DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21628900,82%
Edirne
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Döleneken, “Kırkpınar taşınarak yeri değişti”

Döleneken, “Kırkpınar taşınarak yeri değişti”

ABONE OL
2 Ağustos 2019 09:52
Döleneken, “Kırkpınar taşınarak yeri değişti”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Selimiye Cami’nin UNESCO’ya girmesinde büyük emekleri olan Şehir Plancısı Namık Kemal Döleneken, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın Kırkpınar’ın Sarayiçi’nden taşınması halinde UNESCO’dan çıkarılacağı yönündeki açıklamalarını doğru bulmadığını belirterek, “UNESCO başvurusunda en önemli öğe güreş alanının yeri olsaydı, son yüzyılda taşınarak yeri değişen Kırkpınar’ın listeye kabul edilmemesi gerekirdi” dedi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcımcılığı, meclis üyeliği yapan ve Selimiye Cami’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasında büyük emekler harcayan Namık Kemal Döleneken, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’ndeki Er Meydanı’nın yerinin değiştirilmesi tartışmaları ile ilgili olarak sosyal medya hesabından açıklamada bulundu.

Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın 658’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’yle ilgili yaptığı değerlendirme toplantısında, “Kırkpınar’ı oradan taşıdığımız anda da UNESCO’dan çıkıyor Kırkpınar, bunun kimse farkında değil” sözlerine değinen Döleneken, açıklamanın doğru olmadığını söyledi.

Sosyal medya hesabından Kırkpınar ile ilgili UNESCO kararını da paylaşarak, ‘Neler Yazıyor ki kim okudu’ diyen Döleneken, “UNESCO başvurusunda en önemli öğe güreş alanının yeri olsaydı, son yüzyılda taşınarak yeri değişen Kırkpınar’ın listeye kabul edilmemesi gerekirdi” dedi.

GÜRKAN NE DEMİŞTİ?

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sarayiçi’nde yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yerinin değiştirilmesi konusunda imza kampanyalarının düzenlenmesine değinenek, “Kırkpınar’ın yerinin değiştirilmesi ile ilgili herkesin düşüncesine saygılıyım. Onlar böyle düşünebilir ama herkes bulunduğu noktadan bakıyor bu işlere. Kırkpınar 2010 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdi. Biz Kırkpınar’ı oradan taşıdığımız anda da UNESCO’dan çıkıyor Kırkpınar, bunun kimse farkında değil. Bir de UNESCO’ya giren eserlerin gelenekselliği de diye bir kavram var. Kırkpınar 1912’den beri burada yapılıyor. Yani, şimdi nereye taşıyacağız? Kırkpınar yılda bir hafta. Bir haftada oranın yapısı mı bozuluyor? Oradaki flora, ekosistem bir haftada mı bozuluyor? Ben bu talepleri saygıyla karşılıyorum, mutlaka değerlendiriyorum ama bunun çok temeli olan bir talep olduğunu da düşünmüyorum açıkçası” diye konuşmuştu.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.