DOLAR 32,9025 0.24%
EURO 35,3471 0.56%
ALTIN 2.459,050,36
BIST 10.717,36-0,50%
BITCOIN 2012625-4,69%
Edirne
32°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne’de ücretsiz biniş devam edecek

Edirne’de ücretsiz biniş devam edecek

ABONE OL
18 Ekim 2023 17:37
Edirne’de ücretsiz biniş devam edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşımadan yararlanmaya devam edeceğini açıkladı. Başkan Gürkan ayrıca, öğrenciler içinde abonman konusunda çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, düzenlediği basın toplantısında Edirne’de 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz toplu taşımadan yararlanmaya devam edeceğini belirterek, “Bakanlık desteği yüzde 15, belediye desteği yüzde 60, toplu taşıma firması desteği yüzde 25. Böyle bir uzlaşmaya ulaştık. Dolayısıyla Edirne’de 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla yine toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanmaya devam edebilirler.” ifadelerini kullandı.

“ÜCRETSİZ TAŞIMA İÇİN ÜLKEYİ YÖNETENLER 10 YILDIR SAĞLIKLI ÇÖZÜM GETİREMEDİ”

Başkan Gürkan, “Türkiye’yi uzun süredir meşgul eden toplu taşımada 65 yaş ve üzerinin ücretsiz binmesi olayı var. 2015 yılından beri hatta 2014’ten beri sürekli Türkiye gündemine gidip geliyor bu konu. Ülkeyi yönetenler bugüne kadar ısrarla 10 yıldır bu konuya sağlıklı bir çözüm getirmediler. Hep top, ateş topu olarak birilerinin kucağına atıldı. Taşımacı esnafının kucağına atıldı. Yerel yönetimlerin kucağına atıldı. Vatandaşın kucağına atıldı. Ama bu işi asıl çözmesi gerekenler ya da bu işi sorunu haline getirenler hep çözümden uzak durdular. Böyle bir problem yıllardır yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Tabii geçtiğimiz hafta yanlış hatırlamıyorsam Türkiye Özel Halk Otobüsleri Başkanı’nın bir açıklaması oldu. İşte 15 Ekim’den itibaren biz 65 yaş ve üzerine devletin bize verdiği destek iki gün taşımamıza yetiyor. Hadi iki günde biz taşıyacağız kendi cebimizden. Dört gün, ayda dört gün taşıyacağız, ondan sonra taşımayacağız artık diye. Bu gene alevlendi. Biz de bugün sizlere hem sektörün paydaşlarıyla, firma olarak da şoförler odası, servis araçları odası başkanlarımızla beraber buradaki yaptığımız çalışmayı, yaptığımız uygulamayı bugüne kadar yaptıklarımızı ve bundan sonra da yapacağımız uygulamayı sizlerle paylaşmak istedik. Sizlerin aracılığıyla da vatandaşlarımızla ama özellikle de 65 yaş üzeri vatandaşlarımızla paylaşmak istedik. Önce bir durum tespiti yapmak istiyoruz” dedi.

“ETUS BİNİŞ ORTALAMA ORANLARI VE VERİLEN DESTEKLER”

Başkan Gürkan aylık ortalama ETUS’un biniş rakamlarından ve verilen desteklerden bahsederek, “Ekim 2023 ayı çalışma durumu şu şekildedir: Günlük sefer sayısı: 2 bin 228, ETUS araçları tarafından 1 günde yapılan toplam km: 28 bin 360 km. 1 günde taşınan ortalama yolcu sayısı: 62 bin 500. 1 günde ortalama 6 bin-7 bin ücretsiz biniş yapılmaktadır. 1 günde çalışan araç sayısı: 175-180. Sefer başı ortalama yolcu sayısı: 28 kişi, araçların kapasitesi ise 40 – 59 kişi arasında. Aylık ücretsiz genel biniş oranı yüzde 14- 20. Ücretsiz binişin içinde 65 yaş üstü biniş oranı yüzde 70. Ücretsiz binmenin maliyeti 65 yaş üstü Eylül 2023: 2 milyon 126 bin 914 TL. Bakanlık desteği: 440 bin 100 TL. Belediye desteği: 1 milyon 281 bin 573 TL. Belediye desteği maliyeti karşılama oranı: yüzde 60. Bu güne kadar belediyenin ücretsiz ulaşım gelir desteği 2020’de toplam 346 bin 468,39 TL, 2022’de 6 milyon 643 bin 707,87 lira, 2023 ise Eylül dahil 3 milyon 378 bin 746,04 ve toplamda 10 milyon 368 bin 922,30 TL” diye konuştu.

