DOLAR 32,5436 0.01%
EURO 35,0228 0.15%
ALTIN 2.435,720,04
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2117688-3,07%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ekmek ve simit zammı Ticaret Bakanlığı onayına bağlı olacak

Ekmek ve simit zammı Ticaret Bakanlığı onayına bağlı olacak

Ekmek ve simit fiyatlarındaki zam kararını artık Ticaret Bakanlığı karar verecek.

ABONE OL
15 Mart 2024 10:49
Ekmek ve simit zammı Ticaret Bakanlığı onayına bağlı olacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekmek ve simit fiyatlarındaki zam kararını artık Ticaret Bakanlığı karar verecek. Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz, artık ekmek ve simit fiyatında verilecek zam kararının Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması gerekeceğini söyledi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, ekmek ve simit fiyatlarının değiştirilmesinde Ticaret Bakanlığı’nın olumlu görüşünün alınması koşulu getirildi. Karar hakkında Başkan Cingöz, Ticaret Bakanlığı’nın olumsuz görüş bildirmesi durumunda, revize edilen tarifeyi tekrar bakanlığın görüşüne sunacağını kaydetti.

“EKMEK VE SİMİT FİYATINI BAKANLIKTAN ONAY ÇIKMADAN ESNAFA VEREMEYECEĞİM” 

Yayımlanan karar ile Ekmek ve simit zammının artık Ticaret Bakanlığı onayı olarak esnaflara verileceğini belirten EDESOB Başkanı Kemal Cingöz, “Yeni yönetmelik Resmi gazetede yayınlandı. Buna göre süreç biraz daha eskiye nazaran uzayacak. Çünkü yeni yönetmelikte diyor ki, Ticaret Bakanlığı’nın oluru alınmak suretiyle, diyelim ki Ticaret Bakanlığı’ndan olumsuz görüş geldi. İhtiyatı belirledik, Ticaret Bakanlığı’ndan da olumsuz görüş geldi. Orada diyor ki, tekrar komisyonları toplamaksızın tekrar bakanlığa fiyat talebinde bulunabilir. Bu şu demek, şimdi bakanlığa teklif sunduk. Bir ay bekleyeceğiz olumlu veya olumsuz cevabın gelmesini. Diyelim ki olumsuz geldi. Tekrar komisyon toplamaya gerek yok. Bir veya iki gün sonra tekrar aynı teklifi bakanlığa gönderdik. Orada da bir ay süre olacak. Çünkü bakanlıktan olumlu veya olumsuz cevap gelmesi. Bu demektir ki en az iki ay geç olacak fiyatın hayata geçmesi. Bu sadece ekmekte değil, simitte de aynı yöntem uygulanacak. Daha önce simit fiyatlarını bakanlığa bildirilmeden verebiliyorduk. Şimdi kanunla bakanlığın görüşü alınmak şartına bağlamışlar” dedi.

“ZAM BEKLEYEN ESNAF, BAKANLIĞI ONAYI BEKLERKEN SIKINTI ETMEZ” 

Ticaret Bakanlığı’nın onay sürecinde zam bekleyen fırıncı esnafının problem yarstmayacağını, un ve diğer giderlerde ciddi hareketlilik olmadığının altını çizen Kemal Cingöz “Esnaf maliyetler anormal artarsa tabi ki esnafa bir sıkıntı olur. Ama fiyatlar stabil giderse de çok önemli değil. Bugünkü şartlarda çok büyük bir sıkıntı olmaz. Çünkü hammadde fiyatları da öyle eskisi gibi özellikle unda çok büyük bir artış yok. Evet bir artış var ama zaten verdiğimiz fiyatta bu artışı karşılayacak konumda” diye konuştu.

“ZAMLARI ERTELEMEK ADINA ALINMIŞ BİR KARAR” 

Ticaret Bakanlığı ekmek ve simitte uygulanacak zam konusunda onay istenilen kararın, zamları ertelemek adına alındığını vurgulayan Kemal Cingöz “Daha önceki süreçte biz bakanlığa görüşümüzü bildiriyorduk. Federasyona da bildiriyorduk. Oradan olumlu, olumsuz görüş geliyordu. Zaten genel olarak olumsuz geliyor onların görüşü. Ama biz bu fiyatı uygulamaya geçebiliyorduk. Ama şimdi geçemeyeceğiz. Çünkü diyor ki tekrar göndermen lazım. Yani zamları bir miktar daha ertelemek adına yapılmış olan bir kanun düzenlemesi”şeklinde ifade etti.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.