DOLAR 32,6218 -0.54%
EURO 34,9442 -0.87%
ALTIN 2.429,41-0,63
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2142680-1,36%
Edirne
31°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Edirne’nin sağlık durumunu anlattı

Edirne’nin sağlık durumunu anlattı

ABONE OL
26 Ekim 2021 23:05
Edirne’nin sağlık durumunu anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 4. sınıf öğrencilerine Dikey Koridor Programı kapsamında olan “Edirne’nin Sağlık Durumu” adlı ders Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan tarafından verildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan tarafından verilen ders, Tıp Fakültesi Dr. Ratıp Kazancıgil Derslik Binası amfisinde Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Muzaffer Demir ve Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak’ın da katılımlarıyla gerçekleşti.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, “Edirne’nin sağlık Durumu” konulu derste; İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde verilen sağlık hizmetlerini, birinci basamak sağlık hizmeti sunumundan başlayarak, 112 Acil Sağlık Hizmetleri, Kamu Yataklı Sağlık Tesisleri ile İlimizin Türkiye ve OECD ülkeleriyle karşılaştırmalarının yer aldığı geniş bir içeriğe sahip sunumunu öğrencilerle paylaştı.

Ders sonunda öğrencilerle sohbet eden Dr. Ali Cengiz Kalkan; Trakya Üniversitesinin ve Edirne şehrinin iyi bir öğrencilik hayatı için, iyi bir tıp fakültesi eğitimi almak için son derece uygun bir yer olduğunu belirterek başladığı konuşmasında; “İyi bir hekim olacaksınız buna hiç şüphem yok. Eğer içinizde gerçekten birilerine yardım etmek, dokunmak, yaralarını sarmak, onarmak, artı değer katmak, hayatlarını daha iyi hale getirmek, yaşam kalitelerini yükseltmek ya da araştırma alanında yeni buluşlar yapmak gibi isteğiniz hevesiniz varsa karşılaştığınız hiçbir zorluk sizi bu amacınızdan saptıramayacaktır. Dileğim başladığınız noktadan aynı hevesle, heyecanla bu yılları bitirmeniz. İl Sağlık Müdürlüğümüzce yaptığımız bir dizi sosyal sorumluluk projemiz var bu alanlarda sizlerin de fikirlerini bekliyoruz, gelin birlikte proje yürütelim, bizim projelerimizde görev alın. Mesleğe başlamadan çalışma alanlarınızda deneyim kazanın gözlemler yapın.

En önemli şey derslerdeki başarınız gibi gözükse de bence en önemli şey hayattaki başarınız. Salt tıbbi bilgiyle donatılmış. Bir doktor modeli insana gereken hizmeti vermekte yetersiz kalmaktadır. Tıp bilimi sayısal bir tercih alanı gibi görülse de sözel ve sosyal yönü çok ayrıca sosyo-psikolojik önemli bir alandır. Tıp insan odaklı bir bilim, hekimlik de insanlığa adanmış bir ömür sanatıdır. Ders başarısı tabi ki sınıfı geçmek için şart, kişisel başarının sadece derslerdeki alınan nota bağlı olmadığını anladığımız an, çok daha başarılı olacağınıza inanıyorum.” Sözlerinin ardından öğrencilere tıp eğitimlerinin yanında felsefe, bilim, sanat, spor, müzik alanlarıyla da iç içe insanın maddi, manevi, zihinsel, ruhsal tüm yönlerini kuşatıp anlamamıza imkan verecek şekilde sosyal olmaları tavsiyelerinde bulundu. Öğrencilere kapısının her zaman açık olduğunu belirterek konuşmasına son verdi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Muzaffer DEMİR ve Prof. Dr. Muzaffer Eskiocak İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan’a yapmış olduğu sunum ve öğrencilerle paylaşmış olduğu bilgi ve tavsiyelerin çok kıymetli olduğunu belirterek teşekkür ettiler.

Daha sonra Dr. Ali Cengiz Kalkan tıp öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Ders, soru-cevap bölümünün ardından fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Haber Merkezi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.