DOLAR 32,6774 0.53%
EURO 35,1824 0.55%
ALTIN 2.453,670,88
BIST 10.633,981,55%
BITCOIN 21507651,05%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne Belediye Meclisi toplandı

Edirne Belediye Meclisi toplandı

Edirne Belediye Meclisi Şubat Ayı Olağan Toplantısı Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

ABONE OL
8 Şubat 2024 10:48
Edirne Belediye Meclisi toplandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Meclisi Şubat Ayı Olağan Toplantısı Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan başkanlığında, toplanan belediye meclisinde 14 gündem ve 8 gündem dışı olmak üzere toplam 22 madde görüşülecek karara bağlandı.

“EDİRNE BELEDİYESİ İLE PAZARCILAR ODASI ARASINDA 10 YILLIK İŞLETME PROTOKOLÜ”

Edirne Belediyesi mülkiyetinde bulunan 1.Murat Mahallesi’nde ve Dilaverbey Mahallesi’nde yer alan pazar yerlerinin Edirne Belediyesi ve Edirne Pazarcılar, Seyyar Satıcılar ve Manavlar Odası arasında 10 yıl süreyle ortak hizmet için protokol imzalanması yönündeki madde görüşüldü. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Biz pazarımızı yeniliyoruz. Süresi biraz geçti ama hava şartlarından dolayı imalatlarda bir gecikme yaşandı. Zannediyorum bir 20 gün ya da bir ay içerisinde bitecek. Bitmese de daha sonra bittiğinde hizmete açılacak orası. Pazarların işletilmesinin resmi kurum olan Edirne Pazarcılar, Seyyar Satıcılar ve Manavlar Odası tarafından işletilmesi için 10 yıl süreyle bir protokol yapmak istiyoruz. Tezgah harçları belediyeye yatırılacak. Böyle bir protokol hayata geçecek” dedi. Karar oy çokluğuyla kabul edildi.

“EDİRNE İTFAİYESİ ÇALIŞMA YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK”

Edirne İtfaiye Müdürlüğü’nün, Resmi Gazete’de belirtilen değişiklik kanununa istinaden görev ve çalışma yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair Yönetmelik görüşüldü. Başkan Gürkan, kılık kıyafet, kullanılacak malzeme, çalışma şartları gibi kanuna uygun iç yönetmeliğinde değişiklik yapılması gerektiğini belirtti. Karar oy birliğiyle kabul edildi.

Bunun yanı sıra mecliste bulunan Edirne Belediyesi İtfaiye Müdürü Erdoğan Göbel de kurum bünyesinde yer alan araçlar konusunda bilgi verdi.

Göbel, “Merdivenli araçların uzama mesafesi 45 metre. Toplam 10 itfaiye aracı, 2 tanker, 1 binek araç, 1 araziye uygun 4 çarpı 4 araç, 1 tanede tam donanımlı Avrupa Birliği hibesiyle alınan kurtarma aracı mevcut. Bir doktoru yok içinde. Şu anda 3-4 itfaiye aracı olsa iyi olur, bazı araçların yenilenmesi gerekiyor. 70 personelimiz mevcut. Yangın alarmı geldiğinde de 30 saniyede çıkış yapılıyor” diye ifade etti.

“DEZAVANTAJI ÇOCUKLARA ÖZEL MÜZİK EĞİTİMİ ALMALARI İÇİN OFİS KİRALANACAK”

Edirne belediye Başkanlığı Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde aktif olarak görev yapmakta olan müzik eğitmenleri tarafından bölgede yaşayan dezavantajlı çocuklara yönelik, müzik eğitimi verilmesi, bu eğitim kapsamında maddi imkansızlıklar nedeniyle bu tarz eğitimleri eksik kalan çocuklara gerekli imkanlar sağlanarak, yaşamlarında sanata yer vermek ve il merkezinde kültür sanat etkinliklerine katkı sağlamak amacıyla Mithat Paşa Mahallesi balık pazarı caddesi no 32 adresinde bulunan taşınmazların 5 yıl süreyle kiralanması konusu görüşüldü.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Balık Pazarı Mithatpaşa Mahallesi’nde Emekli Astsubaylar Derneği’nin bulunduğu ofis vardı. Biliyorsunuz kanunla kurulmuş, kamu yararına çalışan bir dernek, bu ülkeye yıllarca hizmet etmişler. Artık kirayı ödeyemez hale gelmişler de o işin doğrusu, bize böyle bir talepte bulundular. Biz kiralayacağınız ve ortak faaliyet yürütülecek orada” dedi. Karar oy birliğiyle kabul edildi.

“AFET İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE DEVLET MALZEME OFİSİ’NDEN 1 DİZEL ARABA”

Edirne Belediyesi Afet İşleri Müdürlüğü hizmetlerinde kullanılmak üzere Devlet Malzeme Ofisi’nden bir adet dizel 1.6, 6+1 düz vites yerli üretim binek otomobil alınması konusunun görüşüldü. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan” Afet İşleri Müdürlüğümüzü yeni kurmuştuk biliyorsunuz, onların bir hizmet aracına ihtiyacı var. Tabii bu karardan sonra da bakanlıktan izin alınacak izin geldikten sonra alım kısmı gerçekleşecek zannediyorum birkaç ayı bulur” dedi. Karar oy birliğiyle kabul edildi.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.