yoğurt yerse kuzu gibi uyur” dedi.

“UYKU PROBLEMİN SÜT, YOĞURT, AYRAN ÇÖZÜMÜ”

Geceleri uykusu kaçanlara sıcak soğuk farketmeden süt ürünleri tavsiye eden Başkan Mustafa Suiçmez “Ben diğer vatandaşlarımıza d öneriyorum. Rahat uyuyamıyorum diyen varsa süt ürünleri kullanmalı. Zaman zaman benim bile evde uykumun kaçtığı oluyor. Kalkıp evde dolaptan hemen soğuk, sıcak farketmeden bir bardak süt içiyorum. Ya da bir kase yoğurt yiyorum. Kafanda kötü bir düşünce var ki uyuyamıyorsun, hemen süt ürünlerini tüketeceksin. Bir bakıyorsun vücut rahatlamış. Kesinlikle uyku problemleri çekenlere gece yatmadan yarım saat, 1 saat önce bir kase yoğurt, bir bardak süt kaymaklı içerse on numara uyku çeker” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.