DOLAR 28,9219 0.03%
EURO 31,2458 0.33%
ALTIN 1.886,860,18
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 1260135-0,86%
Edirne

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Elveda Rumeli Romanı, 10. baskısını yaptı

Elveda Rumeli Romanı, 10. baskısını yaptı

ABONE OL
12 Kasım 2020 10:52
Elveda Rumeli Romanı, 10. baskısını yaptı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yazdığı beş romanla edebiyat dünyasında adını duyuran Yazar Ramis Çınar’ın kitapları ilgi görmeye devam ediyor.

Yayımlandığı dönemden itibaren edebiyat tutkunlarından ilgi gören Elveda Rumeli romanı, balkanlar ve göç konulu akademik araştırmalara ve doktora tezlerine de konu oldu.

İlk baskısı Ekim 2012’de Truva Yayınları tarafından yapılan Elveda Rumeli romanının 2.-4. baskıları 2014-2015 yıllarında Parafiks Yayınevi tarafından gerçekleştirildi. Ekim 2019’da yenilenmiş baskısıyla Çınaraltı Yayınları etiketiyle okurlarla buluşmaya devam eden roman daha büyük ilgi gördü ve 13 ay gibi kısa bir sürede 6 baskı daha yaparak 10. baskıya ulaştı.

SAVAŞ YILLARININ ANLATILDIĞI BİR AİLE ROMANI

  1. baskının yapılmasının ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile okurlarına teşekkür eden Yazar Ramis Çınar, “Yayımlanmış ikinci kitabım olan Elveda Rumeli, her geçen gün daha fazla sayıda okura ulaşmaya devam ediyor. Romanda, 31 Mart Vakasından sonra başlayıp Balkan Savaşları ve I. Dünya Savaşı’nın yaşandığı dönemde Bulgaristan’ın Deliorman ve Dobruca bölgesinde iki büyük ailenin hikâyesini anlattım. Bulgaristan Türklerinin bir asır önceki yaşamından bir kesit sunan kitabımın okurlardan bu denli ilgi görmesi bana mutluluk verdi” dedi.

OKURLARINA TEŞEKKÜR ETTİ

Elveda Rumeli romanında yerel öğeler aracılığıyla evrensel mesajlar verildiğini dile getiren Çınar, internet ve sosyal medya üzerinden çok sayıda okur mesajı aldığını ve gelen tüm mesajlara cevap verdiğini belirtti. Elveda Rumeli romanının bu denli ilgi görmesinde okurların tavsiyelerinin büyük etkisi olduğunu söyleyen Çınar, “10. baskının yapılmasını sağlayan okurlarıma teşekkür ediyor, kitabı bundan sonra okuyacak kitapseverlere ise iyi okumalar diliyorum” dedi.

Elveda Rumeli romanının, nesiller boyunca yaşanan balkan göçlerinin anlatılacağı üçlemenin ilk cildi olduğunu ifade eden Ramis Çınar, ileriki yıllarda serinin devamını yazmayı planladığını belirtti.

PROF. DR. ÖVGÜN AHMET ERCAN’DAN “ELVEDA RUMELİ” DEĞERLENDİRMESİ

Deprem bilimcisi ve Türk Dili araştırmacısı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Elveda Rumeli romanıyla ilgili değerlendirme yazısında şu ifadelere yer verdi: “Elveda Rumeli romanı beni öyle sardı ki anlatamam. Rumeli’nin tatlı günlerini, insanların yaşadıkları sıkıntıları, yalnız, elsiz kolsuz, çaresiz kalmalarını, güç koşullara dirençlerini ve gelenekleri Ramis Çınar çok sürükleyici bir dille öyle sürükleyici anlatmış ki hayran kaldım. Elveda Rumeli bugüne dek okuduğum en güzel öykülerden biri. Balkanları anlamak için bu kitap çok kişice okunmalı.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.