DOLAR 32,2361 0.17%
EURO 34,8670 0.05%
ALTIN 2.422,200,53
BIST 10.792,53-0,98%
BITCOIN 2168870-2,89%
Edirne
19°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirnelilere 1 Mayıs daveti

Edirnelilere 1 Mayıs daveti

ABONE OL
27 Nisan 2023 10:40
Edirnelilere 1 Mayıs daveti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Emek ve Meslek Örgütleri, 1 Mayıs taleplerinin yer aldığı broşürleri, Saraçlar Caddesi’nde vatandaşlara dağıtarak, 1 Mayıs kutlamalarına davet etti.

1 Mayıs öncesi, Emek ve Meslek Örgütleri tarafından Saraçlar Caddesi’ndeki PTT önünde dün bir basın açıklaması yapıldı.

Türk-İş, DİSK, Birleşik Kamu-İş, KESK, TMMOB, TTB, TDHB ve Edirne Bileşenleri adına ortak bildiriyi okuyan Nedim Zobar, 1 Mayıs’ta herkesi alanlara davet etti.

1 Mayıs için taleplerini sıralayan Zobar, şunları söyledi;  “Emeğin sömürülmediği, yüzde 1’in değil yüzde 99’un mutlu yaşadığı, Sendikal hak ve özgürlüklerin-örgütlenmenin-hak arama yollarının önünün açıldığı-grevlerin yasaklanmadığı, Herkesin güvenceli-kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu-KHK düzenine son verildiği, Ekonomik krizlerin-salgınların-depremlerin-afetlerin faturasının halka ve emekçilere yıkılmadığı, Kimsenin kimliğinden-inancından-cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, Kadınlara yönelik şiddet-taciz ve tecavüzün son bulduğu-toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, Düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak değerlendirilmediği ve cezalandırılmadığı, Eğitim ve sağlık hizmetlerinin nitelikli ve parasız olduğu, Emeklilik düzenlemelerindeki adaletsizliğin giderildiği-emeklilerin-insanca yaşayabileceği bir maaş aldığı, Ekoloji ve çevre katliamlarına son verildiği, Emeğin-eşitliğin-özgürlüğün-demokrasinin, barışın, laikliğin egemen olduğu bir Dünya ve ülke istiyoruz. Taleplerimizi haykırmak, yoksulluğa ve hayat pahalılığına ‘hayır’ demek için tüm halkımızı 1 Mayıs’ta alanlara davet ediyoruz. Yaşasın 1 Mayıs İşçinin Emekçinin Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü” dedi.

Basın açıklamasının ardından 1 Mayıs taleplerinin yer aldığı broşürleri, Saraçlar Caddesi’nde vatandaşlara dağıtıldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.