DOLAR 32,1939 0.12%
EURO 34,9796 0.01%
ALTIN 2.500,16-0,10
BIST 10.921,840,24%
BITCOIN 2246663-1,74%
Edirne
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Duyguları sömürüyorlar

Duyguları sömürüyorlar

ABONE OL
29 Kasım 2019 12:11
Duyguları sömürüyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’nin vitrini Saraçlar Caddesi’nde, ellerine aldıkları Atatürk baskılı kitap ayıraçlarını vatandaşların duygularını sömürerek satış yapmaya çalışan kişiler tepki topluyor. Vatandaşların önünü keserek Atatürk baskılı kitap ayıraçlarını hediye gibi veren ardından parasını talep eden kişiler, polis ve zabıta ekiplerini gördüklerinde ise ortadan kayboluyor.

Her sene farklı bir sebeple para toplamak için Edirne’ye gelerek vatandaşların duygularına yönelik hareket ederek para toplayan kişiler yeniden ortaya çıktı.

Saraçlar Caddesi’nde yürüyen vatandaşlara kısık bir ses ve tatlı bir tebessümle, “Pardon bakar mısınız? “Sizin de çocuğunuz öğrencidir katkı yapmak istemez misiniz?” diyerek Atatürk baskılı kitap ayıraçlarını satmaya çalışan kişiler tepki topluyor.  Caddede polis ve zabıta ekiplerini gören kişiler aniden ortadan kaybolup ekiplerin gitmesini bekliyorlar.

Duygu simsarlığı yaparak satış yapmaya çalışan kişilerin önüne geçilmesi gerektiğini belirten vatandaşlar ve esnaflar, “Her sene burada farklı sebeple para toplamak için bazı kişiler geliyor. Şimdi de Atatürk fotoğraflı kitap ayıraçları insanların eline tutuşturuyorlar, ücretsizmiş gibi. Sonra parasını istiyorlar. Para kazanmak isteyen gelir dükkan açar, bir işe girer çalışır. Ya da öğrencidir Saraçlar Caddemiz de gitarını, kemanını, sazını eline alır, ya da güzel bir tiyatro gösterisi hazırlarlar paralarını kazanırlar. Kalkıp dilenir gibi para toplamak bu milleti kandırmaktır. Bizlerde saf değiliz her şeyi görüyoruz. Eğer yasal bir iş yapıyorsa bu kişiler neden polisleri gördüklerinde kaçacak yer arıyorlar. Özellikle yunus polis ekiplerinden kaçarak uzaklaşan hiçbir şey olmamış gibi davranan bu kişilere gerekli uyarılar yapılmalı. Bazıları ise “biz öğrenciyiz”, “sizin de çocuğunuz öğrencidir katkı yapmak istemez misiniz?” diyor. Edirne’de zaten 60 bin üstünde öğrenci var. O çocuklarda bir yere girip garsonluk yapıyor, satış elemanlığı yapıyor, çağrı merkezine giriyor, ya da gitarını eline alıp şarkı söyleyerek para kazanmaya çalışıyor. Edirne’ye gelenler şehri dilenci, bağış toplayanların, önlerini kesen kişilerce dilenci merkezi gibi anılmasının önlenmesi şart. Buna yetkililer bir önlem almalı” dediler.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.