DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21578210,74%
Edirne
24°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne Belediyesi’nden ROMACTED Çocuk Evi

Edirne Belediyesi’nden ROMACTED Çocuk Evi

ABONE OL
26 Ekim 2021 23:00
Edirne Belediyesi’nden ROMACTED Çocuk Evi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Yerelde İyi Yönetişimin ve Roman Vatandaşların Güçlendirilmesinin Teşviki (ROMACTED)” kapsamında Edirne Belediyesi tarafından hizmete sunulacak olan Edirne Belediyesi ROMACTED Çocuk Evi’nde Belediyeler Birliği Proje Koordinatörü Elmas Arus ile birlikte incelemelerde bulundu.

Türkiye Belediyeler Birliği, Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği (AB) ortaklığında yürütülen “Yerelde İyi Yönetişimin ve Roman Vatandaşların Güçlendirilmesinin Teşviki (ROMACTED)” programı kapsamında Türkiye’de Edirne, Konak, Pendik, Şişli, Karadeniz Ereğli ve Canik Belediyelerinin pilot belediyeler olarak belirlendi. Yerel düzeyde Roman vatandaşların güçlendirilmesi ve iyi yönetişimin artırılması amacıyla yürütülecek Romacted programı Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Kosova, Makedonya, Sırbistan ve Türkiye’de eş zamanlı olarak 24 ay süreyle uygulanacak.

Projeye dahil olan Edirne Belediyesi de proje kapsamında Romanların en çok yaşadığı bölge olan Çavuşbey Mahallesi’nde Edirne Belediyesi ROMACTED Çocuk Evi’ni hizmete açmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Edirne Belediye Başkanı Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Belediyeler Birliği Proje Koordinatörü Elmas Arus, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdür Yardımcısı Erdinç Topçu ve diğer kurum temsilcileri ile Edirne Belediyesi ROMACTED Çocuk Evi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

ROMACTED Projesinde önemli bir noktaya geldiklerini belirten Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, “Edirne’deki kamu gücünü ve mahalle eylem gücünü bir araya getirerek, sabah bir toplantı gerçekleştirdik. Daha sonrada Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın ROMACTED’e tahsis ettiği çocuk evini gidip yerinde inceledik. Biz bu projeyi çok önemsiyor ve bu konuda çeşitli çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Burada önemli olan sorunların, sorunları yaşayanlar tarafından sahip çıkılması. Roman ve dezavantajlı mahallerinde yaşayanlar kendileri için bir şey yapıyorlar. Bu çok kıymetli. Başkaları adına yok saymak, onları yok saymaktır. Asıl olan şey sorunu yaşayan insanların, bu sorunun çözümüne katılması. Edirne Belediyesi halkın belediyesi ve halkın içinde yaşayan bir organizma, bundan da çok mutluluk duyuyoruz  ” diye konuştu.

Belediyeler Birliği Proje Koordinatörü Elmas Arus da, “Buradaki ortam Türkiye’de bir ilkti. Belediye ile diğer kurumların birlikte hareket etmesi; nasıl işbirliği yapabiliriz, diye deneyimlerini paylaşması, birbirine katkı sunması aslında tam da bu programın amaçlarından ve hedeflerinden bir tanesiydi. Bunu Edirne’nin çok iyi yaptığını gördük. Bir taraftan da toplumun programın içine bu kadar dahil olması ve programı bu kadar içselleştirmesi, hedefe ne kadar yaklaştığımızın göstergesi. İtici bir güç lazım, sahiplenici bir güç lazım. Bu sahiplenici güçte Edirne Belediyesi, belediyemize çok teşekkür ederiz” dedi.

Heyet daha sonra program kapsamında sosyal Hizmet Koordinasyon Birimi’ni de ziyaret etti.

Haber Merkezi

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.