DİSK’ten ‘torba yasa’ tepkisi

05.11.2020 10:27

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, milyonlarca işçinin emeklilik ve kıdem tazminatı hakkını düzenleyen torba yasa teklifinin geri çekilmesini istedi.

DİSK’ten ‘torba yasa’ tepkisi

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, milyonlarca işçinin emeklilik ve kıdem tazminatı hakkını düzenleyen torba yasa teklifinin geri çekilmesini istedi.

Edirne Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü binasının önünde bir araya gelen DİSK üyeleri kıdem tazminatı, esnek ve kısmi çalışmayı da içeren torba yasa teklifine tepki göstererek, teklifin geri çekilmesini istediler.

Burada basın açıklaması yapan DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen, “Adalet ve Kalkınma Partisi TBMM Grup Başkanlığı tarafından meclise sunulan ve AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla komisyondan geçen yasa teklifiyle, işverenlere bol keseden teşvik dağıtılırken işçilerin en temel hakları gasp edilmek isteniyor” dedi.

Bu yasa ile 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların kıdem ve ihbar tazminatı hakkını ve emeklilik hakkını bir torbaya atıp çalmaya kalktıklarını öne süren Şen, “Yasa teklifine göre 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçiler için koşulsuz olarak belirli süreli sözleşme yapılabilecek. Bize “istihdam artacak” diye masallar anlatmaya kalkıyorlar, oysa tüm işçiler şunu bilir: Belirli süreli sözleşme demek geçici işçilik demektir. Belirli süreli çalışan işçinin iş güvencesi olmaz, kıdem tazminatı olmaz, ihbar tazminatı olmaz, emekli olması zorlaşır. Genç işçilere ve ileri yaştaki işçilere yapılan bu ayrımcılık Anayasa’ya aykırıdır; haksızlıktır, hukuksuzluktur, vicdansızlıktır. 25 yaş altındaki ve 50 yaş üstündeki işçilere yapılan bu ayrımcılığın nedenini biz biliyoruz. Yıllardır gözleri, elleri kıdem tazminatımıza uzanıyor. Onlar kıdem tazminatına göz dikince, el uzatınca işçiler ayağa kalkıyor. Yıllardır defalarca kıdem tazminatına el uzattılar ama işçi sınıfı ayağa kalkınca ellerini geri çekmek zorunda kaldılar. Bu kez işçileri bölerek, yaşımıza göre ayrımcılık uygulayarak kıdem tazminatı hakkını parça parça gasp etmek istiyorlar” dedi.

Torba yasa adı verilen düzenlemenin en çok emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak bilinen işçileri etkileyeceğini savunan Şen, “Çalışma yılı ve pirim gün sayısını doldurup yaş koşulu nedeniyle bekleyen işçiler genellikle 50 yaş üzeri işçilerden oluşuyor. Bu teklif yasalaşırsa emeklilikte yaşa takılanlar belirli süreli sözleşmeyle çalışmaya zorlanacak ve daha güvencesiz koşullarda çalışmış olacaklar, kıdem ve ihbar tazminatı olmayacak. Daha da kötüsü var. Ayda 10 günün altında çalışan 25 yaş altı gençlerin emeklilik primi bile yatırılmayacak. Yani bu çalışma süresi emekliliklerine sayılmayacak. Üç ayrı işverende, üç ayrı sözleşme ile ayda 30 gün çalışan bir gencin emeklilik hakkı da gasp edilmiş olacak” dedi.

Kıdem tazminatı ve emeklilik hakkının çocuklarımızın emaneti olduğunu belirten Şen, “Çocuklarımızın bu hakkını savunmak tüm işçi sınıfının görevidir. Evet, tüm işçilerin 25 yaş altında çalışacak çocukları olacak ve bugünün genç işçileri de bir gün 50 yaşına gelecek. İktidarı bir kez daha uyarıyoruz: Çocuklarımızın emanetinin ve geleceğimizin gasp edilmesine sessiz kalmayacağız! Çocuklarımız ve geleceğimiz için direneceğiz, direneceğiz, direneceğiz!” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler