DOLAR 32,2170 0.03%
EURO 35,1602 0.09%
ALTIN 2.522,970,90
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 2149037-0,77%
Edirne
17°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

“Edirne’ye önemli yatırımlar yaptık”

“Edirne’ye önemli yatırımlar yaptık”

ABONE OL
28 Ekim 2021 12:05
“Edirne’ye önemli yatırımlar yaptık”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Trakya’ya lojistik, tarih ve turizm ile eğitim olmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak 3 alanda önemli yatırımlar yaptıklarını söyledi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Edirne Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlenen Trakya Bölgesi Oda ve Borsalar Müşterek İstişare Toplantısı’na katıldı. ​

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yurtiçinde ve dışında terör örgütleriyle mücadele eden asker ve polislere selamlarını göndererek, “Şehitlerimizin mekanı cennet olsun. Bu son Barış Pınarı harekâtında camia olarak devletimizin yanında durduk. Cumhurbaşkanımızla, CHP ve MHP liderleriyle, Milli Savunma Bakanımızla bir araya geldik. 190 ülkedeki muhataplarımıza ve uluslararası kuruluşlara, harekatın meşru ve haklı olduğunu anlattık” dedi.

Türkçe konuşan ülkelerin ortak iş örgütü, Türk TSO Başkanı olarak, Bakü’de Türk dünyası iş örgütleriyle bir araya geldiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Onların da desteğini aldık. Sizlerle birlikte, tüm Türkiye’de eş zamanlı açıklama yaptık. Bu milli meselede, bir arada ve birlikte hareket ettiğiniz için, Allah sizlerden de razı olsun. Edirne Kadın Girişimciler Kuruluna da teşekkür ediyorum. Valiliğimizin, belediyemizin, oda ve borsalarımızın desteği ile beraber, geliri Barış Pınarı Harekatı’na katılan Mehmetçiklerimiz için kermes düzenlediler ve geliri Mehmetçik Vakfına  bağışlanacak kendilerinden Allah razı olsun” dedi.

“TRAKYA BEREKLİ TOPRAKLARIYLA TARIM VE HAYVANCILIĞIN MERKEZİ”

“Hemşeriniz olarak Edirne’de, memleketimde sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyen Hisarcıklıoğlu, “Trakya, bereketli topraklarıyla tarımın ve hayvancılığın merkezi. Tekirdağ, sanayisiyle; Edirne, tarih ve kültürüyle; Kırklareli, doğal güzellikleriyle çok önemli değerlere sahip. Burada liman var, havayolu var, demiryolu var, otoyol var. Trakya aynı zamanda Avrupa’ya açılan kapı ve 500 milyonluk zengin bir nüfusun hemen yanı başında” şeklinde konuştu.

“TRAKYA’YA 3 ALANDA ÖNEMLİ YATIRIM YAPTIK

TOBB olarak Trakya’ya 3 alanda önemli yatırımlar yaptıklarını anlatan TOBB Başkanı şunları söyledi:

“Lojistik alanında İpsala, Hamzabeyli ve Kapıkule gümrük kapılarını modernize ettik. Şimdi de kapasitelerini artırıyoruz. Birleşmiş Milletler de bunu tescilledi. Bu projelerimizi bütün dünyaya rol model olarak örnek gösterdi. Dereköy için de çalışmalara başladık. Kapıkule TIR parkını yaparak, burada yaşanan sıkıntıları çözdük. Çağ dışı görüntülere son verdik.

İkinci olarak tarih ve turizm alanında önemli yatırımlar yaptık. Tarihimizin en büyük eserlerinden olan, Selimiye Camisi’nin bakım onarım masraflarını karşıladık. Sinan ve Selimiye Vakfı’nı kurarak, bu ata yadigârının gelecek nesillere aktarılmasını garanti altına aldık.

Üçüncü olarak da eğitim alanında çalıştık. Trakya’daki şehirlerimizde okul yaptık. Bugün öğlen Trakya Üniversitemize kazandırdığımız fakülteyi ziyaret ettik. Tüm bunları, Oda ve Borsalarımızın yani sizlerin talepleriyle yaptık. El birliğiyle, güç birliğiyle yaptık. Bundan dolayı sizlere yürekten teşekkür ediyorum” dedi.

“BAŞKANIMIZ BİZLERİ HİÇ YALNIZ BIRAKMIYOR”

Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk de Edirne’nin fahrihemşehrisi Rifat Hisarcıklıoğlu’nun Edirne’yi çok sevdiğini bildiklerini belirterek, “Sayın başkanım bizleri hiç yalnız bırakmıyor. Edirne’de de Trakya’da da. Geldiğinde istişare toplantıları düzenliyor. Bu toplantılarda da ticaretimizle ilgili problemlerin çözüm önerilerini kendisi bizzat dinliyor. Bu konularla ilgili işlerimizin halledilmesi noktasında bakanlıkla ilgili mercilerle görüşerek bizlere olumlu dönüşler oluyor. Bunlara örnek verecek olursak; pirinçteki kademe indirimi, toptan et satışındaki indirim, lisanslı depolara ürün teslimindeki destek, stopaj muafiyeti gibi konular. Ben biraz tarımdan bahsediyorum, biz borsacılar hayvancılık ve tarımda daha aktifiz. Fakat birçok sektörde birçok çözümler yaratıldı. Bu konuyla ilgili başkanımıza ekibine çok teşekkür ederiz” dedi.

“GÜMRÜK KAPILARINA ÖNEMLE YATIRIMLAR YAPILDI”

Türkiye’nin Dünya Bankası iş yapma kolaylığı endeksinde 33’üncü sıraya yükselmesinden dolayı mutluluk duyduklarını belirten Öztürk, “Geçen sene 60’ıncı sıradan 43’üncü sıraya yükseklere en fazla reform yapan ülkeler arasına girmiştik. Bu sene 10 basamak daha yukarıya çıkarak 33’üncü sıraya yükseldik. 2 senede 27 basamak sıçrayarak büyük başarıya imza attık. Bu sıçrama da Türkiye Odalar Borsalar Birliğinin, Sayın Başkanımızın ve tüm oda borsa camiamızın büyük bir emeği var. Huzurunuzda herkese teşekkür ederim. Birliğimizin bu çalışmalarının yanı sıra özellikle gümrük kapılarında yaptığı yatırımlar; Kapıkule biliyorsunuz Avrupa’ya açılan en büyük kapımız. Türkiye’nin Görüntüsü açısından guru duyulacak bir kapı. Diğer kapılarımızda aynı şekilde, Edirne basında TIR sıralarıyla gündeme geliyordu. Son dönemde yapılan TIR parkı yatırımıyla artık gündemde değiliz. Edirne bildiğiniz gibi Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir şehir. Tarihi eser açısından çok yoğun eserlere sahip. 10 kilometrelik yarıçapta bin 400’e yakın tarihi eserimiz var. Floransa’dan sonra ikinci sıradayız. Başkanımız tarihe ve kültüre ayrı zaafı olan bir yapısı var. Bu anlamda Mimar Sinan’ın ustalık eseri dediği Selimiye Camisi ve diğerleri için Sinan ve Selimiye Vakfını kurdu. Şu anda Selimiye’nin ve diğer tarihi eserlerin restorasyonu için kaynak sağlıyor. Bunun içinde başkanımıza ve tüm camiamıza teşekkür ederiz. Başkanım sizin her zaman söylediğiniz gibi daha çok iş daha çok aş. Zor bir zamandan geçiyor ekonomi. Bu yüzden çalışmaya devam ediyoruz. Israrla çalışacağız işlerimizi geliştireceğiz. İnovasyon gelişim bizlerin olmazsa olması. Bu noktada elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu.

İLAHİYAT FAKÜLTESİNİ ZİYARET ETTİ

Öte yandan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu TOBB’un katkıları ile hizmete açılan Trakya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, 59. Hükümet İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 59. Hükümet Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, 61, 62, 63, 64 ve 65. Hükümet Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, YSK Başkanı Sadi Güven ile birlikte ziyaret etti. Hisarcıklıoğlu, öğrencilere Nurettin Topçu’nun Ahlak kitabını hediye etti.​

Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.