DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21650251,05%
Edirne
19°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Doğal enerji içeceği süt

Doğal enerji içeceği süt

ABONE OL
3 Aralık 2019 10:18
Doğal enerji içeceği süt
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Merkez ve Süloğlu Süt Üreticileri Birliği (SÜTÜB) Başkanı Mustafa Suiçmez, spor yapanların enerji içeceği ve bazı kimyasal tozları kullanması yerine vitamin ve protein deposu süt kullanılması konusunda tavsiyede bulundu.

Son yıllarda spor salonlarının artışı ve spor salonlarını tercih eden insanların sayısında ki artışta gözle görülür durumda artış yaşanırken, internet ortamında da enerji içeceklerinin kullanıma teşviki de yükse olduğu gözlendi.

SÜTÜB Başkanı Mustafa Suiçmez, enerji içeceği ve buna benzer protein tozlarına yönelinmesine dur denmesi gerektiğini savunarak, “Spor yapan kesimler, bu enerji içecekleriyle veya daha farklı haplarla ilaçlarla alacakları protein yerine süt ve süt türevi gibi ürünlerle kat kat fazlasını alabilirler” dedi.

“SPORCU KESİMLER ENERJİ İÇECEĞİ YERİNE SÜT VE SÜT TÜREVLERİ İÇİLMELİ”

İnsanların spor yaptıktan sonra enerji içecekleri yerine süt ve türevlerine yönelmeleri gerektiğini vurgulayan Suiçmez, “Dünyada cenabı Allah’ın yaratmış olduğu her canlı özellikle memelilerden bahsediyorum. Bu hayvan olsun insan olsun daha dünyaya gözlerini açtığı gibi süt yani anne sütüne ihtiyaç duyuyor. Ve sütün insanlık geçmişinde 5 bin yıllık gibi bir kullanımı var. Sütün faydalarını burada saymaya kalksak sabahtan akşama kadar sayarız. Enerji içecekleri mesela onlardan bahsediliyor. Okuyoruz sosyal medya da veya görsel basında bu konularda tabi uzman değilim ama enerji içeceklerinin içerisinde yapay bir sürü madde var. Kimyasal maddeler var. Bu enerji içecekleri doping yapıyor. Ama burada diğer tarafta da süt var. Cenabı Allah öyle bir mekanizma kurmuş ki hayvana veriyorsun yeşil otu, yemi o mekanizma sana bembeyaz pırıl pırıl bütün vitamini, minerali, proteini içinde ne ararsan var. Bembeyaz bir süt olan mekanizma cenabı Allah böyle yaratmış bunu. Bilim insanlarının bir sürü kimyasal ve teknoloji ile bir yere yığdığı ve bu kimyasalların insan vücuduna ne kadar kalıcı bir tesir yaptığını zarar verdiğini de hepimiz biliyoruz. Ama sütün öyle bir şeyi yok. Süt bu konu da tartışılmaz bile bazıları süt içemez süt türevleri var. Yoğurt var ayran var bunun gibi şeyler yani süt içermiyorsan yoğurt ile bunu alman lazım. Sütün içerisindeki vitamini, minerali, proteini yoğurtta da mevcut son derece faydalı bir olay. Spor yapan kesimler, gençler olsun veya hiç spor yapmayan insanlar olsun 7’den 70’e farklı birtakım takviyelerle bu enerji içecekleriyle veya daha farklı haplarla ilaçlarla alacakları protein yerine süt ve süt türevi gibi ürünlerle kat kat fazlasını alabilirler ve doğaldır. Hiçbir zararı da olmaz” dedi.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.