DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 20883600,98%
Edirne

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne’nin kara günü

Edirne’nin kara günü

ABONE OL
25 Mart 2023 12:14
Edirne’nin kara günü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne’nin ‘kara günü’ olarak bilinen 26 Mart Balkan Şehitleri için yarın Edirne Valiliği tarafından tören düzenlenecek. Balkan Şehitliğinde gerçekleştirilecek olan törende Edirne’yi kahramanca savunan Balkan Şehitlerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anacağız.

Anma programı yarın saat 11.00’de başlayacak. Protokol Kanuni Köprüsünden yürüyerek Balkan Şehitliğine gelecek. Çeleklerin sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşı’mız seslendirilecek. Buradaki tören; şehitlerimiz için yapılan dua ve şehitliğin gezilmesinin ardından sona erecek.

HALK EĞİTİM MERKEZİNDE ANMA PROGRAMI

Balkan Şehitliğindeki programın ardından Mimar Kemaladdin Çok Amaçlı Kültür ve Tiyatro Salonunda saat 12.00’de Yıldırım Beyazıt Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırlanan anma programı düzenlenecek.

EDİRNE’NİN KARA GÜNÜ

Edirne 11 gün boyunca Bulgar topları ile görülmemiş bir şekilde dövülmüştür. Şehre düşen Bine yakın top Selimiye Camii yakınlarına kadar ulaşarak can ve mal kayıplarına sebep olur. Şehrin içinde bulunduğu zor koşulları zaman zaman İstanbul’a ileten Şükrü Paşa’ya, Nisan sonuna kadar direnmesi söylenmiştir.

Edirne’nin ancak birkaç gün direnebilme şansı vardır. 26 Mart 1912 sabahı Edirne’nin Doğu hattı düşerken, Şükrü Paşa Bulgar tarafına elçiler gönderir. Ateşkes şartlarını bildirir. Gün daha öğlen olmadan, ilk Bulgar Sırp birlikleri Hristiyan halklarının alkışları içerisinde şehre girmeye başlar. Ardından Bulgar tarafından Ferdinand, Edirne’ye gelir.

Edirne’yi müdafaasıyla kendine hayran bıraktıran Şükrü Paşa ile tanışır ve Paşa’ya kılıcını teslim eder. Osmanlı Devleti Balkan Savaşları sonunda tüm Makedonya’yı, Batı Trakya’yı, Gökçeada ve Bozcaada dışındaki adaları kaybetmiştir. Balkan Savaşları’nı yaşamış olanların anılarına baktığımızda aşağı yukarı aynı şeyleri söylerler. “Çok zahmet çektik, süpürge tohumundan ekmek yedik, peynir suyuna pilav pişirdik, hastalıklar yüzünden insanlar perişan oldu. Hayvanlar açlık yüzünden birbirlerinin kuyruklarını kemirdiler.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.