DOLAR 32,7878 1.53%
EURO 35,1602 0.53%
ALTIN 2.456,522,76
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 21750450,31%
Edirne
30°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eğitim Sen’den uzaktan eğitim eleştirisi

Eğitim Sen’den uzaktan eğitim eleştirisi

ABONE OL
24 Eylül 2020 12:25
Eğitim Sen’den uzaktan eğitim eleştirisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim Sen Edirne Şubesi Başkanı Özer Demir, MEB’in yüz yüze ve uzaktan eğitim için “hazırlıksız” olması, eğitime yeterli bütçe ayrılmaması, yaşanılan sorunların ve eşitsizliklerin devam etmesi “hazırlıksızlık” değil bir tercih olduğunu öne sürdü.

Eğitim Sen Edirne Şubesi Başkanı Özer Demir, yaptığı açıklamada koronavirüs salgını nedeniyle okulların 16 Mart’ta kapandığını hatırlattı.

Demir, okulların kapanmasından bugüne MEB’in yüz yüze ve uzaktan eğitim için “hazırlıksız” olması eğitime yeterli bütçe ayrılmaması, yaşanılan sorunların ve eşitsizliklerin devam etmesi “hazırlıksızlık” değil bir tercih olduğunu öne süreek, “Bugüne kadar öğretmen arkadaşlarımızın kişisel çabaları, yoğun emekleri sonucunda uzaktan eğitim devam etti” dedi.

Demir, uzaktan eğitimde yapılması gerekenler ise şöyle sıraladı;

Eğitime acilen yeterli bütçe ayrılmalıdır.

Eğitimde eşitlik esastır. Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi temel sorunlardan biridir. Öğrencilerin ve öğretmenlerin uzaktan eğitime erişimi için gerekli cihazlar ücretsiz olarak karşılanmalıdır.

Öğrencilerimiz ve öğretmen arkadaşlarımız için internet sınırsız ve ücretsiz sağlanmalıdır.

Öğrencilerimizin uzaktan eğitime devamı ve ölçme değerlendirme konularında acil düzenlemeler yapılmalıdır.

Uzaktan eğitime hazırlık öğretmenlerin ciddi zaman ve emek harcadığı işlere dönüşmüş durumdadır. Öğretmenlere ödenen derse hazırlık ücreti uzaktan eğitimde artırımlı şekilde ödenmelidir.

Farklı canlı erişim programları güvenlik sorunu yaratmaktadır. Güvenlik sorununun ortadan kaldırılması ve uygulama birliği sağlanması için MEB, okullar lisanslı çevrimiçi program almalıdır.

Uzaktan eğitimde yaşanan teknik sorunların çözümü ve destek gereksinimi olan öğretmenlere bu hizmetin verilmesi için MEB bünyesinde uzaktan eğitim merkezi açılmalı ve bu merkez 7/24 hizmet vermelidir.

Uzaktan eğitim ders içerikleri koşullara uygun şekilde yeniden yapılandırılmalıdır. Acil uzaktan öğretim adı verilen ve yüz yüze eğitim için hazırlanan içeriklerin çevrimiçi platformlara aktarılması ile sınırlı bir uzaktan eğitim hazırlığı öğrencilerimizin gereksinimini, öğretmenlerin ihtiyacını karşılamamaktadır.

Devamlılığın sağlanması için mutlaka ebeveynlerden birine ücretli izin hakkı verilmelidir.

İhtiyacı olan tüm öğrenciler tespit edilmeli, düzenli olarak öğrencilere eğitim desteği, mali destek sağlanmalıdır.

Uzaktan eğitimde ve yüz yüze eğitimde yaşanılan sorunlara ilişkin öğretmenlere, eğitim emekçilerine rağmen bir yol haritası oluşturulamaz. Merkezi olarak ve illerde, ilçelerde mutlaka izleme kurulları oluşturulmalıdır.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.