DOLAR 28,9919 0.23%
EURO 31,2252 -0.16%
ALTIN 1.866,38-1,07
BIST 7.913,76-0,82%
BITCOIN 1269697-0,84%
Edirne

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne bir değerini daha kaybetti 

Edirne bir değerini daha kaybetti 

ABONE OL
18 Ekim 2021 11:58
Edirne bir değerini daha kaybetti 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’nin yetiştirdiği önemli isimlerden olan Topkapı Sarayı Müzesi Eski Müdüriyesi ve dünyanın sayılı el yazması ve minyatür sanatı uzmanlarından Filiz Çağman 81 yaşında hayatını kaybetti.

Edirne tarihinin unutulmaz isimlerinden olan Doktor Bahattin Öğütmen’in Topkapı Sarayı’nın yıllarca müdürlüğünü yapan manevi kızı Filiz Çağman, bir süredir kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 81 yaşında hayatını kaybetti. Akademik çalışmalarla dünyanın sayılı el yazması, hat ve kitap sanatları uzmanı olarak literatüre geçen Filiz Çağman yaşamını Edirne’de sürdürüyordu. Çağırman bugün Edirne’de yapılacak cenaze törenin ardından toprağa verilecek.

Sonhaber Gazetesi olarak merhume Filiz Çağman’a Allah’tan rahmet ailesi ve sevenlerine baş sağlığı dileriz.

FİLİZ ÇAĞMAN KİMDİR?

1940 yılında Edirne’de doğan Filiz Çağman İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin Estetik ve Sanat Tarihi Enstitüsü, Türk ve İslam disiplininden 1964 yılında mezun oldu. 1964- 1997 yılları arasında Topkapı Sarayı El Yazmaları Kütüphanesi’nde el yazma kitap, minyatür, hat sanatları uzmanı olarak görev yapan Çağman, koleksiyondaki nadide eserleri gün ışığına çıkararak ulusal ve uluslararası alanda araştırmacılara açtı. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi’nden “Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi Hazine 762 no.lu Nizami Hamse’sinin Minyatürleri” konulu teziyle doktor unvanını aldı. Topkapı Sarayı Müzesi’nde 10 yılı aşkın bir süre ulusal ve geniş katılımlı Sanat Tarihi Araştırmaları Haberleşme Seminerlerini düzenledi. Meslektaşları Nurhan Atasoy ve Zeren Tanındı ile birlikte minyatür ve cilt sanatına ilişkin eserler verdi. Asıl uzmanlık alanı olan minyatürlü yazmalar dışında saray nakkaşhanesi Ehl-i Hiref teşkilatı hakkında da çalışmalar yaptı.

1997 yılında Topkapı Sarayı müze müdürü olan Çağman, 2005 yılında bu görevden emekli oldu. Müze müdürlüğü sırasında Topkapı Sarayı’nın diğer bölümlerindeki koleksiyonlar üzerinde de uzun yıllar çalışarak çeşitli eserler ile ilgili bilinmeyen noktaları ortaya çıkardı. 2001 tarihinde İspanyol (Katalan) “Anticuarios Reales Atarazanos” Vakfı tarafından altın madalya ödülüne layık görüldü. 2002’de Topkapı Sarayı Müzesi’ne “Tarihi ve Kültürel Miras” alanında Vehbi Koç Ödülü’nü kazandırdı. Topkapı Sarayı müze müdürlüğünden emekli olduktan sonra Sakıp Sabancı Müzesi danışmanı oldu. Londra Kraliyet Sanat Akademisi’nde Ocak 2005’te açılan ve büyük ilgi gören “Türkler: Bin Yılın Yolculuğu 600-1600” başlıklı serginin küratörlüğünü Nazan Ölçer ve David Roxburgh ile birlikte yaptı. Çağırman’ın çok sayıda kitabı da bulunuyordu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.