DOLAR 32,5152 0.19%
EURO 34,5687 0.03%
ALTIN 2.490,390,17
BIST 9.548,09-1,36%
BITCOIN 20706490,32%
Edirne
23°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne’nin hem damadı hem turşucusu oldu

Edirne’nin hem damadı hem turşucusu oldu

ABONE OL
26 Ekim 2021 22:52
Edirne’nin hem damadı hem turşucusu oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

40 yıl önce Adana’dan geldiği Edirne’ye damat olan ve birçok iş sektöründen sonra turşu sektöründe kendini kanıtlayan 61 yaşında ki Arap Gayırnal, her kış 2 ton turşu yaptığını söyledi. Sokaklarda bidonlarla kendi el emeği ile yaptığı turşuları satan Arap Gayırnal’ı ise Edirne’de ki bir çok esnaf ve seyyar satıcı benimsemiş. Turşuyu tartarken bile suyunu sonradan koyarak herkese güven veren Gayırnal, bu meslekten de kızını okutup evlendirip bir de torun sahibi olduğunu belirtti. Adana’da geldiği Edirne’den vazgeçmeyeceğini, bu şehri sevdiğini söyleyen turşu ustası Arap Gayırnal, “Adana’daki çevrem gibi buradakilere de sahip çıktım, onlarda bana sahip çıktı. Adana’ya 10 günlüğüne gidip tekrardan geri dönüyorum. Her şeyimiz burası oldu artık. Burada ekmek yiyoruz. Doğduğumuz yer değil doyduğumuz yer” dedi

“DAMAT OLARAK KALDIM BURADA”

40 yıl önce Edirne’ye gelerek Edirne’nin damadı olup kendini yerel halka sevdiren ve turşu ile özdeşleşen 61 yaşındaki Arap Gayırnal, “Adana Ceyhanlıyım. 40 yıldır Edirne’deyim. Buranın damadı olarak kaldım burada. 39 yıldır evliyim. 1 kızım 1 torunum var. 9 sene müdürlük yaptım, 9 seneden sonra patronlarım ayrıldılar ortaklıktan, ben burada kaldım. Kebap işi yaptım, şalgam yaptım, aradan 5-6 sene geçtikten sonra turşuculuk yapmaya başladım. Orman işletmede çalıştım” dedi.

“HER KIŞ 2 TON TURŞU YAPARIM”

Yerli vatandaşın turşuya daha çok rağbet gösterdiğine değinen Arapa Gayırnl “Turşu işini de 21 yıldan beri yapıyorum. Eş dost bana gelip annem bu sene turşu kurmayacak, hanım kurmayacak diyerek turşu kurar mısın falan dediler. Turşuya merakım buradan geliyor. Bende kurmaya başladım. Her kış günü 2 ton yaparım, eşime dostuma dağıtırım. Turşumu beğeniyorlar. Bazı dönerci kardeşlerimiz salatalık olarak alıyorlar. Hepsine 20 kilo 30 kilo veriyorum. Turşuma ilgi güzel. Ne kadar temiz yaparsak o kadar önemli tabii ki. Turistler 5-10 kilo kendilerine alırlar. Turşuya yerli daha çok rağbet gösteriyor. Çarşıda 25 lira kilosu ben 15 liraya veriyorum. Daha garibanı gelir 5 liralık ver der ben gene 1 kilo koyarım, helali hoş olsun” dedi.

“EN İYİ TURŞU LİMONLA YAPILIR”

Turşu suyunun faydalarına da değinen Gayırnal, “Çocuklarımı ben bu meslekle büyüttüm. Genellikle Tahtakale semtine geliyorum, Kervansaray’ın oralara gidiyorum, Balıkpazarına gidiyorum, Üç Şerefeli Cami’nin orda dururum. Akşam saat 4 olduktan sonra geze geze mahalleye gidiyorum.  Turşu suyunu çok seviyorlar. Turşu suyu şekere, tansiyona iyi geliyor. Benim yaptığım turşuların formülü var onu söylemem. Ama en iyi turşu bana göre limonla yapılır. Fiyatlar 10 lira ile 15 lira arasında değişiyor. 8 kilo bir bidon 100 lira. Paran yoksa da helali hoş olsun diyorum. Benden bir kilo turşu istiyorlarsa ben içine suyunu koymadan önce tartıyorum, sonra suyunu koyuyorum. O 10 lira beni zengin edecekse hiç olmasın” dedi.

“DOĞDUĞUMUZ DEĞİL DOYDUĞUMUZ YERDEYİZ”

10 sene öncesine göre şu anda ekonomi çok kötü. İşsizlik insanları yiyor. Bu kış nasıl olacak hiç bilmiyorum. Devlet kömür vermese o da gitti. 40 sene önce Adana’yı bıraktım geldim. Burada hiçbir zarar görmedim. Kimseden saygısızlık görmedim, kötülük görmedim. Adana’daki çevrem gibi buradakilere de sahip çıktım, onlarda bana sahip çıktı. Adana’ya 10 günlüğüne gidip tekrardan geri dönüyorum. Her şeyimiz burası oldu artık. Burada ekmek yiyoruz. Doğduğumuz yer değil doyduğumuz yer nasıl olsa” şeklinde konuştu.

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.