Edirne Liseliler o karara sevindi

06.03.2021 13:18

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın mart ayı meclis toplantısında Tankut Öktem’in Pehlivan heykeli ile ilgili açıklaması Edirne Lisesi Yetişenler camiasında sevinçle karşılandı.

Edirne Liseliler o karara sevindi

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın mart ayı meclis toplantısında Tankut Öktem’in Pehlivan heykeli ile ilgili açıklaması Edirne Lisesi Yetişenler camiasında sevinçle karşılandı.

3 Mart günü Edirne Belediye Meclisi toplantısında, Başkan Recep Gürkan’ın; Tankut Öktem’in Cumhuriyet’in 50. Yıl Kutlaması için yaptığı “Pehlivan” heykelini, Saraçlar caddesinde yıkılan “Sevda Çeşmesi”nin yerine yeni bir düzenlemeyle konulacağını bildirmesi Edirne Lisesinden Yetişenler camiasında memnuniyetle karşılandı.

Edirne Lisesinden Yetişenler Derneği Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tunç Üçer, yaptığı açıklamada, “Belediye meclisinin Mart ayı toplantısında Pehlivan heykeli ile ilgili, Sayın Başkanın yaptığı açıklama, Edirne Lisesi camiasında büyük bir mutluluk yarattı. Bildiğiniz gibi, Tankut Öktem bir Edirne Liselidir. Ayrıca benim ve Genel Başkanımız Atıl Erman’ın mahalle ve okul arkadaşımızdır.

Edirne Lisesinin kuruluşunun 150 yılı kutlamaları için okulumuz bahçesine Atatürk heykelini yapmıştır. Onun yaptığı Pehlivan Heykelinin Uğur Mumcu Parkının yol seviyesinin altındaki yeri, daha ilk konduğu zamanda dahi yanlış yer seçimi idi. Hele bir dönem etrafı ağaç ve Ligustrum bitkileriyle kuşatılmış ve hiç görünmez olmuştu, oradan her geçtiğimde içim acırdı, arkadaşımızın emeği için üzülürdüm. Bilirdim ki o da o yeri beğenmemişti. Neyse ki daha sonraları ağaç ve Ligustrumlar kesildi de heykel açığa çıktı ve hiç değilse o taraftaki kaldırımda yürüyenler için daha görünür oldu. Ama hala çukurdaydı. Atıl Erman da haberi okuyunca aradı, o da karara çok sevinmişti. Hatta ‘Sayın Recep Gürkan Başkanı aradım ve teşekkür ettim’ dedi. Konuyla ilgili konuşurken bir ara ‘Hatırlar mısın okulun bahçesine dikeceğimiz Atatürk heykeli için geldiğinde gene Pehlivan heykeli konusu açılmıştı da bir heykel için düşünülecek en son yerin onun konulduğu yer olduğunu söylemiş ve üzüntüsünü dile getirmişti” dedi.

Üçer, “Bir ikinci sevinç vesilemiz de arkadaşımız, okulumuzun yetiştirdiği dünya çapında müzeci Filiz Çağman’ın adının Edirne’de bir caddeye verileceği kararı idi. Bu iki karar için Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan’a şahsım ve Edirne Liseliler camiası adına şükranlarımızı sunarım” diye konuştu.

770x60 Reklam Alanı

İlgili Haberler