DOLAR 32,8473 0.09%
EURO 35,1676 -0.15%
ALTIN 2.456,70-1,32
BIST 10.771,360,29%
BITCOIN 2090087-1,61%
Edirne
29°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Efsanevi ejderhalar, Sofya’yı fethetti

Efsanevi ejderhalar, Sofya’yı fethetti

ABONE OL
7 Ocak 2021 17:32
Efsanevi ejderhalar, Sofya’yı fethetti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

https://bnr.bg’de yer alan haber de, Bulgar tasarımcıların eseri olan efsanevi yaratıklar, ziyaretçilere, dünyanın dört bir yanından ejderhaları tanıtıyor.

Sergiyi organize eden ajansın eş başkanı Tsvetelina Grozdanova şunları paylaşıyor;

“Amacımız, Uzak Doğu, Japonya, Kore, İber Yarımadası, Avrupa’nın kuzey bölgeleri, Slav mitolojileri ve efsanelerden figürleri sergilemekti. Sergide yer alan ejderhalar, aslında dünyanın bu bölgelerine ait efsanelerde yer alıyor.

Aynı zamanda fantasy kitap, film ve video oyunlardan ejderhalar da sergide boy gösteriyor. Bu arada iki “konuşan” ağacımız da var, onlar baş kahramanlarının ejderha olan hikayeler anlatıyor”

“Yaşayan Ejderhalar – Kış Masalı”/Living Dragons – Wintertale/başlıklı sergide yer alan eserler, 2 ila 8 metre boyunda. Figürlerin her birine, farklı kültürlerde nasıl ortaya çıktıklarına veya hangi fantezi dünyasından geldiklerine dair yazılar eşlik ediyor.

“Genellikle televizyondaki filmlerden izledikleri ve binebilecekleri ejderhalar, çocuklarda en büyük ilgi uyandırıyor – dıye belirtiyor Tsvetelina Grozdanova ve devam ediyor.

Kuzey mitolojilere ait en büyük dragon revaçta. Avrupa ejderhaları ve Avrupalı halklar tarafından bilinen ejderhalar, genellikle güç ve enerjiyi temsil ederken karakterleri, Doğu ejderhalarına nazaran, oldukça kötü, oldukça kurnaz ve daha korkutucudur. Çünkü Doğu felsefesinde onlar, mutluluk getirirken iyi ejderhalar olarak biliniyor. Yani, ejderhalar ne kadar korkutucu ve ürkütücü ise, çocukların ilgisi o denli büyük oluyor”

Sofya sergisinde yer alan figürlerin hepsi anime edilmiş- onlar hareket ediyor, farklı sesler çıkarıyor ve böylece ziyaretçilerde inanılmaz bir ilgiyi uyandırmayı başarıyorlar.

Sofya’ya gelmeden önce interaktif canavarlar, İsrail, Suudi Arabistan, Polonya ve Ukrayna’da sergilendi. Burada da büyük sayıda ziyaretçinin ilgisine uğradı.

Ejderhalar, başkentte 15 Mart tarihe kadar sergilenecek ve daha sonra birkaç büyük Bulgaristan şehrini ziyaret ettikten sonra dünya turuna çıkacaklar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.