DOLAR 32,9076 0.25%
EURO 35,4044 0.73%
ALTIN 2.463,820,55
BIST 10.690,74-0,75%
BITCOIN 2026915-3.93423%
Edirne
32°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Ekmek yeniden 1.5 TL

Ekmek yeniden 1.5 TL

ABONE OL
14 Kasım 2020 20:48
Ekmek yeniden 1.5 TL
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Fırıncılar Derneği Başkanı Yılmaz Canbaz, “Bu son fedakarlığımızdır” diyerek ekmeğin fiyatını 2 TL’den tekrar 1 buçuk TL’ye düşürdüklerini açıkladı.

Edirne’de, geçtiğimiz hafta Fırıncılar Derneği’nin aldığı karar doğrultusunda 200 gram ekmeğin fiyatının 2 TL çıkarılması büyük tartışma yaratmıştı. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile bir araya gelen Edirne Fırıncılar Derneği Başkanı Yılmaz Canbaz ve yönetim kurulu üyeleri görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Başkan Gürkan yaptıkları görüşmeler sonrası konuyla ilgili bir mutabakat sağlandığını belirtmesinin ardından sözü Fırıncılar Derneği Başkanı Yılmaz Canbaz’a bıraktı.

“BU SON FEDAKARLIĞIMIZ”

Ekmeğin fiyatını tekrar 1 buçuk TL’ye düşürdüklerini ancak bunu son fedakarlıklarını olduğunu belirterek konuşmasında, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Edirne Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (EDESOB) Başkanı Kemal Cingöz’ü hedef alarak şunları sıraladı:

“Bugün Edirne Belediye Başkanımız sayın Recep Gürkan’ın daveti üzerine toplanılmış olup, konuyla ilgili bir uzlaşmaya varılmıştır. Burada biz en çok zora sokan, bağlı bulunduğumuz Ticaret Odası ve Esnaf Odasıdır. Esnafının yanında durmayan iki tane başkan devamlı bizi kötülediler. Bunun neticesinde halkla, devlette biz karşı karşıya bıraktılar. Ama biz girdi maliyetlerimizden dolayı bu olayda haklıydık.

“SİMİDİN SATIŞINI 2 BUÇUK TL OLARAK ONAYLAMIŞ”

14.10.2020 tarihinde, Kemal Cingöz başkanımızın 1 buçuk TL’den 2 buçuk TL’ye geçen bir simit tarifesi var. Bize 2 lira vermeyen oda ne hikmettir ki simidin satışını 2 buçuk TL olarak onaylıyor. Geçtiğimiz zamanlarda, “Burası muz cumhuriyetimi” dedi. Bende hakikaten Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve esnafı olarak bu tafiye Türkiye Cumhuriyeti sınırlar içinde araştırdım. Fakat 100 gram simidin hiçbir ilde 2 buçuk TL tarifesi olduğuna hiçbir ilde rastlayamadım. Demek ki bu muz cumhuriyeti tarifesi diyorum. Halkımızla, devletimizle karşı karşıya geldik. Oda başkanlarımız bu süreçte kesinlikle üyelerinin arkasında durmamıştır. Biz devletimize milletimize bağlı esnaf olarak bugün itibariyle son bir fedakarlığa giriyoruz. Bugün itibariyle ekmek tekrar eski fiyatına dönmüştür. Sayın Valimiz ve belediye başkanımızın da yanımızda olduğunu biliyorum. Bu son fedakarlığımızdır” ifadelerini kullandı.

“BİZİM YETKİMİZ YOK”

Fiyat artışının nasıl olabileceğiyle ilgili detaylar anlatarak belediyenin fiyat belirlemeyle ilgili bir yetkisinin olamadığından bahseden Başkan Gürkan, “Edirne merkezde 56 fırıncı esnafımız var. Fırıncı esnafının fiyat artış talepleri, bir kısmı Lokantacılar Odası bir kısmı da onun bir üstü olan Esnaf Odaları Birliği’ne bağlı. Oraya bağlı olanlar fiyat artış taleplerini, Esnaf Odaları Birliği’nden ve bağlı bulundukları Lokantacılar Odası Birliği’nden yapıyorlar. Daha büyük bir kısmı da Ticaret ve Sanayi Odası’na üye, Ticaret ve Sanayi Odasına üye olan arkadaşlarımızda oradan taleplerini yapıyorlar. Türkiye’de belediyelerin ekmek fiyat tarifesi ile ilgili bir yetkisi yok. Bu fiyatı belirleyen her ilde ya esnaf odasıdır ya ticaret odası ya da ikisi birliktedir. Bizim belediye olarak fiyat tarifesi, gramaj ve hijyeni denetleme yetkimiz var. Bu denetimleri de zaten yapıyoruz.

“BİR BOŞLUĞA DÜŞMÜŞTÜR ARKADAŞALARIMIZ”

Edirne’de mevzuata baktığımızda; Esnaf odasına bağlı olan fırıncılarımızın talepleri önce Lokantacılar Odası’nda düzenleniyor, oradan esnaf odaları birlik yönetimine gidiyor ve buradan olumlu ya da ret kararına göre işlem tesis ediliyor. Bunun da mevzuatta bir sınırı var 30 gün. Yine Ticaret Odası’na bağlı olanlar içinde, Ticaret Odası’ndaki komite toplanıyor, bu belirlemeyi yapıyor. 30 gün içinde bu işlemin yerine getirilmesi gerekiyor, kabul ya da ret şeklinde. Bakanlığa gidiyor en son aşamada Valiliğin kurduğu komisyona geliyor ve karar üretiliyor. Esnaf arkadaşlarımızla bugün yaptığımız toplantıda en büyük sıkıntılarının artan fiyat, girdi maliyetleri konusunda bir belirsizlik yaşamaları olduğunu gördük. Yani 30 gün içinde kararı verilmesi gereken talep sürekli sürüncemede bırakılarak bir boşluğa düşmüştür arkadaşlarımız. Asıl sıkıntı budur.” şeklinde konuştu.

“200 GRAM EKMEĞİN MALİYETİ 2 LİRA 17 KURUŞ”

Fırıncılara fiyatın düşürmeleri için racada bulunduğunu ifada eden Gürkan, “Ekmek Türk Milleti için kutsaldır. Ekmek bütün ülkelerde ama özellikle Türkiye’de her şeyinde belirleyici kriteridir ekmek fiyatı. Fırıncılarımızın yaptığı maliyet analiziyle, 200 gram ekmeğin maliyeti bugün 2 lira 17 kuruş. Biz sayın valimizle birkaç gündür sürekli değerlendirmeler yapıyoruz. Fırıncı esnafı fiyat artışı alır almaz o tabii ki bağlı bulundurdukları odaların vermesi gereken bir karar. Ama fırıncı esnafının talebinin sürüncemede bırakılması tabii ki doğru bir tavır değil.  Valimizin ve benim taleplerimle ricalarımla, fırıncı esnafımız 6 Kasım’dan u yana sürdürmüş olduğu fiyat politikasını terk ederek il genelinde tekrar resmi tarifeye uyarak 1 buçuk TL’den ekmek satışına tekrar dönülmüştür” diye konuştu.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.