DOLAR 32,5507 0.02%
EURO 35,0033 0.21%
ALTIN 2.434,69-0,01
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2121362-2,96%
Edirne
32°

AÇIK

03:24

İMSAK'A KALAN SÜRE

Elektronik İlan Doğrulama Sistemi devrede

Elektronik İlan Doğrulama Sistemi devrede

Edirne Ticaret İl Müdürlüğü ve Edirne İnşaat Sanatkarları Odası iş birliğiyle Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda emlakçılara, 1 Kasım'da yürürlüğe giren Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS) konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

ABONE OL
16 Kasım 2023 17:16
Elektronik İlan Doğrulama Sistemi devrede
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Ticaret İl Müdürlüğü ve Edirne İnşaat Sanatkarları Odası iş birliğiyle Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda emlakçılara, 1 Kasım’da yürürlüğe giren Elektronik İlan Doğrulama Sistemi (EİDS) konusunda bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Ticaret Edirne İl Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Kurt, Edirne İnşaat ve Sanatkarları Odası Başkanı Tezcan Liznak Edirne İnşaat Sanatkarları Esnaf Odası Başkan Vekili Yüksel Meriç ve Edirne’de iş yeri bulunan emlakçılar katıldı.

“HER BİR AYKIRILIK İÇİN 100 BİN LİRA PARA CEZASI”

Edirne Ticaret İl Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Kurt, “Yeni yapılan düzenleme ve 1 Kasım tarihinden itibaren, ikinci el motorlu kara taşıtlarıyla emlak ticareti yapan, taşınmaz ticareti yapan kişilerin verebilecekleri ilanları nasıl oluşan yönetmelik düzenlemiş. Bu iki tane yönetmeliğimiz var. İki yönetmelikte aynı hususlar içeriyor. Kanun aynı maddeleri içerdiği için. Burada bu ilanın yayınlanmasından önce ilan vermek isteyen gerçek kişinin adı soyadı, TC kimlik numarası, telefon numarası tüzel kişinin telefon numarasının doğrulama, doğrulanmış bilgilerin güncellenmesi, koruma ve bilgileri saklama. Bakın burada sizlere verilen görev bu bilgileri aynı zamanda koruma, saklama. İlanın yayınlanmasından önce de ilanın taşınmazın ilan veren üyeye ve bu üyenin gerçek kişi olması halinde birinci ve ikinci belirli kan hısımlarına veya eşine ait olduğuna ya da ilanı veren üyenin ilana konulmak, taşıt veya taşınmak sahibi tarafından yetkilendirdiğini doğrulamak. Dolayısıyla sizlerin bu sisteme girebilmeniz için yetkili olmanız gerekiyor. Aynı zamanda piyasa yapısını bozucu tüketiciyi yanıltıcı ilanı önlemeye yönelik tedbirleri almak, etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarına ve bakanlıkça, tüketicinin korunması amacıyla alınan tedbirlere uymak. Bu zorunluluklara uymak mecburiyetindesiniz. Dolayısıyla bu zorunluluklara uymayan her yapı, cezalarla karşı karşıya. Düzenlemelerde elektronik ortamda hizmet sunan, ilanı yayınlamadan önce ilanı konup, taşıtın veya taşınmazın ilanı veren üyeye veya bu üyenin gerçek kişi olması halinde, ilan platformlarında kimliği belli olmayan, üyelikler üzerinden yayınlanan gerçeğe aykırı, aldatıcı veya sahte taşınmaz ilanlarını önlenmesi, bu alanlardaki ilan kirliliğiyle, ilanlardaki bilgi kirliliğinin engellenmesi ve taşıt ve taşınmazları spekülatif fiyat artış önlemine geçilmesi hedeflenmektedir. Şu anda bu aktarmış olduğumuz düzenlemeler, bu dereceler doğrultusunda gerçekleşmektedir. Aynı zamanda bu düzenlemeler aykırı hareket edenler hakkında,  her bir aykırılık için 100 bin liraya kadar idari para cezası söz konusu. Bu mevzuata uygun davranılması sizler için önem arz etmekte” diye konuştu.

“TÜZEL KİŞİNİN KİMLİK VE YETKİ DOĞRULAMASI ZORUNLU OLACAK”

Mustafa Kurt “Dolayısıyla bu kurulan sistemle de başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişiler tarafından elektronik doğrulama sisteminin uygulanmaya alınması. Yeni üyelik başvurusunda bulunan mevcut üyelikler de ilk ilan isteyen vermek isteyen tüzel kişinin kimlik ve yetki doğrulaması zorunlu olacak. Sistem hem kimlik hem yetki doğrulaması üzerine kurulu. İlk aşamada elektronik ileti doğrulama sistemi ile E Devlet üzerinden kimlik doğrulaması yapılması, sonraki aşamada yetki doğrulaması ile ilişkin gerekli entegrasyonu tamamlanarak tüm düzenlemeler uygulamaya alınacaktır. Şu anda bu uygulama aktif durumda ancak uygulamayla ilgili eklemeler yapılması nedeniyle programın bazen yavaşlaması ama tamamen durmuyor, yavaşlaması olabiliyor” dedi.

“AKTİF 295 YETKİ BELGELİ EMLAKÇI”

Aktif emlakçı konusuna değinen Kurt, “İl Müdürlüğümüz, kanun kapsamında 2018-2023 yılları arasında  toplam 561 adet emlak ticareti yapmak için yetki belgesi başvurusu almış. Bunların içerisindeki 301’ine yetki belgesi vermiş, 6 firmanın da yetki belgesini iptal etmiş durumdayız. Dolayısıyla İl genelinde 295 firmamız aktif olarak faaliyetine devam ediyor” diye ifade etti.

Haber: Erkan Ekşi

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.