Edirne Aziz Georgi Kilisesi Rahibi Çıkırık’a, devlet nişanı

17.02.2023 11:14

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, aralarında Edirne'deki Aziz Georgi Kilisesi Rahibi Aleksandır Çıkırık'ın da bulunduğu bilim, kültür, eğitim ve tıp alanında altı Bulgar'a devlet nişanı verdi.

Edirne Aziz Georgi Kilisesi Rahibi Çıkırık’a, devlet nişanı

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, aralarında Edirne’deki Aziz Georgi Kilisesi Rahibi Aleksandır Çıkırık’ın da bulunduğu bilim, kültür, eğitim ve tıp alanında altı Bulgar’a devlet nişanı verdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda 14 Şubat’ta Aziz Kiril ve Metodiy Günü nedeniyle kültür, eğitim ve tıp alanında 6 kişiye ödül verilmesi tören düzenlendi. Cumhurbaşkanı Radev ödül alanları kabul etti. Törende, Edirnelilerin yakından tanıdığı Aziz Georgi Kilisesi Rahibi Aleksandır Çıkırık ödülünü Cumhurbaşkanı Radev’in elinden aldı.

Cumhurbaşkanı Radev, törenle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 3 Mart Ulusal Günü arifesinde, çalışmalarıyla Bulgaristan halkının refahına katkıda bulunanlara ödüllerini sunmaktan mutluluk duyduğunu aktardı. Radev paylaşımında, “3 Mart Ulusal Günü arifesinde, çalışmalarıyla Bulgaristan halkının refahına katkıda bulunan altı bilim, kültür, eğitim ve tıp şahsiyetine devlet ödüllerini sunmak benim için bir onurdur. Her biri misyonunu sorumlulukla yerine getiriyor ve hayatlarını bilim ve eğitime, maneviyat ve kültüre, teknolojik transfer ve inovasyondaki yükselişe veya insan sağlığının korunmasına yönelik keşiflere adamış olarak, hepsi ortak bir hedef ve istikamette birleşiyor – Bulgaristan’ın ilerlemesi. Müh. Todor Toshev, Ivo Papazov – Ibryama, Petar Goranov, Peder Alexander Chakarak, Prof. Diana Petkova ve Prof. Dr. Dimitar Dimitrakov’u tebrik ediyoruz” dedi.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler