DOLAR 32,8385 0.07%
EURO 35,2943 0.04%
ALTIN 2.445,200,01
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2180883-0,15%
Edirne
33°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

El emekleri görücüye çıktı

El emekleri görücüye çıktı

Edirne, 1-7 Haziran tarihleri arasında kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası'nın coşkulu etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Etkinlikleri çerçevesinde, Halk Eğitim Merkezi kursiyerlerinin meslek edinme kurslarında yaptıkları el emekleri, açılan sergiyle görücüye çıktı.

ABONE OL
6 Haziran 2024 16:10
El emekleri görücüye çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne İl Milli Eğitim Müdürlüğü himayesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Edirne Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle 1-7 Haziran tarihlerinde kutlanan Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinlikleri Saraçlar Caddesi’nde başladı.

Etkinliğe Edirne Valisi Yunus Sezer, Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı, Edirne İl Göç İdaresi Müdürü Musa Aşılıoğlu, Edirne Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun, çok sayıda Halk Eğitim Müdürlüğü öğreticisi ve kursiyerleri katıldı. Program saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Programın açılışında Özel Yürekler Mehteran Takımı tarafından sergileyen gösteri alkış toplarken, Edirne Müzik Akademisi Mini Konseri de katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi.

“BU EMEKLER, BÜYÜK EMEK BÜYÜK ÇABA VE UĞRAŞLA BUGÜNLERE GELİYOR”

Edirne Valisi Yunus Sezer burada yaptığı konuşmada, “Bugün hem Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’müzün, Halk Eğitim’in, Sosyal Dayanışma Merkezlerimizin ve belediyemizin başta olmak üzere birçok kurumumuzun yıl boyunca açmış oldukları kursların sergisini geziyoruz. Hem müzik akademimizi kurduk, dezavantajlı öğrencilerimizin gösterisini izledik. Muhteşem gösteri sundular. Hem engelli olan öğrencilerimizin mehter sunumunu izledik. O da çok güzeldi. Hem öğrencilerimize hem onları çalıştıran öğretmenlerine, hem de bu çocuklarımızı 24 saat gözlerinden sakınan ailelerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Gerçekten büyük bir emekle, büyük bir uğraşla, büyük bir çalışmayla bugünlere geliyor bunlar. Bizim için çok kıymetli bir sergi ve çok anlamlı bir sergi. Ev hanımlarımız bir yetenek edinmek için burada bizim geleneksel el sanatlarımızı da yapmak üzere Halk Eğitim’de kurslarımıza katılıyorlar. Yine bizim dezavantajlı dediğimiz mahallelerimiz var. Orada da hem istihdam sağlıyoruz. Hem ürettiklerini satıyorlar, değerlendiriyorlar. Hem de el becerilerini geliştiriyorlar. Bu birbirini destekleyen, birbirini besleyen çok önemli bir sistem. Bugün de bunun sergisini hep beraber açacağız. Çok güzel eserler var. Edirne’mizi yansıtan, Edirnekari’den diğer el sanatlarına birçok eser burada sergilenecek. Aynı zamanda da bu sergiden çıkanları da Edirne Yöresel’de değerlendiriyoruz. Edirne Yöresel de her gün biraz daha büyüyerek devam ediyor. Buradaki önemli eserleri alıp orada da satışlarına sunup ailelere de bir gelir olmasını arzuluyoruz. Bu manada da çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” diye noktaladı.

“2024 YILINDA 2 BİN 723 KURS AÇILARAK 42 BİN 755 KURSİYER KAYDI YAPILDI”

Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı da “Hayat boyu öğrenme faaliyetlerine katılımı artırmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, aydınlatan, öğrenmeyi teşvik eden sanatsal ve kültürel gösteriler içeren geniş kapsamlı etkinlikler ile Hayat Boyu Öğrenme Haftası ülkemiz genelinde tüm eğitim kurumlarında kutlanmaktadır. 2023 yılında Edirne merkez ve ilçelerimizde 3 bin 625 kurs açılmış, 71 bin 796 kursiyerin kaydı yapılmış, halkımızın yaygın eğitime katılım oranı merkez ve tüm ilçelerimizde yüzde 17,46 olmuştur.  2024 yılı başından bugüne kadar geçen süre içerisinde Merkez ve İlçelerimizde toplamda 2 bin 723 kurs açılmış, 42 bin 755 kursiyerin kaydı yapılmış, halkımızın yaygın eğitime katılım oranı merkez ve tüm ilçelerimizde yüzde 10,40 olmuştur. Halk Eğitimi Merkezlerimiz, paydaş kurumlarımız desteği ile daha çok vatandaşımıza ulaşmaktadır. Katkıları olan tüm kurumlarımızla şükranlarımızı sunuyorum” diye ifade etti.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası çerçevesinde protokol tarafından kurdele kesimi sonrası, il ve ilçe Halk Eğitim Merkezi kurumlarının açtığı kurslara eğitim gören kursiyerlerin yıl boyunca ortaya çıkardığı el emeği ürünler açıldığı stantlar ziyaret edildi.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.