DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21588470,14%
Edirne
15°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne’de ormanlara giriş yasağı

Edirne’de ormanlara giriş yasağı

ABONE OL
16 Ekim 2021 00:46
Edirne’de ormanlara giriş yasağı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Valiliği, ülke genelinde artan orman yangınlarına karşı önlem olarak,  il sınırları içerisindeki tüm ormanlık sahalara geçici olarak giriş yasağı getirdi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “Son günlerde Ülkemiz genelinde orman yangınları yaşanması ve yüksek risk taşıyan meteorolojik şartların varlığı nedeniyle orman yangınları ile mücadele konusunda ilave  tedbirlerin  alınmasına    gerek   duyulmuştur” denildi.

Açıklamada, Edirne’de orman yangınlarıyla mücadele kapsamında, ilimiz sınırları içerisinde ormanlara girişler, 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri arasında yasaklandığı bildirildi.

Edirne İl sınırları içerisindeki tüm ormanlık alanlara girilmesi yasaklandığı bildirilen açıklamada, şöyle denildi;

Orman üretiminde çalışanlar, tarım-hayvancılık-arıcılık  vb. zirai faaliyetler de bulunanlar bu yasaktan muaftır.

Ruhsatlı veya kontrollü girilenler ormanlık alanlardaki mesire alanlarına giriş yasaktır.

Edirne ili mülki hudutları içerisinde her türlü anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliğinden toplanan dalların yakılması yasaktır.

Ormanlara yakın tesisler ile sanayi kuruluşları, muhtemel yangınlara karşı gerekli önlemleri alacaktır.

Enerji Nakil Hatlarının yapım ve bakımı ile ilgili kuruluşlar (TREDAŞ Elektrik Dağıtım A.Ş. – TEİAŞ) hatların özellikle ormanlık alanlardan geçen kısımlarında gerekli bakımları ivedi olarak yapacaklar, yetkililerce istenilmesi durumunda hattaki enerjiyi keseceklerdir.

Belediyeler; orman içi veya bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde koruma bandı oluşturacak ve yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulunduracaklardır.

Edirne  İli “2021  Yılı Orman Yangınları Mücadele Komisyon Kararı” ile belirlenmiş olan İl genelindeki bütün kamu kurum ve kuruluşlarının orman yangınlarında kullanılabilecek (dozer, greyder, loder, treyler İtfaiye aracı, arazöz vb.) her tür araç ve gereçlerin görevli elemanları ile birikte her an kullanılmak  üzere  bekletilmesi,  orman idaresinin talebi üzerine ilgili araçların derhal temin edilmesi ve nakli için gerekli koordinasyon Edirne İli  Afet  ve  Acil  Durum Müdürlüğünce yerine getirilecektir.

İlçe Kaymakamlıklarımız ve Orman İşletme Müdürlükleri koordinasyonunda genel kolluk ve orman kolluğundan oluşturulan denetim ekipleri tarafından kesintisiz olarak gözetim ve denetim yapılacaktır.

Orman İşletme Müdürlükleri tarafından, muhtemel yangınlarda kullanılmak amacıyla Orman Köylerine verilen “Su Tankerleri”  hazır olarak bekletilecektir. Ayrıca su tankeri verilemeyen diğer bütün köylerde de hali hazırda tarımsal amaçlı kullanılan,  gerektiğinde yangınlara karşı da kullanılabilen, en az 1 adet zirai ilaçlama makinesi köy muhtarları tarafından ilk müdahalede kullanılmak üzere temin edilecektir.

İhtiyaç görülmesi halinde İlçe Kaymakamları tarafından da kendi ilçelerine özgü ek tedbirler alınacaktır.

Yukarıda belirtilen karar ve önlemlere aykırı hareket edenler hakkında 6831 sayılı Orman Kanunu, Türk Ceza Kanunu ve Kabahatler Kanunu uyarınca idari ve adli işlem yapılacaktır.

Bu karar hükümleri 30.07.2021 – 31.08.2021 tarihleri arasında, Edirne ili sınırları içerisinde uygulanır ve Edirne Valiliği tarafından yürütülür.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.