“UZLAŞMAYA VARDIK 65 YAŞ ÜZERİ, ENGELLİ, ŞEHİT AİLELERİ GÖNÜL RAHATLIĞIYLA ÜCRETSİZ BİNEBİLİRLER”

Ücretsiz biniş ile ilgili uzlaşmaya vardıklarını kaydeden Başkan Gürkan “Herkes bu işi profesyonel olarak yapıyor. Ekmek parası için yapıyor. Ekmeğini kazanmaya çalışıyor. Çoluğunu çocuğunu büyütmeye çalışıyor. O yüzden burada taşımacılar haklılar. Siz idare olarak yönetim olarak böyle bir karar alıyorsanız kardeşim bana bedelini ödeyeyin ben de yapayım. Ben niye cebimden para taşıyayım? Yani niye para vereyim cebimden diyorlar. Biz de haklıyız. Zaten tarihin en büyük ekonomik krizinde büyük bir nakit sıkışıklığı içindeyiz. Piyasalarda para yok, bankalarda kredi yok. Ama bir taraftan da vatandaşlarımız var. Bir taraftan da büyüklerimiz, abilerimiz, ablalarımız var. Taşımacı arkadaşlarımızla, şoförler odamızda, servis araçları odamızda ve ETUS’la yaptığımız görüşmelerde biz Edirne’de hepimiz hem 65 yaş üstü vatandaşlarımız için hem de şehit yakınları, gaziler, engelliler, diğer ücretsiz bilet alanlar için onları mağdur etmemeye karar verdik. Yani birçok şehirde başlayan işte iki gün, dört gün binip ondan sonra ücretinizle binersiniz uygulaması Edirne’de olmayacak. Vatandaşlarımızın yanında olduk. Bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz. 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımıza buradan seslenmek istiyorum. Sizin girişlerinizin yüzde 15’ini Aile Sosyal Politikaları Bakanlığı karşılıyor. Yüzde 60’ı da belediyeniz karşılıyor.  Yüzde 25’i de toplu taşıma firması karşılıyor. Böyle bir uzlaşmaya ulaştık. Dolayısıyla Edirne’de 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla yine toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanmaya devam edebilirler. Tabii abartmasalar iyi olur. Bazen günde 18 kere binen vatandaşımıza da rastlıyoruz. Hayırlı olsun.  Edirne uzlaşmanın şehri, Edirne bu anlamda beraber birlikte yaşamanın şehri.  Edirne’de ücretsiz biniş devam edecek onlar için. Bir sorun yok.  Ama tabii mümkün olduğum kadar o pik saatlerde yani sabah işe girişle akşam iş çıkış saatlerinde mecbur kalmadan toplu taşımayı kullanmazlarsa da yoğunluk oluşturmamak adına memnun oluruz” dedi.

“ÖĞRENCİLER İÇİN 40 ABONMAN 10 LİRADAN OLMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Öğrenciler için abonman çalışması olduğunu dile getiren Gürkan, “Öğrencilerimizin abonman talepleri var. Israrlı bir biçimde. Haklılar. Ama biz maalesef hem öğrenci farkını hem 65 yaş üzeri binişlerin ücretsiz kısmını karşılamayı aynı anda kaldıramıyoruz. Ekonomik olarak kaldıramıyoruz. Onu arkadaşlarımla görüşeceğim. Onunla ilgili bir çalışma da yapıyoruz. Şunu söylüyor özellikle büyükşehirlerden gelen öğrenci arkadaşlarımız. İstanbul’da şu kadar Edirne’de bu kadar. Ankara’da şu kadar Edirne’de bu kadar. Fiyatları aynı. O aradaki farkı biz nasıl burada 65 yaşı karşılıyorsak İstanbul’da Ankara’da veya diğer illerde o aradaki farkı da oradaki belediye karşılıyor. Yani fiyatların aslında reel olarak bir indirimi falan söz konusu değil. Bizim şu anda öyle bir ekonomik gücümüz yok. Ama okulun açık olduğu 20 günde 40 abonmanın şu anda 11,90 lira. 40 binişin 10 liradan olması abonman sistemi olması için çalışma yürütüyoruz” dedi.

