DOLAR 32,5537 0.23%
EURO 34,8321 0.3%
ALTIN 2.462,420,05
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN 1998337-3,20%
Edirne
13°

HAFİF YAĞMUR

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne Belediye Meclisi’nde depremde hayatını kaybedenler anıldı

Edirne Belediye Meclisi’nde depremde hayatını kaybedenler anıldı

ABONE OL
7 Şubat 2023 16:59
Edirne Belediye Meclisi’nde depremde hayatını kaybedenler anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Meclis Üyeleri, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen deprem de hayatını kaybeden vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Belediye Meclisi’nde grubu bulunan partilerin ortak yayınladığı önerge ile de deprem nedeniyle Edirnelilerin yapılan yardım çağrısına gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür edildi.

Edirne Belediye Meclisi Şubat Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantı öncesinde bir konuşma yapan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye’nin tarihinin en büyük felaketlerinden birini yaşadığını söyledi. Deprem bölgesine yapılan destekler hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Gürkan,  Edirnelilerin, tüm imkanları ile deprem bölgesindeki vatandaşların yanında olabilmek için seferber olduğuna dikkat çekti. Tüm Edirnelilere bu konuda minnettar olduğunu belirten Gürkan, “Edirneliler, bir kez daha onur ve gurur duymamızı sağladılar. Hem getirdikleri yardımlar hem de genci yaşlısı ile gönüllü olarak çalışmaları muhteşem bir olay. Deprem bölgesine elimizden gelen her desteği vermeye devam edeceğiz” diyerek, vatandaşlardan da bu yardımları sürdürmelerini istedi. Gürkan deprem bölgesinde son gelen bilgilere göre 3 bin 300 civarından kaybın, 20 bin civarında yaralının olduğunu da belirterek,” Yaşamını kaybeden bütün yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Herkesin uykuda olduğu bir saat. Hava şartları çok olumsuz, soğuk ve kar var. Yardım götürecek araçlar, iş makineleri bazı yolların çökmesi, bazı yerlerin depremden dolayı zarar görmesi, hava şartları nedeniyle birçok yerde ulaşım problemleri var” diye konuştu.

Daha sonra Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın daveti üzerine, Belediye Meclis Üyeleri depremde hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Ardından Belediye Meclisi’ndeki tüm parti gruplarının meclise sunduğu önerge okundu. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın, Selçuk Çakır, Ayhan Dinç, Necamettin Attay, İsmail Demirhan’ın imzasının yer aldığı önergede yaşanan deprem afetine, yapılan yardımlara dikkat çekilerek, tüm Edirne halkına teşekkür edildi.

GÜRKAN’DAN TAKSİCİ ESNAFINA TEŞEKKÜR

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, vatandaşların topladığı yardımları, yardım toplama merkezlerine ücretsiz olarak ulaştıran taksici esnafına da teşekkür etti. Gürkan, “Vatandaşlarımız topladığı yardımları en yakın taksi durağına bırakmaları halinde, taksici esnafımız bu yardımları bize ücretsiz olarak ulaştırıyor, ulaştıracak. Bu konuda tüm taksici esnafına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Belediye Meclisi’nde Küplü Belediye Başkanlığı’na yaklaşık 8.000,00 m2 yaya kaldırımının yapılması konusu da görüşüldü. Belediye Başkanı Recep Gürkan, Küplü Belediyesi’nin böyle bir talebinin olduğunu, geçmişte de belediye olarak her partiden belediyeye yardım ettiklerini söyledi. Madde oy çokluğu ile kabul edildi.

MELDA DERNEKÇİ’YE BİR ÖDÜL DAHA

U-23 Türkiye Şampiyonası’nda rakiplerine hiç puan vermeyerek, Türkiye Şampiyonu olan Edirne Belediyesi’nin ilk ve tek kadın güreşçisi Melda Dernekçi’nin 1 adet tam altın ile ödüllendirilmesi de Belediye Meclisi’nde görüşülen konular arasında yer aldı. Melda’nın başarıdan başarıya koştuğunu belirten Gürkan, “Melda, bu şampiyonluğun ardından bir şampiyonluk daha kazandı Çankırı’da düzenlenen Büyükler A Takım Türkiye Şampiyonası’nda, şampiyon olarak, Hırvatistan’da düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na gitmeye hak kazandı. Melda’yı bir kez daha tebrik ediyorum ” dedi. Bu madde de oy birliği ile kabul edildi.

Selimiye Camii Çevresi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Projesi kapsamında, Belediye Başkanlık Makamınca uygun görülen birim veya birimlerde, kentimiz turizm ve tanıtma faaliyetlerinin geliştirilmesi amacıyla Belediye ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği TÜRSAB arasında ortak proje yapılması ve projenin yapılması için protokol hazırlanması, imzalanması ve gerçekleştirilmesi konusunda Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi ile ilgili madde de Belediye Meslisi’nin gündeminde yer aldı.

Edirne’nin bir turizmin kenti olduğunu belirten Gürkan, “TÜRSAB ile iyi ilişkilerimiz var. 6 milyon turist alan bir kent olarak TÜRSAB’a bağlı acentelerin bu anlamdaki desteğini de hiçbir zaman yadsımadık. Eğer bu acenteler ve onların bu tur programları olmasa Edirne’ye bu kadar turist gelmesi mümkün değildi. Bu anlamda bu iyi ilişkilerimizi sürdürmek adına en son Haziran ayının başında TÜRSAB ile acentelerin ve TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın da katıldığı bir çalışma gerçekleştirmiştik. Bu çalıştayda yaptığımız görüşmelerde TÜRSAB’ın buradaki varlığını daha kalıcı hale getirmek adına bir ofis açmalarını talep etmiştim. Onlar da kabul ettiler. Bu şehirler için kıymetlidir. Bu Türkiye’de birkaç şehirde İstanbul, Antalya’da vardır. TÜRSAB’la ortak bir ofis açarak, acentelerin buraya taşıyacağı turist sayısının daha çok artmasını hedefliyoruz” diye konuştu. Madde oy birliği ile kabul edildi.

Belediye Meclisi’nde görüşülen bir diğer madde de Edime Ticaret ve Sanayi Odası ile Kırkpınar Güreşlerinin yapıldığı Er Meydanı yakınlarında tespit edilecek uygun bir alanda “Edirne Tarım, Hayvancılık, Gıda ve Sanayi Fuarı” düzenlenmesi ve bu konuda Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile iş birliği protokolü yapılması ve imzalanması için Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesi oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kırkpınar’da uzun yıllardır, tarım ve tarım makineleri fuarı açılıyordu. Bugüne kadar hep Kırkpınar’ın girişinde açılmıştı ama oradaki yer probleminden dolayı geçtiğimiz yıl hiçbir tarımsal birimi olmayan Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi içinde açıldı. ETSO Başkanı ve Türkiye Odalar Birliği Başkanı ile yaptığımız görüşmelerde bu fuarın, Kırkpınar alanı içinde açılması konusunu konuştuk. Bundan sonra Kırkpınar alanının iç kısmında açılacak” dedi. Bu madde ile oybirliği ile kabul edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.