“BELEDİYE DESTEK VERMESE SEKTÖR BATMAK ÜZERE”

ETUS Başkanı Hakan Giyik de ücretsiz binişlerin 2014 yılının Mart ayında başladığını hatırlatarak, “O dönemde devlet destek açıkladığında asgari ücret 930 lira civarındaydı, biz 600 lira destek alıyorduk, yani 3’te 2’sini alıyorduk. Şu anda geldiğimiz noktada yüzde 7’si 8’i gibi alıyoruz, yüzde 10’u gibi alıyoruz. Yani almamız gereken paralar 10 bin lira veya 9 bin lira ama 2 bin 700 lira aylık destek alıyoruz ve günlük 10 bin kişiye yakın yani 8 bin 500 oluyor. Pazartesi, Cuma günleri biliyorsunuz, Edirne’nin ilk günleri, o günlerde 10 bine çıkıyoruz. Rakamsal olarak baktığımızda bu 160-170 bin lira arası para yapıyor yani çok ciddi rakamlar, günlük bahsediyorum bunu. Biz Edirne’de ETUS olarak hep taşıdık, taşımaya da devam edeceğiz. Şu an 12 il de destek veriliyor biri biziz. Hem 65 yaş vatandaşlarımız hem biz şanslıyız. Başkanımıza böyle bir destek için teşekkür ediyoruz. Belediyenin bize şu anda verdiği destek yüzde 60’larda. Ama devletin verdiği yüzde 13’lerde.yabi devletle beraber yüzde 75 destek alıyoruz. Helali hoş olsun vatandaşlarımıza. Ama diğer illerde arkadaşlar taşımıyorlar. Şu an belediyeler destek vermese sektör batmak üzere. Durum ciddi. Bu işin geri dönüşü olacağını tahmin etmiyorum. Bakanlık yetkililerine destek bekliyoruz şu an devletten almamız gereken para asgari ücret olması lazım” dedi.

“YEREL YÖNETİMLERİN DESTEĞİ OLMADAN BİZ BU İŞİN YAPAMAYIZ”

Edirne Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Ali Şahin ise “Pandemi yaşadık.  Bu konuyla ilgili her esnafa aynı ölçüde devletimiz katkı verdi ama pandemide bazı esnaf grupları bu onların lehine oldu. Yani daha iyi paralar kazandılar. Biz bunlarla ilgili daha büyük yaralar aldık. İki yıldan beri aldığımız yaraları örtmeden tabii 65 yaş üstüne bindi. Zaten on yıldan beri taşıyoruz ama artık yerel yönetimlerin bize vereceği destekler olmadığı takdirde biz bu işi yapamayız. Hakan başkanımız söyledi. Yani Allah razı olsun. Belediye başkanımız bugüne kadar hep destek olmaya çalıştı zaten olmasaydı şu anda Edirne’de ETUS diye bir Toplu ulaşım sistemi olmazdı, yürütemezdik. Çünkü yürütme şansımız yok. Pandemi döneminde çalışarak zarar eden tek esnaf toplu ulaşım ve servis araçlarıdır. Yani diğer esnaflar dükkan kapadı veya çalıştı, para kazandı ama en azından zarar etmedi. Biz bu zararı tolere edemeden tekrar üstümüze yükler binmeye devam ediyor. Bu konuyla ilgili işte devletimizden, merkez hükümetten desteklerle ilgili federasyonumuzla görüşmeler yapıyoruz ama bugüne kadar da herhangi bir sağlıklı cevap alamadık. İnşallah bundan sonra bakanlığım bu konuyla ilgili açıklayacak teşviklerle tekrar topluluğ ulaşımı eski günlerine döndürmek istiyoruz” dedi.

“EN ÇOK YARA ALAN BİZ OLDUK”

Edirne Umum Servis Araçları İşletmecileri Odası’nın yeni başkanı Göksel Çakman ise “Ali Başkanım ve Hakan Başkanım söyledi. Gerçekten en çok yara alan, kontak kapatan esnaf olduk. Esnaf olarak yani devletten de destek bekliyoruz. Çünkü araç fiyatları çok yükseldi. Bizde yaş sınırı var. Esnaf arkadaşlar olarak ben birbirimize destek olmaya geldik” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.